LimeSurvey 2.x - en to tr translation catalogue (3045 entries)

en: %s cannot be left empty
tr: %s boş bırakılamaz

en: %s duplicate records removed
tr: %s yinelenen kayıt silindi

en: %s entries were not copied because they already existed
tr: %s kayıt zaten var olduğundan kopyalanmadı

en: %s field(s) were successfully added.
tr: %s alan eklendi.

en: %s lines had a mismatching number of fields.
tr: %s satırın alan sayıları uyuşmuyor.

en: %s messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
tr: %s ileti tarandı, ve %s tanesi sistem tarafından geri dönüş olarak işaretlendi.

en: %s messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
tr: %s ileti tarandı ve hiç biri sistem tarafından geri dönüş olarak işaretlenmedi.

en: %s min. %s sec.
tr: %s dakika %s saniye

en: %s new participants were created
tr: %s yeni katılımcı eklendi

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
tr: %s eski yanıt ve ilişkili zamanlamaları alındı.

en: %s old response(s) were successfully imported.
tr: %s eski yanıt alındı.

en: %s participant(s) are to be copied
tr: %s katılımcı kopyalandı

en: %s participants have been copied to the central participants table
tr: %s katılımcı temel katılımcı tablosuna kopyalandı

en: %s participants have been copied to the survey token table
tr: %s katılımcı anket pin kodu tablosuna kopyalandı

en: %s participants have been shared
tr: %s katılımcı paylaşıldı

en: %s question contains errors that need to be corrected | %s questions contain errors that need to be corrected
tr[0]: %s soruda düzeltilmesi gereken hatalar var
tr[1]: %s soruda düzeltilmesi gereken hatalar var

en: %s records found in CSV file
tr: CSV dosyasında %s kayıt bulundu

en: %s records have empty mandatory fields
tr: %s kayıdın zorunlu alanları eksik

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
tr: %s kayıt eksik ya da yanlış öznitelik değerine sahip

en: %s records imported
tr: %s kayıt alındı

en: %s records in CSV
tr: CSV dosyasında %s kayıt var

en: %s records met minimum requirements
tr: En düşük gereksinimleri karşılayan %s kayıt var

en: %s records were duplicate but had attributes updated
tr: %s yinelenen kayıt bulundu ancak öznitelikleri güncellendi

en: %s records with invalid email address removed
tr: Geçersiz e-posta adresi bulunan %s kayıt silindi

en: %s response was successfully deleted. | %s responses were successfully deleted.
tr[0]: %s yanıt silindi.
tr[1]: %s yanıt silindi.

en: %s token has been created. | %s tokens have been created.
tr[0]: %s pin kodu oluşturuldu.
tr[1]: %s pin kodu oluşturuldu.

en: %s were found to be duplicate entries and did not need a new participant to be created
tr: %s içinde yinelenen kayıtlar bulunduğundan yeni bir katılımcının eklenmesine gerek duyulmadı

en: %s%% completed
tr: %%%s tamamlandı

en: 'Other:' comment mandatory
tr: 'Diğer' açıklaması zorunlu

en: (Autodetect)
tr: (Otomatik algılama)

en: (Iconv Library not installed)
tr: (Iconv Kütüphanesi yüklü değil)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create new label sets.)
tr: (Yeni etiket takımları oluşturma izniniz olmadığından etiket takımları alınamadı.)

en: (No target question)
tr: (Hedef soru yok)

en: (None)
tr: (Hiçbiri)

en: (Reason: Admin email address empty)
tr: (Nedeni: Yönetici e-posta adresi boş)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
tr: (Ctrl tuşuna basılı tutarak, birden çok etiket takımını seçebilirsiniz)

en: (Sub-)question width
tr: (Alt) soru genişliği

en: (stable)
tr: (kararlı)

en: (unstable)
tr: (kararsız)

en: *This setting cannot be changed later!
tr: *Bu ayar daha sonra değiştirilemez!

en: ...or import a question
tr: ...ya da dışarıdan bir soru al

en: 16 or up
tr: 16 ya da üzeri

en: 1st quartile (Q1)
tr: 1. Çeyrek (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
tr: Birinci süre sınırı uyarısının CSS stili

en: 1st time limit warning message
tr: Birinci süre sınırı uyarısı iletisi

en: 1st time limit warning message display time
tr: Birinci süre sınırı uyarı iletisi gösterim süresi

en: 1st time limit warning message timer
tr: Birinci süre sınırı uyarı iletisi sayacı

en: 2nd quartile (Median)
tr: 2. Çeyrek (Medyan)

en: 2nd time limit warning CSS style
tr: İkinci süre sınırı uyarısının CSS stili

en: 2nd time limit warning message
tr: İkinci süre sınırı uyarısı iletisi

en: 2nd time limit warning message display time
tr: İkinci süre sınırı uyarı iletisi gösterim süresi

en: 2nd time limit warning message timer
tr: İkinci süre sınırı uyarı iletisi sayacı

en: 3-Click ComfortUpdate
tr: 3 tıkla rahat güncelleme

en: 3rd quartile (Q3)
tr: 3. Çeyrek (Q3)

en: 5 Point Choice
tr: 5 Seçenekli

en: 7bit Swedish
tr: 7bit İsveççe

en: <No default value>
tr: <Varsayılan değer yok>

en: <no data>
tr: <veri yok>

en: A Note On Privacy
tr: Kişisel gizliliğiniz üzerine bir not

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
tr: Bu tablo için yalnızca sistem yöneticisinin erişebileceği bir yedek oluşturuldu.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
tr: Devam ederseniz bu tablonun bir yedeği oluşturulacak. Yedeklendikten sonra tabloya yalnızca sistem yöneticisi erişebilir.

en: A database named "%s" already exists.
tr:  "%s" adlı bir veritabanı zaten var.

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
tr: Katılımcılar devre dışı bırakılmış bir ankete erişemezler (yalnız anketin görülmesine izin verilmediğine ilişkin bir ileti gösterilir).

en: A group in the CSV/SQL file is not part of the same survey. The import of the survey was stopped.
tr: CSV/SQL dosyasındaki bir grup aynı anketin bir parçası değil. Anketin alınması durduruldu.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
tr: Soru indeksi gösterilecek; katılımcılar gösterilen sorular arasında atlayabilecek.

en: A template with that name already exists.
tr: Aynı adlı bir tema zaten var.

en: A token entry for the saved survey has been created too.
tr: Kaydedilen anket için pin kodu kaydı da oluşturuldu.

en: A token table has been created for this survey and the old tokens were imported.
tr: Bu anket için bir pin kodu tablosu oluşturularak eski pin kodları alındı.

en: A token table has been created for this survey.
tr: Bu anket için pin kodu tablosu oluşturuldu.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
tr: Kullanıcı adı yazılmadı ya da geçersiz.

en: AND
tr: VE

en: AND/OR Date is
tr: VE/VEYA tarihi şu olan

en: ARMSCII-8 Armenian
tr: ARMSCII-8 Ermenice

en: Abbreviated question text
tr: Kısaltılmış soru metni

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
tr: Buna rağmen soru, grup ve parametrelerde yapılabilecek değişiklikler sınırlıdır.

en: Absolute value
tr: Mutlak değer

en: Accelerator keys for list items
tr: Liste ögelerinin kısayol tuşları

en: Access
tr: Erişim

en: Access denied
tr: Erişim reddedildi

en: Access denied!
tr: Erişim rededildi!

en: Action
tr: İşlem

en: Action to perform when time limit is up
tr: Süre sınırı dolduğunda yapılacak işlem

en: Actions
tr: İşlemler

en: Activate Survey
tr: Anketi Etkinleştir

en: Activate this Survey
tr: Anketi etkinleştir

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
tr: Kullanıcıların yer seçebildiği giriş alanı üzerinde bir harita göstermek için bunu aktif yapın

en: Active
tr: Etkin

en: Active surveys
tr: Etkin anket

en: Active token tables
tr: Etkin pin kodu tablosu

en: Add
tr: Ekle

en: Add New Quota
tr: Yeni Kota Ekle

en: Add URL parameter
tr: İnternet adresi parametresi ekle

en: Add a language:
tr: Dil ekle:

en: Add a new question
tr: Yeni bir soru ekle

en: Add a prefix to the answer field
tr: Yanıt alanına bir önek ekle

en: Add a suffix to the answer field
tr: Yanıt alanına bir sonek ekle

en: Add all %s participants in your current list to a survey.
tr: Geçerli listenizdeki %s katılımcının tümünü bir ankete ekler.

en: Add all participants in your current list to a survey.
tr: Geçerli listenizdeki katılımcıların tümünü bir ankete ekler.

en: Add and edit conditions
tr: Koşul ekle ve düzenle

en: Add another record
tr: Başka Bir Kayıt Ekle

en: Add another search criteria
tr: Başka bir arama kriteri ekle

en: Add another token entry
tr: Başka bir pin kodu kaydı ekle

en: Add answer
tr: Yanıt ekle

en: Add attribute
tr: Öznitelik ekle

en: Add condition
tr: Koşul Ekle

en: Add dummy tokens
tr: Karşılıksız pin kodu ekle

en: Add fields
tr: Alan ekle

en: Add group
tr: Grubu Ekle

en: Add language
tr: Dil ekle

en: Add new group to survey
tr: Ankete yeni soru grubu ekle

en: Add new question to group
tr: Gruba yeni soru ekle

en: Add new token entry
tr: Yeni pin kodu kaydı ekle

en: Add new user group
tr: Yeni kullanıcı grubu ekle

en: Add or delete groups
tr: Grup ekleme ya da silme

en: Add or delete questions
tr: Soru ekleme ya da silme

en: Add or delete subquestions or change their codes
tr: Altsoru ekleme, silme ya da kodlarını değiştirme

en: Add participant
tr: Katılımcı ekle

en: Add participant to survey
tr: Katılımcıyı ankete ekle

en: Add participants to a survey
tr: Ankete katılımcı ekle

en: Add participants to central database
tr: Temel veritabanına katılımcı ekle

en: Add participants to survey
tr: Katılımcıları ankete ekle

en: Add question
tr: Soru ekle

en: Add question group
tr: Soru grubu ekle

en: Add scenario
tr: Senaryo ekle

en: Add search condition
tr: Arama koşulu ekle

en: Add survey
tr: Anket ekle

en: Add the %s selected participants to a survey.
tr: Seçilmiş %s katılımcıyı bir ankete ekler.

en: Add the selected participants to a survey.
tr: Seçili katılımcıları bir ankete ekler.

en: Add to survey
tr: Ankete ekle

en: Add token attributes
tr: Pin kodu özniteliği ekle

en: Add token entry
tr: Pin kodu kaydı ekle

en: Add user
tr: Kullanıcı ekle

en: Add user group
tr: Kullanıcı Grubu Ekleme

en: Add user:
tr: Yeni kullanıcı:

en: Add value
tr: Değer ekle

en: Additional Languages
tr: Ek Diller

en: Additional languages:
tr: Ek diller:

en: Admin confirmation email body:
tr: Yönetici onay e-postası metni:

en: Admin confirmation email subject:
tr: Yönetici onay e-postası konusu:

en: Admin email:
tr: Yönetici e-postası:

en: Admin login name
tr: Yönetici Kullanıcı Adı

en: Admin login password
tr: Yönetici Parolası

en: Admin notification email:
tr: Yönetici bildirimi e-postası metni:

en: Administration
tr: Yönetim

en: Administration template:
tr: Yönetim teması:

en: Administrator credentials
tr: Yönetici bilgileri

en: Administrator email
tr: Yönetici E-postası

en: Administrator name
tr: Yönetici Adı

en: Administrator name:
tr: Yönetici adı:

en: Administrator:
tr: Yönetici:

en: Afrikaans
tr: Afrika Dilleri

en: After
tr: Sonra

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
tr: Kaydet butonuna tıkladıktan sonra bu site penceresini kapatabilir ya da anketi doldurmaya devam edebilirsiniz.

en: After you are done please click the bottom 'Save' button to save your changes.
tr: İşlemi tamamladığınızd, değişiklikleri kaydetmek için aşağıdaki 'Kaydet' düğmesine tıklayın.

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: All
tr: Tümü

en: All %s user templates updated.
tr: Tüm %s kullanıcı temaları güncellendi.

en: All answers are already selected in this quota.
tr: Bu kotadaki bütün sorular zaten seçilmiş.

en: All answers meet consistency standards.
tr: Tüm yanıtlar tutarlılık standartlarına uygun.

en: All assessments meet consistency standards.
tr: Tüm değerlendirmeler tutarlılık standartlarına uygun.

en: All conditions in this survey have been deleted.
tr: Bu anketteki tüm koşullar silindi.

en: All conditions meet consistency standards.
tr: Tüm koşullar tutarlılık standartlarına uygun.

en: All conditions scenarios were renumbered.
tr: Tüm koşul senaryoları yeniden numaralandı.

en: All default values meet consistency standards.
tr: Tüm varsayılan değerler tutarlılık standartlarına uygun.

en: All groups meet consistency standards.
tr: Tüm gruplar tutarlılık standartlarına uygun.

en: All in one
tr: Tümü sorular bir arada

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
tr: Kullanıcının tüm anketleri %s üzerine taşındı.

en: All old survey tables meet consistency standards.
tr: Tüm eski anket tabloları tutarlılık standartlarına uygun.

en: All old token tables meet consistency standards.
tr: Tüm eski pin kodu tabloları tutarlılık standartlarına uygun.

en: All participant information is lost.
tr: Tüm katılımcı bilgisi silindi.

en: All question attributes meet consistency standards.
tr: Tüm soru öznitelikleri tutarlılık standartlarına uygun.

en: All questions meet consistency standards.
tr: Tüm sorular tutarlılık standartlarına uygun.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
tr: Silinen diller için hazırlanmış tüm sorular, yanıtlar ve diğer ögeler silinecek. Emin misiniz?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
tr: Şimdi tüm soru, grup ve parametreler düzenlenebilir.

en: All quota language settings meet consistency standards.
tr: Tüm kota dil ayarları tutarlılık standartlarına uygun.

en: All quota quota members meet consistency standards.
tr: Tüm kota üyeleri tutarlılık standartlarına uygun.

en: All quotas meet consistency standards.
tr: Tüm kotalar tutarlılık standartlarına uygun.

en: All responses
tr: Tüm yanıtlar

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey).
tr: Hiç bir yanıta LimeSurvey üzerinden ulaşılamaz).

en: All survey language settings meet consistency standards.
tr: Tüm anket dil ayarları tutarlılık standartlarına uygun.

en: All surveys meet consistency standards.
tr: Tüm anket ayarları tutarlılık standartlarına uygun.

en: All tokens
tr: Tüm pin kodları

en: Allow multiple responses or update responses with one token?
tr: Birden çok yanıta izin verilsin ya da yanıtlar bir pin kodu ile güncellensin

en: Allow only numerical input
tr: Yalnız rakam yazılmasına izin verilsin

en: Allow only numerical input for 'Other' text
tr: 'Diğer' metni için yalnız rakam yazılmasına izin verilsin

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
tr: Katılımcıların kendilerini kara listeden çıkarmasına izin verilsin:

en: Allow public registration?
tr: Herkese açık kayıda izin verilsin:

en: Allow this user to edit these participants
tr: Bu kullanıcının şu katılımcıları düzenlemesine izin verilsin:

en: Allowed
tr: İzin verilen

en: Allowed file types
tr: İzin verilen dosya türleri

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
tr: İzin verilen dosya türlerinin virgülle ayrılmış listesi. Örneğin pdf, doc, odt

en: Also this problem can occur when you are working/editing in LimeSurvey in several browser windows/tabs at the same time.
tr: Bu sorun ayrıca LimeSurvey ile aynı anda birden çok tarayıcı penceresinde çalışıyor/düzenleme yapıyorsanız ortaya çıkabilir.

en: Always
tr: Her zaman

en: Always hide this question
tr: Bu soruyu her zaman gizle

en: Amharic
tr: Habeşçe

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
tr: Bu anketin erişim bilgilerini içeren bir e-posta, verdiniz adrese gönderildi. Devam etmek için size gelen e-postadaki bağlantıya tıklayın.

en: An email has been sent with details about your saved survey
tr: Kaydettiğiniz anket hakkındaki bilgiler e-posta adresinize gönderildi.

en: An email with a generated password was sent to the user.
tr: Kullanıcıya, oluşturulan parola ile ilgili bir e-posta gönderildi.

en: An email with your login data was sent to you.
tr: Oturum açma bilgileriniz e-posta adresinize gönderildi.

en: An error occurred saving a response to survey id
tr: Anket koduna bir yanıt kaydedilirken hata oluştu

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions in your %s folder.
tr: Dosyanız karşıya yüklenirken bir hata oluştu. %s klasörüne gerekli izinlerin verildiğinden emin olun.

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
tr: Katılımcılar sonlandırılmış bir ankete erişemezler (yalnız anketin sonlandırıldığına ilişkin bir ileti gösterilir).

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
tr: Güncelleme sırasında düzeltilemeyen bir hata oluştu. Hata ayrıntıları:

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
tr: Beklenmedik bir hata oluştu ve yanıtlarınız kaydedilemedi.

en: Anonymized responses
tr: Anonim yanıtlar

en: Anonymized responses?
tr: Anonim anket doldurulabilsin:

en: Answer
tr: Yanıt

en: Answer codes
tr: Yanıt kodları

en: Answer matched (regexp)
tr: Uyan yanıtlar (kurallı ifade)

en: Answer option
tr: Yanıt seçeneği

en: Answer options
tr: Yanıt seçenekleri

en: Answer options were successfully saved.
tr: Yanıt seçenekleri kaydedildi.

en: Answer prefix
tr: Yanıt öneki

en: Answer scale %s
tr: Yanıt ölçeği %s

en: Answer suffix
tr: Soru soneki

en: Answer was
tr: Yanıt şöyleydi:

en: Answer was NOT
tr: Yanıt şu DEĞİL ise

en: Answer was greater than
tr: Yanıt şundan büyükse

en: Answer was greater than or equal to
tr: Yanıt şundan büyük ya da eşitse

en: Answer was less than
tr: Yanıt şundan küçükse

en: Answer was less than or equal to
tr: Yanıt şundan küçük ya da eşitse

en: Answer:
tr: Yanıt:

en: Answers
tr: Yanıtlar

en: Answers and tokens have been re-opened.
tr: Yanıtlar ve pin kodları yeniden açıldı.

en: Answers cleared
tr: Verilmiş yanıtlar

en: Answers from previous questions
tr: Önceki soruların yanıtları

en: Answers from this response
tr: Bu gönderinin yanıtları

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
tr: Yanıt kodu olarak 0 (sıfır) kullanılamaz ya da boş bırakılamaz. Bu durumda yanıt kaydedilmez

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
tr: Yanıtta |Sol kaydırıcı metni|Sağ kaydırıcı metni arasındaki karakter

en: Any
tr: Herhangi

en: Apr
tr: Nis

en: Arabic
tr: Arapça

en: Arc cosine
tr: Ark kosinüs

en: Arc sine
tr: Ark sinüs

en: Arc tangent
tr: Ark tanjant

en: Arc tangent of two variables
tr: İki değişkenli ark tanjant

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
tr: Bazı tamamlanmamış yanıtları *silmek* ve hem yanıtların hem de pin kodlarının tamamlandı durumunu sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to clear all your responses?
tr: Tüm yanıtlarınızı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
tr: Bu senaryoda belirtilen tüm koşuları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete all conditions set to the questions you have selected?
tr: Seçtiğiniz sorulara bağlı tüm koşulları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
tr: Seçili kayıtları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete these surveys?
tr: Bu anketleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
tr: Bu İnternet adresi parametresini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this condition?
tr: Bu koşulu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this entry?
tr: Bu kayıdı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this file?
tr: Bu dosyayı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this template?
tr: Bu kalıbı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to expire these surveys?
tr: Bu anketleri sonlandırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incremented numbers beginning from 1?
tr: Senaryoları 1 ile başlayarak yeniden numaralandırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to un-share the selected participants?
tr: Seçili katılımcıları paylaşımdan çıkartmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Arithmetic mean
tr: Aritmetik ortalama

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Array
tr: Dizi

en: Array (10 Point Choice)
tr: Dizi (10 noktalı seçenek)

en: Array (5 Point Choice)
tr: Dizi (5 noktalı seçenek)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
tr: Dizi (Artan/Aynı/Azalan)

en: Array (Numbers)
tr: Dizi (Rakamlar)

en: Array (Texts)
tr: Dizi (Metinler)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
tr: Dizi (Evet/Hayır/Bilmiyorum)

en: Array by column
tr: Sütuna göre dizi

en: Array dual scale
tr: Çift Ölçekli Dizi

en: Array filter
tr: Dizi süzgeci

en: Array filter exclusion
tr: Dizi süzgeci dışlaması

en: Array filter style
tr: Dizi süzgeci stili

en: Arrays
tr: Diziler

en: As a last step you should clear your browser cache now.
tr: Son adım olarak tarayıcınızın ön belleğini temizleyin.

en: Assessment details
tr: Değerlendirme ayrıntıları

en: Assessment group score
tr: Değerlendirme grubu skoru

en: Assessment heading
tr: Değerlendirme başlığı

en: Assessment mode for this survey is not activated. You can activate it in the %s survey settings %s (tab 'Notification & data management').
tr:  Bu anket için değerlendirme kipi etkinleştirilmemiş. Etkinleştirmek için %s Anket Ayarları %s 'Bildirim ve Veri Yönetimi' sekmesine gidin.

en: Assessment rules
tr: Değerlendirme kuralları

en: Assessment value
tr: Değer

en: Assessment:
tr: Değerlendirme:

en: Assessments
tr: Değerlendirmeler

en: Assessments mode not activated
tr: Değerlendirme kipi etkin değil

en: At beginning
tr: En başa yerleştir

en: At end
tr: Bitiminde

en: At least one installed
tr: En az biri yüklü

en: Attribute ID
tr: Öznitelik Kodu

en: Attribute display setting updated
tr: Öznitelik görüntüleme ayarları güncellendi

en: Attribute field
tr: Öznitelik alanı

en: Attribute management
tr: Öznitelik yönetimi

en: Attribute name
tr: Öznitelik adı

en: Attribute name:
tr: Öznitelik adı:

en: Attribute settings
tr: Öznitelik ayarları

en: Attribute type
tr: Öznitelik tipi

en: Attribute type:
tr: Öznitelik tipi:

en: Attribute value
tr: Öznitelik değeri

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
tr: Varolan katılımcıların öz nitelik değerleri katılımcı kayıtlarından güncellendi

en: Attribute values for existing participants have been updated from the token records
tr: Varolan katılımcıların öz nitelik değerleri pin kodu kayıtlarından güncellendi

en: Attribute visible:
tr: Öznitelik görünürlüğü:

en: Attributes to be created
tr: Oluşturulacak öznitelikler

en: Attributes to export:
tr: Verilecek öznitelikler:

en: Attributes values from the participant's token
tr: Katılımcının pin kodundan alınan özellik değerleri

en: Aug
tr: Ağu

en: Auto
tr: Kendiliğinden

en: Auto Translate
tr: Kendiliğinden Çeviri

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
tr: Diğer bütün seçenekler işaretlendiyse özel seçeneği kendiliğinden işaretle

en: Autoload URL
tr: Kendiliğinden Yükleme İnternet Adresi

en: Autoload URL:
tr: Kendiliğinden yükleme adresi:

en: Automatic
tr: Kendiliğinden

en: Automatically check for updates:
tr: Güncellemeler kendiliğinden denetlensin:

en: Automatically load URL when survey complete?
tr: Anket bitince şu İnternet adresi yüklensin:

en: Available label sets:
tr: Kullanılabilecek etiket takımları:

en: Available languages:
tr: Kullanılabilecek diller:

en: Average
tr: Ortalama

en: Average file size
tr: Ortalama dosya boyutu

en: Average interview time:
tr: Ortalama görüşme süresi:

en: Average no. of files per respondent
tr: Yanıtlayan başına ortalama dosya sayısı

en: Average size per respondent
tr: Yanıtlayan başına ortalama boyut

en: Back
tr: Geri

en: Back to Response Import
tr: Yanıt alma ekranına geri dön

en: Back to attribute field management.
tr: Öznitelik alanı yönetimine dön.

en: Back to global settings
tr: Genel ayarlara dön

en: Back to main menu
tr: Ana Menüye Dön

en: Backup Entire Database
tr: Tüm veritabanının yedekle

en: Bar chart
tr: Çubuk grafik

en: Base language
tr: Ana dil

en: Base language:
tr: Ana dil

en: Basic admin notification
tr: Basit Yönetici Bildirimi

en: Basic email notification
tr: Basit e-posta bildirimi

en: Basic email notification is sent to:
tr: Basit e-posta bildirimi şu adrese gönderildi:

en: Basque
tr: Baskça

en: Before
tr: Önceki

en: Begins with
tr: Şununla başlayan:

en: Belarusian
tr: Beyaz Rusça

en: Big5 Traditional Chinese
tr: Big5 Geleneksel Çince

en: Binary pseudo charset
tr: Binary sözde karakter seti

en: Binary safe case-insensitive string comparison
tr: İkili, güvenli, büyük küçük harf duyarsız dizge karşılaştırması

en: Binary safe string comparison
tr: İkili güvenli dizge karşılaştırması

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
tr: Bir kez şu genel alan ayarlandığında, tüm geçerli anketler için katılımcıyı kara listeye al:

en: Blacklist control
tr: Kara liste denetimi

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
tr: Bir kez şu genel alan ayarlandığında, tüm yeni eklenen anketler için katılımcıyı kara listeye al:

en: Blacklist settings
tr: Kara liste ayarları

en: Blacklisted
tr: Kara listede

en: Blacklisted participants
tr: Kara listedeki katılımcılar

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Both rows and columns
tr: Satır ve sütun beraber

en: Bounce Email:
tr: Geri Dönüş E-postası:

en: Bounce email:
tr: Geri dönüş e-postası:

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
tr: Geri dönüş işlemi genel ya da anket ayarlarından devre dışı bırakılmış.

en: Bounce settings
tr: Yanıtlama ayarları

en: Bounce settings have been saved.
tr: Yanıtlama e-posta ayarları kaydedildi.

en: Bounce settings to be used
tr: Kullanılacak yanıtlama e-posta ayarları

en: Browse
tr: Gözat

en: Browse Uploaded Resources
tr: Yüklenmiş Kaynaklara Gözat

en: Browse responses
tr: Yanıtlara gözat

en: Browse saved responses
tr: Kaydedilmiş Yanıtlara Gözat

en: Browse uploaded resources
tr: Yüklenmiş kaynaklara gözat

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
tr: Yapım numarası %s olarak güncellendi.

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: But this one isn't.
tr: Bu örnekte açıklama kısa tutulmuştur.

en: By question group
tr: Soru grubuna göre

en: Bypass token with failing email addresses
tr: Geçersiz e-posta adreslerine pin kodlarını gönderme

en: CPDB CSV summary
tr: CPDB CSV özeti

en: CSS & Javascript files:
tr: CSS ve Javascript dosyaları:

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
tr: Geri sayma sırasında sayaçla birlikte gösterilecek iletinin CSS stili

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
tr: 'Süre sınırı doldu' iletisinin CSS stili

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
tr: Birinci 'Süre sınırı uyarısı' iletisinin CSS stili

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
tr: İkinci 'Süre sınırı uyarısı' iletisinin CSS stili

en: CSV File (All charsets)
tr: CSV Dosyası (Tüm karakter kodları)

en: CSV field names
tr: CSV alan adları

en: CSV input format
tr: CSV giriş biçimi

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
tr: Sayı listesinin örnek standart sapmasını hesaplar

en: Calculate the sum of values in an array
tr: Bir dizideki değerlerin toplamını hesaplar

en: Calculates the exponent of e
tr: e üssünü hesaplar

en: Calculation
tr: Hesaplama

en: Can edit?
tr: Düzenleyebilsin

en: Can't bind to the LDAP directory
tr: LDAP dizinine bağlanılamıyor

en: Can't connect to the LDAP directory
tr: LDAP dizinine bağlanılamıyor

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
tr: Etiketler, yinelenen kod kullandığınızdan dolayı güncellenemiyor

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot be changed
tr: Değiştirilemez

en: Cannot be changed (survey is active)
tr: Değiştirilemez (Anket etkin)

en: Cannot import the VVExport file.
tr: VVExport dosyası alınamıyor.

en: Case-insensitive strstr
tr: Büyük küçük harfe duyarsız strstr

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Catalan (Valencian)
tr: Katalan (Valensiya)

en: Category separator
tr: Kategori Ayıracı

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
tr: Dikkat: Tarayıcınızda Java betiklerinin yürütülmesi devre dışı bırakılmış. Bu nedenle bu anketteki tüm soruları yanıtlayamayabilirsiniz. Lütfen tarayıcı ayarlarınızı denetleyin.

en: Central participant database/panel
tr: Temel katılımcı veritabanı paneli

en: Central participants database summary
tr: Temel katılımcılar veritabanı özeti

en: Change log
tr: Değişiklik günlüğü

en: Change the display style of the month when using select boxes
tr: Seçim kutularını kullanırken aylık görünüm stilini değiştir

en: Changes cannot be saved to a standard template.
tr: Standart bir kalıpta değişiklik yapamazsınız.

en: Character set of file:
tr: Dosyanın karakter seti:

en: Character set of the file:
tr: Dosyanın karakter seti:

en: Chart type
tr: Grafik tipi

en: Check Data Integrity
tr: Veri Tutarlılığı Denetimi

en: Check again
tr: Yeniden denetle

en: Check all
tr: Tümünü denetle

en: Check any that apply
tr: Uyanların tümünü seçin

en: Check data
tr: Veriyi denetle

en: Check database again?
tr: Veritabanı yeniden denetlensin mi?

en: Check now
tr: Şimdi denetle

en: Check or uncheck all items
tr: Tüm ögeleri seç ya da bırak

en: Check survey logic for current question
tr: geçerli soru için anket mantığını sına

en: Check survey logic for current question group
tr: Geçerli soru grubu için anket mantığını sına

en: Checkbox layout
tr: İşaret kutusu yerleşimi

en: Checked
tr: Seçili

en: Checking basic requirements...
tr: Temel gereksinimler denetleniyor...

en: Checking existing LimeSurvey files...
tr: Varolan LimeSurvey dosyaları denetleniyor...

en: Chinese (Simplified)
tr: Çince (Basitleştirilmiş)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
tr: Çince (Geleneksel - Hong Kong)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
tr: Çince (Geleneksel - Tayvan)

en: Choice header
tr: Seçim başlığı

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import
tr: SPSS menüsünden 'Run/All' komutunu çalıştırarak alma işlemini başlatın.

en: Choose columns
tr: Sütunları seçin

en: Choose one of the following answers
tr: Aşağıdaki yanıtlardan birini seçin

en: Choose the CSV file to upload:
tr: Sunucuya yüklenecek CSV dosyasını seçin:

en: Choose the columns you wish to export.
tr: Vermek istediğiniz sütunları seçin.

en: Choose the file to upload:
tr: Yüklenecek dosyayı seçin:

en: Choose token fields
tr: Pin Kodu Alanlarını Seçin

en: Choose your language
tr: Dilinizi seçin

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear All Page
tr: Tüm Sayfayı Temizle

en: Clear Responses
tr: Yanıtları temizle

en: Clear filter
tr: Süzgeci temizleyin

en: Click here to continue
tr: Devam etmek için buraya tıklayın.

en: Click here to log in.
tr: Oturum açmak için buraya tıklayın.

en: Click on 'Submit' now to complete the process and save your answers.
tr: İşlemi tamamlamak için 'Gönder' düğmesine tıklayarak yanıtlarınızı kaydedin.

en: Click on the following button if you want to
tr: Yapmak istediğiniz işlem için düğmeye tıklayın

en: Clicking 'Yes' will generate tokens for all those in this token list that have not been issued one. Continue?
tr: Evet'e tıkladığınızda bu listedeki pin kodu oluşturulmamış tüm kullanıcılar için pin kodları oluşturulacak. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Close
tr: Kapat

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Close editor
tr: Düzenleyiciyi kapat

en: Close this group
tr: Bu grubu kapat

en: Close this question
tr: Bu soruyu kapat

en: Close this survey
tr: Bu anketi kapat

en: Close this window
tr: Bu pencereyi kapat

en: Closed
tr: Kapalı

en: Code
tr: Kod

en: Code filter
tr: Kod süzgeci

en: Code:
tr: Kod:

en: Column control
tr: Sütun denetimi

en: Columns
tr: Sütunlar

en: ComfortUpdate step %s
tr: RahatGüncelle %s

en: Comma
tr: virgül

en: Comma (,)
tr: Virgül (,)

en: Comment
tr: Açıklama

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Compare a string to a regular expression pattern
tr: Bir dizgeyi bir düzenli ifade modeli ile karşılaştırır

en: Comparison operator
tr: Karşılaştırma operatörü

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Completed Page
tr: Anket Sonu Sayfası

en: Completed responses only
tr: Yalnız tamamlanmış yanıtlar

en: Completed?
tr: Tamamlandı mı?

en: Completion state
tr: Tamamlanma durumu

en: Conditional processing
tr: Koşullu işlem yapar

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Conditions designer
tr: Koşul tasarlayıcı

en: Conditions successfully copied
tr: Koşullar kopyalandı

en: Conditions successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
tr: Koşullar kopyalandı (bazıları yinelendiğinden atlandı)

en: Configuration
tr: Ayarlar

en: Configuration directory is not writable
tr: Yapılandırma klasörü yazılabilir değil

en: Configurator
tr: Yapılandırma

en: Confirm Password:
tr: Parola Onayı:

en: Confirm your admin password
tr: Yönetici parolanızı onaylayın

en: Confirmation
tr: Onay

en: Confirmation email
tr: Onay e-postası

en: Confirmation email subject
tr: Onay e-postası konusu

en: Confirmation email subject:
tr: Onay e-postası konusu:

en: Confirmation email:
tr: Onay e-postası metni:

en: Confirmation of your participation in our survey
tr: Anket katılım onayınız

en: Connection with database failed. Please check database location, user name and password and try again.
tr: Veritabanına bağlanılamadı. Veritabanı konumunu, kullanıcı adını ve parolayı denetleyerek yeniden deneyin.

en: Constant
tr: Sabit

en: Constant value
tr: Sabit değer

en: Contains
tr: İçeren

en: Continue
tr: Devam Et

en: Continue?
tr: Devam edilsin mi?

en: Convert N to
tr: N'leri şuna çevir

en: Convert Y to
tr: Y'leri şuna çevir

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
tr: 8 bit dizgeyi tırnaklı yazdırılabilir dizgeye dönüştürür

en: Convert a date/time string to unix timestamp
tr: Tarih/saat dizgesini Unix zaman damgasına çevirin

en: Convert a numerical value using a inputTable and outputTable of numerical values
tr: Sayısal bir değeri, değerler için girişTablosu ve çıkışTablosu kullanarak dönüştürün

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
tr: Tırnaklı yazdırılabilir bir dizgeyi 8 bit dizgeye dönüştürür

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
tr: Tüm HTML ögelerini kullanılabilir karakterlere dönüştürür (herzaman ENT_QUOTES ve UTF-8 kullanır)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
tr: Tüm kullanılabilir karakterleri HTML ögelerine dönüştürür (herzaman ENT_QUOTES ve UTF-8 kullanır)

en: Convert resource links and INSERTANS fields?
tr: Kaynak bağlantıları ve INSERTANS alanlarını dönüştür:

en: Convert resource links?
tr: Kaynak bağlantılarını dönüştür:

en: Convert resources links?
tr: Kaynak bağlantılarını dönüştür:

en: Convert spaces in question text to underscores
tr: Metindeki boşlukları altçizgiye çevir

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
tr: HTML ögelerini özel karakterlere dönüştürür (herzaman ENT_QUOTES ve UTF-8 kullanır)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
tr: Özel karakterleri HTML ögelerine dönüştürür (herzaman ENT_QUOTES ve UTF-8 kullanır)

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy Current Question
tr: Geçerli Soruyu kopyala

en: Copy Template
tr: Kalıbı kopyala

en: Copy advanced settings?
tr: Gelişmiş ayarlar kopyalansın:

en: Copy answer options?
tr: Yanıt seçenekleri kopyalansın:

en: Copy conditions
tr: Koşulları kopyala

en: Copy failed
tr: Kopyalanamadı

en: Copy of survey is completed.
tr: Anket kopyalandı.

en: Copy question
tr: Soruyu kopyala

en: Copy subquestions?
tr: Altsorular kopyalansın:

en: Copy survey
tr: Anketi Kopyala

en: Copy template
tr: Kalıbı kopyala

en: Copy the selected conditions to
tr: Seçilen koşulları şuraya kopyala:

en: Corrected time:
tr: Düzeltilmiş zaman:

en: Cosine
tr: Kosinüs

en: Could not delete user group.
tr: Kullanıcı grubu silinemiyor.

en: Could not delete user group. No group selected.
tr: Hiç bir grup seçilmediğinden kullanıcı grubu silinemiyor.

en: Could not delete user. User was not supplied.
tr: Kullanıcı belirtilmediğinden, silinemedi.

en: Could not insert answer
tr: Yanıt eklenemedi

en: Could not insert question
tr: Soru eklenemedi

en: Could not insert sub question
tr: Alt soru eklenemedi

en: Could not modify user data.
tr: Kullanıcı verisi değiştirilemedi.

en: Could not modify user data. Email address already exists.
tr: Kullanıcı bilgileri güncellenemedi. E-posta adresi zaten kayıtlı.

en: Couldn't delete
tr: Silinemiyor

en: Count
tr: Sayı

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
tr: Her soru için, yalnız gösterilen sorunun toplam yanıt sayısını baz alarak istatistikleri hesapla.

en: Count the number of answered questions in the list
tr: Listedeki yanıtlanmış soruları say

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
tr: Listedeki yanıtlanmış sorulardan ilk argümana eşit olanları say

en: Count the number of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
tr: Listedeki yanıtlanmış sorulardan ölçüte uygun olanları (arg op değeri) say

en: Create
tr: Oluştur

en: Create a new question group inside your survey.
tr: Anketiniz için yeni bir soru grubu oluşturun.

en: Create a new survey clicking on the %s icon in the upper right.
tr: Sağ üst köşedeki %s simgesine tıklayarak yeni bir anket oluşturun.

en: Create database
tr: Veritabanı Oluştur

en: Create dummy tokens
tr: Sahte pin kodları oluştur

en: Create new label set
tr: Etiket Takımı Oluştur

en: Create new participant
tr: Yeni katılımcı ekle

en: Create new template
tr: Yeni bir kalıp oluştur

en: Create new template called:
tr: Şu adla yeni bir kalıp oluştur:

en: Create one or more questions inside the new question group.
tr: Yeni soru grubu içinde bir ya da daha çok soru oluşturun.

en: Create or import new label set(s)
tr: Yeni etiket takımı oluşturun ya da alın

en: Create survey
tr: Anket Oluşturma

en: Create tokens
tr: Pin kodlarını oluştur

en: Create user
tr: Kullanıcı Oluşturma

en: Create, import, or copy a survey
tr: Anket oluşturma, alma ya da kopyalama

en: Create, import, or copy survey
tr: Anket oluştur, al ya da kopyala

en: Create/edit user groups
tr: Kullanıcı grupları oluştur/düzenle

en: Created by
tr: Oluşturan

en: Creating DB & file backup
tr: Veritabanı ve dosya yedekleri oluşturuluyor

en: Creating database backup...
tr: Veritabanı yedekleniyor...

en: Creating file backup...
tr: Dosya yedeği alınıyor...

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Current
tr: Şimdiki

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
tr: Bu anket için şu anda seçilmiş bir ek dil yok

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
tr: Bu anket için şu anda tanımlanmış bir koşul yok.

en: Czech
tr: Çekçe

en: Czech (informal)
tr: Çekçe (günlük konuşma)

en: DATA TO BE ENTERED
tr: YAZILAN VERİ

en: DB backup created: %s
tr: Veritabanı yedeklendi: %s

en: DEC West European
tr: DEC Batı Avrupa

en: DOS Central European
tr: DOS Merkez Avrupa

en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
tr: DOS Kameniski Çek-Slovak

en: DOS Russian
tr: DOS Rusça

en: DOS West European
tr: DOS Batı Avrupa

en: Danish
tr: Danimarkaca

en: Data consistency check
tr: Veri Tutarlılığı Denetimi

en: Data entry
tr: Veri Girişi

en: Data entry screen
tr: Veri Giriş Sayfası

en: Data redundancy check
tr: Veri Yedeği Denetimi

en: Data selection
tr: Veri seçimi

en: Data selection:
tr: Veri seçimi:

en: Data view control
tr: Veri görünümü denetimi

en: Database
tr: Veritabanı

en: Database %s has been successfully populated.
tr: Örnek veriler %s veritabanına yüklendi.

en: Database backup functionality is currently not available for your database type. Before proceeding please backup your database using a backup tool!
tr: Şu anda kullandığınız tip için veritabanı yedekleme işlevi yok. Devam etmeden önce veritabanınızı başka bir yedekleme aracı ile yedekleyin!

en: Database configuration
tr: Veritabanı Ayarları

en: Database doesn't exist!
tr: Veritabanı bulunamadı.

en: Database error!!
tr: Veritabanı hatası.

en: Database has been created.
tr: Veritabanı oluşturuldu.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
tr: Veritabanı sürümü sorunsuz şekilde %s olarak güncellendi

en: Database location
tr: Veritabanı konumu

en: Database name
tr: Veritabanı adı

en: Database password
tr: Veritabanı Parolası

en: Database settings
tr: Veritabanı Ayarları

en: Database type
tr: Veritabanı tipi

en: Database update finished (%s)
tr: Veritabanı yükleme bitti (%s)

en: Database upgrade
tr: Veritabanı Yükseltme

en: Database user
tr: Veritabanı Kullanıcısı

en: Database was populated but there were errors:
tr: Örnek veriler veritabanına yüklendi ancak bazı hatalar oluştu:

en: Dataentry Screen for Survey
tr: Anket veri giriş sayfası

en: Date
tr: Tarih

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
tr: Tarihe (YYY-AA-GG) eşit

en: Date Saved
tr: Kaydedildiği Tarih

en: Date Stamp?
tr: Tarih damgası eklensin:

en: Date added
tr: Eklendiği tarih

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Date format:
tr: Tarih biçimi:

en: Date is
tr: Tarih

en: Date last action
tr: Son işlem tarihi

en: Date picker
tr: Tarih seçici

en: Date stamp?
tr: Tarih damgası eklensin:

en: Date started
tr: Başlangıç tarihi

en: Date submitted
tr: Gönderildiği tarih

en: Date/Time
tr: Tarih / Saat

en: Date/Time format
tr: Tarih / Saat Biçimi

en: Datestamp
tr: Zaman Damgası

en: Day
tr: Gün

en: Deactivate Survey
tr: Anketi devre dışı bırak

en: Deactivate survey
tr: Anketi devre dışı bırak

en: Deactivated result tables
tr: Etkin olmayan sonuç tablosu

en: Deactivated token tables
tr: Etkin olmayan pin kodu tablosu

en: Deactivation
tr: Devre dışı bırakma

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
tr: Sayın {FIRSTNAME},
    
    Geçenlerde anketimiz için çağrılmıştınız.
    
    Anketi henüz tamamlamadığınızı farkettik ve size anketin devam ettiğini, hala katılabileceğinizi hatırlatmak istedik.
    
    Anketin Adı ve  Konusu:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Katılmak için, lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın.
    
    Saygılarımızla,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Katılma Linki:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
tr: Sayın {FIRSTNAME},
    
    Siz, ya da e-posta adresinizi kullanan başka biri, {SURVEYNAME} adlı anketimize katılmak için kayıt oldu.
    
    Anketimizi doldurmak için şu bağlantıya tıklayın:
    
    {SURVEYURL}
    
    Eğer bu anket ile ilgili sorularınız varsa, ya da siz bu ankete kayıt olmadıysanız ve bir hata olduğunu düşünüyorsanız, lütfen {ADMINEMAIL} e-postası yoluyla {ADMINNAME} ile görüşün.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
tr: Sayın {FIRSTNAME},
    
    Bu e-posta {SURVEYNAME} adındaki anketimizi doldurduğunuz için gönderilmiştir. Katıldığınız için teşekkür ederiz.
    
    Bu e-posta hakkında sorularınız varsa lütfen {ADMINEMAIL} e-posta adresi yoluyla {ADMINNAME} ile görüşün.
    
    Saygılarımızla,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
tr: Sayın {FIRSTNAME},
    
    Sizi anketimize katılmaya çağırıyoruz.
    
    Anketin Adı ve Konusu:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Ankete katılmak için, lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın.
    
    Saygılarımızla,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Anketi doldurmak için buraya tıklayın:
    {SURVEYURL}

en: Dec
tr: Ara

en: Decimal mark:
tr: Ondalık işareti:

en: Decrease
tr: Azalt

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default Google Analytics
tr: Varsayılan Google Analytics

en: Default HTML editor mode:
tr: Varsayılan HTML düzenleyici kipi:

en: Default administration page
tr: Yönetim Ana Sayfası

en: Default answer for scale %s:
tr: %s ölçeği için varsayılan yanıt:

en: Default answer value:
tr: Varsayılan yanıt değeri:

en: Default answers
tr: Varsayılan yanıtlar

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
tr: Sayfa ilk yüklendiğinde haritanın varsayılan koordinatları. Biçim: enlem [boşluk] boylam

en: Default language
tr: Varsayılan dil

en: Default position
tr: Varsayılan konum

en: Default scenario
tr: Varsayılan senaryo

en: Default site admin email:
tr: Varsayılan site yöneticisi e-posta adresi:

en: Default site bounce email:
tr: Varsayılan site geri dönüş e-posta adresi:

en: Default site language:
tr: Varsayılan site dili:

en: Default template:
tr: Varsayılan kalıp:

en: Default value for option 'Other':
tr: 'Diğer' seçeneği için varsayılan değer:

en: Default value settings were successfully saved.
tr: Varsayılan değer ayarları kaydedildi.

en: Default value:
tr: Varsayılan değer:

en: Default:
tr: Varsayılan:

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Tokens
tr: Pin Kodlarını Sil

en: Delete Tokens Table
tr: Pin Kodu Tablosunu Sil

en: Delete User
tr: Kullanıcı Silme

en: Delete all conditions
tr: Tüm koşulları sil

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
tr: Tamamlanmış yanıtları kaydedilmiş bir pin koduna ait yarım kalmış tüm yanıtları sil.

en: Delete attribute
tr: Özniteliği sil

en: Delete checked items!
tr: Seçili Ögeleri Sil!

en: Delete current question
tr: Soruyu sil

en: Delete current question group
tr: Soru grubunu sil

en: Delete current user group
tr: Bu kullanıcı grubunu sil

en: Delete entry
tr: Kayıdı sil

en: Delete exported tokens
tr: Verilmiş pin kodlarını sil

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
tr: Genel olarak kara listeye alınmış katılımcıları veri tabanından sil:

en: Delete label set
tr: Etiket takımını sil

en: Delete marked responses
tr: İşaretlenmiş yanıtları sil

en: Delete participant(s) from central panel and tokens tables
tr: Katılımcıları temel katılımcı panelinden ve pin kodu tablolarından sil

en: Delete participant(s) from central panel, tokens tables and all associated responses
tr: Katılımcıları temel katılımcı panelinden, pin kodu tablolarından ve tüm ilişkili yanıtlardan sil

en: Delete participant(s) from central participants panel only
tr: Katılımcıları yalnız temel katılımcı panelinden sil

en: Delete selected attribute(s) and associated data?
tr: Seçilmiş öznitelikler ve ilişkili veriler silinsin mi?

en: Delete selected participant(s) from this survey
tr: Seçili katılımcıları bu anketten çıkart

en: Delete selected participants
tr: Seçilmiş katılımcıları sil

en: Delete selected survey(s)
tr: Seçilmiş anketleri sil

en: Delete survey
tr: Anketi sil

en: Delete the selected entries
tr: Seçili kayıtları sil

en: Delete this answer option
tr: Bu yanıt seçeneğini sil

en: Delete this condition
tr: Bu koşulu sil

en: Delete this entry
tr: Bu kayıdı sil

en: Delete this label
tr: Bu etiketi sil

en: Delete this response
tr: Bu yanıtı sil

en: Delete this scenario
tr: Bu senaryoyu sil

en: Delete this subquestion
tr: Bu altsoruyu sil

en: Delete this template
tr: Bu kalıbı sil

en: Delete this user
tr: Bu kullanıcıyı sil

en: Delete this user from group
tr: Bu kullanıcıyı gruptan sil

en: Delete token entry
tr: Pin kodu kaydını sil

en: Delete tokens table
tr: Pin kodları tablosunu sil

en: Delete user
tr: Kullanıcıyı sil

en: Delete value
tr: Değeri sil

en: Deleting User
tr: Kullanıcı Silme

en: Deleting answers: %u answers deleted
tr: Yanıtlar siliniyor: %u yanıt silindi

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
tr: Değerlendirmeler siliniyor: %u değerlendirme kaydı silindi

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
tr: Koşullar siliniyor: %u koşul silindi

en: Deleting groups: %u groups deleted
tr: Gruplar siliniyor: %u grup silindi

en: Deleting orphan survey table:
tr: Yetim anket tablosu siliniyor:

en: Deleting orphan token table:
tr: Yetim pin kodu tablosu siliniyor:

en: Deleting orphaned default values.
tr: Yetim varsayılan değerler siliniyor.

en: Deleting orphaned quota members.
tr: Yetim kota üyeleri siliniyor.

en: Deleting orphaned quotas.
tr: Yetim kotalar siliniyor.

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
tr: Soru öznitelikleri siliniyor: %u öznitelik silindi

en: Deleting questions: %u questions deleted
tr: Sorular siliniyor: %u soru silindi

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
tr: Anket dil ayarları siliniyor: %u anket dil ayarı silindi

en: Deleting survey table: %s
tr: %s anket tablosu siliniyor

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
tr: Anketler siliniyor: %u anket silindi

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
tr: Bu grubu silerseniz içerdiği soruları ve yanıtları da silmiş olacaksınız. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
tr: Bu soruyu silerseniz yanıt seçeneklerini ve içerdiği altsoruları da silmiş olacaksınız. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Deleting token table: %s
tr: %s pin kodu tablosu siliniyor

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
tr: Yalnız Tanıtım Kipi: Bu kipte karşıya dosya yükleme işlemi devre dışı bırakılmıştır.

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
tr: Tanıtım kipi: Tema yükleme işlemi devre dışıdır.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
tr: Tanıtım kipi: Kalıp yükleme işlemi devre dışıdır.

en: Description of the survey
tr: Anket açıklaması

en: Description:
tr: Adı:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Detailed Error
tr: Hata Ayrıntısı

en: Detailed admin notification
tr: Ayrıntılı Yönetici Bildirimi

en: Detailed admin notification email:
tr: Ayrıntılı yönetici bildirimi e-postası metni:

en: Detailed admin notification subject:
tr: Ayrıntılı yönetici bildirimi konusu:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
tr: Yanıt verisini de içeren ayrıntılı e-posta bildirimi şu adrese gönderildi:

en: Detailed email notification with result codes
tr: Sonuç kodlarıyla beraber ayrıntılı e-posta bildirimi

en: Detailed list of surveys
tr: Anketlerin ayrıntılı listesi

en: Determine whether a variable is considered to be empty
tr: Bir değişkenin boş olup olmadığını belirler

en: Did Not Save
tr: Kaydedilmeyen

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
tr: `%s` adında bir klasör zaten var, başka bir ad seçin

en: Disable chart
tr: Grafiği devre dışı bırak

en: Disable map display
tr: Harita görünümünü kapat

en: Disable only
tr: Yalnızca devre dışı

en: Disable the next button until time limit expires
tr: Süre sınırı dolana kadar sonraki düğmesini devre dışı bırak

en: Disable the prev button until the time limit expires
tr: Süre sınırı dolana kadar önceki düğmesini devre dışı bırak

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Disabled - Delete current question
tr: Devre dışı - Geçerli soruyu sil

en: Display
tr: Görünüm

en: Display / Export
tr: Görüntüleme / Dışa aktarma

en: Display Last 50 Responses
tr: Son 50 yanıtı göster

en: Display Responses
tr: Yanıtları göster

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
tr: Sayaç bu rakama geldiğinde gösterilecek birinci 'Süre sınırı uyarısı' (boş bırakılırsa uyarı gösterilmez)

en: Display a chart in the statistics?
tr: İstatistiklerde grafiği göster

en: Display as bar chart
tr: Çubuk grafik olarak göster

en: Display as pie chart
tr: Dilim grafiği olarak göster

en: Display chart
tr: Grafiği göster

en: Display columns
tr: Sütunları göster

en: Display dropdown boxes
tr: Tıkla aç kutularını göster

en: Display map
tr: Haritayı göster

en: Display min and max value under the slider
tr: En küçük ve en büyük değerleri kaydırıcının altında gösterir

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
tr: Gerektiğinde, sayıları taban ayracı olarak virgül ile ayırarak göster

en: Display participants
tr: Katılımcıları göster

en: Display rows
tr: Satırları göster

en: Display slider min and max value
tr: En büyük ve en küçük değerleri göster

en: Display survey tokens after adding?
tr: Eklendikten sonra anket pin kodlarını göster

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
tr: 'Süre doldu işlemi'ni yapmadan önce 'Süre doldu iletisi'nin gösterileceği süre (boş bırakılırsa varsayılan süre 1 saniyedir)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
tr: Sayaç bu rakama geldiğinde gösterilecek ikinci 'Süre sınırı uyarısı' (boş bırakılırsa uyarı gösterilmez)

en: Display tokens
tr: Pin kodlarını göster

en: Display:
tr: Görünüm:

en: Do NOT refresh this page, as this will import the file again and produce duplicates
tr: Bu sayfayı yenilemeyin. Yoksa dosya yeniden alınır ve çift kayıtlar oluşur.

en: Do not use Google Analytics
tr: Google Analytics kullanma

en: Do survey
tr: Anketi doldur

en: Do you really want to delete all marked responses?
tr: Bütün işaretlenmiş yanıtları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Do you really want to delete this label set?
tr: Bu etiket takımını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Do you really want to delete this response?
tr: Bu yanıtı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Do you want to create a token table for this survey?
tr: Bu anket için pin kodu tablosunu oluşturmak istiyor musunuz?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
tr: Gerekli tabloları ekleyip, örnek verileri yazarak veritabanını oluşturmak istiyor musunuz?

en: Does not contain
tr: İçermeyen

en: Don't allow blacklisted participants to be added to new survey:
tr: Kara listeye alınmış katılımcıların yeni anketlere eklenmesine izin verme:

en: Don't force on or off
tr: Zorlama yada kapat

en: Don't import if label set already exists:
tr: Zaten varsa etiket takımını alma:

en: Don't show blacklisted participants:
tr: Kara listedeki katılımcıları gösterme:

en: Done. Test your survey using the %s icon.
tr: Anketiniz hazır. %s simgesine tıklayarak anketinizi denetleyin.

en: Dot (.)
tr: Nokta (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
tr: Soldaki listede bulunan ögeleri sağa eklemek için ögelere çift tıklayın ya da sürükleyip bırakın - en yüksek değerli ögeniz sağda en üstte olmalı, aşağı indikçe öge değeri azalmalıdır.

en: Download
tr: İndirin

en: Download all files in this response as a zip file
tr: Bu soru içindeki tüm dosyaları zip arşivi olarak indir

en: Download files for this entry
tr: Bu giriş için indirmeler

en: Download marked files
tr: İşaretlenmiş dosyaları indir

en: Download the data and the syntax file
tr: Yazım ve Veri dosyalarını indirin.

en: Download the data and the syntax file.
tr: Yazım ve Veri dosyalarını indirin.

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
tr: İğneyi istenilen bölgeye sürükleyip bırakın. Ayrıca iğneyi hareket ettirmek için haritaya sağ tıklayabilirsiniz.

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
tr: Bu özniteliği temel katılımcı veritabanı ile ilişkilendirmek için sürükleyip diğer sütüna bırakın

en: Drop a CSV field into an existing participant attribute listed below to import your data into it.
tr: Aşağıda listelenen, varolan bir katılımcı özniteliği verisini almak için CSV alanlarından birini sürükleyip bu bölgeye bırakın.

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
tr: Yeni bir katılımcı özniteliği oluşturmak ve verisini almak için CSV alanlarından birini sürükleyip bu bölgeye bırakın.

en: Drop-down list
tr: Açılır liste

en: Dropdown prefix/suffix
tr: Açılır kapanır önek/sonek

en: Dropdown separator
tr: Açılan kutu ayıraçları

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
tr: Yinelenen kodlar bulundu, bu kayıtlar güncellenmeyecek

en: Duplicate label set name
tr: Etiket takımı adı zaten var

en: Duplicate records removed
tr: Yinelenen kayıtlar silindi

en: Duplicates are determined by:
tr: Yinelenenleri şuna göre belirle:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses
tr: Yinelenen kayıtlar ad, soyad ve e-posta adresine bakılarak belirlenecek

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file
tr: Bu CSV dosyasında yinelenen kayılar participant_id alanına bakılarak belirlenecek

en: Dutch
tr: Felemenkçe

en: Dutch (informal)
tr: Felemenkçe (günlük konuşma)

en: ERROR MESSAGE
tr: HATA İLETİSİ

en: EUC-JP Japanese
tr: EUC-JP Japonca

en: EUC-KR Korean
tr: EUC-KR Korece

en: Each answer must be %s
tr: Her yanıt %s olmalı

en: Each answer must be at least %s
tr: Her yanıt en az %s olmalı

en: Each answer must be at most %s
tr: Her yanıt en çok %s olmalı

en: Each answer must be between %s and %s
tr: Her yanıt %s ile %s arasında olmalı

en: Earlier than:
tr: Şundan önce:

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Current Question
tr: Geçerli Soruyu Düzenle

en: Edit Group
tr: Grubu düzenle

en: Edit URL parameter
tr: İnternet adresi parametresini düzenle

en: Edit answer options
tr: Yanıt seçeneklerini düzenle

en: Edit answer options for this question
tr: Sorunun yanıt seçeneklerini düzenle

en: Edit attribute
tr: Özniteliği düzenle

en: Edit condition
tr: Koşulu düzenle

en: Edit current question group
tr: Geçerli soru grubunu düzenle

en: Edit current user group
tr: Geçerli kullanıcı grubunu düzenle

en: Edit default answer values
tr: Varsayılan yanıt değerlerini düzenle

en: Edit default answers for this question
tr: Bu sorunun varsayılan yanıtlarını düzenle

en: Edit email templates
tr: E-posta kalıplarını düzenle

en: Edit entry
tr: Kaydı düzenle

en: Edit label set
tr: Etiket takımını düzenle

en: Edit label sets
tr: Etiket Takımları Yönetimi

en: Edit permissions
tr: İzinleri Düzenle

en: Edit question
tr: Soruyu düzenle

en: Edit quota
tr: Kotayı düzenle

en: Edit response URL
tr: Yanıt İnternet adresini düzenle

en: Edit scenario
tr: Senaryoyu düzenle

en: Edit subquestions
tr: Altsoruları düzenle

en: Edit subquestions for this question
tr: Bu sorunun altsorularını düzenle

en: Edit survey permissions
tr: Kullanıcı Anket İzinleri

en: Edit survey permissions for group %s
tr: %s grubunun anket izinlerini düzenle

en: Edit survey permissions for user %s
tr: %s kullanıcısının anket izinlerini düzenle

en: Edit survey settings
tr: Anket ayarlarını düzenleyin

en: Edit survey text elements
tr: Anket metinlerini düzenleyin

en: Edit template permissions
tr: Kullanıcı Kalıp İzinleri

en: Edit text elements
tr: Anket Metinleri

en: Edit the 4th line and complete the filename with a full path to the downloaded data file
tr: Dördüncü satırdaki dosya adı ve tam yolunu indirdiğiniz veri dosyasını gösterecek şekilde düzenleyin.

en: Edit this condition
tr: Bu koşulu düzenle

en: Edit this entry
tr: Bu kaydı düzenle

en: Edit this response
tr: Bu yanıtı düzenle

en: Edit this token
tr: Bu pin kodunu düzenle

en: Edit this user
tr: Bu kullanıcıyı düzenle

en: Edit token entry
tr: Pin kodu kaydını düzenle

en: Edit user
tr: Kullanıcıyı düzenle

en: Edit value
tr: Değeri düzenle

en: Edit your personal preferences
tr: Kişisel bilgilerinizi düzenleyin

en: Editing
tr: Düzenleniyor

en: Editing %s
tr: Düzenleniyor %s

en: Editing response (ID %s)
tr: Yanıt düzenleniyor (Kod %s)

en: Editing template '%s' - File '%s'
tr: '%s' kalıbı düzenleniyor - Dosya '%s'

en: Editing user
tr: Kullanıcı Düzenleme

en: Editing user group (Owner: %s)
tr: Kullanıcı grubunu düzenleyin (Sahibi: %s)

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
tr: Bu durum, çok uzun süre bir şey yapmadığınızdan, tarayıcınızın çerezleri devre dışı olduğundan ya da bağlantı sorunlarından kaynaklanabilir.

en: Email
tr: E-posta

en: Email Status
tr: E-posta durumu

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Email address is not valid.
tr: E-posta adresi geçersiz.

en: Email address of the survey administrator
tr: Anket yöneticisinin e-posta adresi

en: Email batch size:
tr: Bir seferde gönderilecek e-posta sayısı:

en: Email from the token
tr: Pin kodundan e-posta

en: Email method:
tr: E-posta yöntemi:

en: Email reminder:
tr: Hatırlatma e-postasının metni:

en: Email settings
tr: E-posta

en: Email status
tr: E-posta durumu

en: Email templates
tr: E-posta Kalıpları

en: Email templates successfully saved.
tr: E-posta kalıpları sorunsuz kaydedildi.

en: Email to %s failed. Error Message:
tr: %s adlı kişiye e-posta gönderilemedi. Hata iletisi:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
tr: {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) adlı kişiye gönderilen e-posta gecikti: Pin kodu henüz geçerli değil.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) failed. Error Message:
tr: {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) adlı kişiye e-posta gönderilemedi. Hata İletisi:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
tr: {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) adlı kişiye atlandı. Pin kodu artık geçerli değil.

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
tr: {NAME} adlı kişinin ({EMAIL}) adresine e-posta gönderilemedi.

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
tr: Tanıtım kipi etkinleştirilmiş olduğundan e-posta gönderilmedi.

en: Email:
tr: E-posta:

en: Email: %s
tr: E-posta: %s

en: Enable assessment mode?
tr: Değerlendirme kipi etkin:

en: Enable chart
tr: Grafiği etkinleştir

en: Enable map display
tr: Harita görünümünü aç

en: Enable token-based response persistence?
tr: Pin kodlu yanıtlama etkin:

en: Encryption type:
tr: Şifreleme tipi:

en: End URL
tr: Bitişte Gösterilecek İnternet Adresi:

en: End URL:
tr: Bitişte gösterilecek İnternet adresi:

en: End message:
tr: Bitiş iletisi:

en: English
tr: İngilizce

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
tr: Olası yanıtların en düşük değerini sağla (0=Sınırsız)

en: Enter a boolean equation to validate each sub-question.
tr: Her bir altsoruyu geçerli kılacak ikili ifadeyi yazın.

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
tr: Tüm soruyu geçerli kılacak ikili ifadeyi yazın.

en: Enter a header text for the first scale
tr: birinci ölçek için bir başlık bilgisi yazın

en: Enter a header text for the second scale
tr: İkinci ölçek için bir başlık bilgisi yazın

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
tr: Anketiniz için bir ad ve parola yazıp aşağıdaki Anketi Kaydet düğmesine tıklayın.

en: Enter one answer per line. You can provide a code by separating code and answer text with a semikolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semikolon or tab.
tr: Her satıra bir yanıt yazın. Kod ile yazı metnini noktalı virgül ya da sekme ile ayırarak kod ekleyebilirsiniz. Çok dilli anketlerde, çevirileri aynı satıra noktalı virgül ya da sekme ile ayırarak yazabilirsiniz.

en: Enter one label per line. You can provide a code by separating code and label text with a semikolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semikolon or tab.
tr: Her satıra bir etiket yazın. Kod ile etiket metnini noktalı virgül ya da sekme ile ayırarak kod ekleyebilirsiniz. Çok dilli anketlerde, çevirileri aynı satıra noktalı virgül ya da sekme ile ayırarak yazabilirsiniz.

en: Enter one subquestion per line. You can provide a code by separating code and subquestion text with a semikolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semikolon or tab.
tr: Her satıra bir alt soru yazın. Kod ile alt soru metnini noktalı virgül ya da sekme ile ayırarak kod ekleyebilirsiniz. Çok dilli anketlerde, çevirileri aynı satıra noktalı virgül ya da sekme ile ayırarak yazabilirsiniz.

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
tr: Altsoru sıralamasının alınacağı önceki sorunun kodunu yazın

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
tr: Bu soruda, uyan yanıt seçenekleri gösterilmeyecek çoktan seçmeli soruların kodlarını noktalı virgül ile ayırarak yazın.

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to only show the matching answer options in this question.
tr: Bu soruda, yalnız uyan yanıt seçenekleri gösterilecek çoktan seçmeli soruların kodlarını noktalı virgül ile ayırarak yazın.

en: Enter your answers:
tr: Yanıtlarınızı yazın:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
tr: Aşağıya bilgilerinizi yazdığınızda, gerekli bilgileri içeren bir e-posta hemen size gönderilecektir.

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
tr: Sunucu adını ve bağlantı noktası numarasını yazın, örneğin imap.gmail.com:995

en: Enter your hostname and port, e.g.: my.smtp.com:25
tr: Sunucu adını ve bağlantı noktası numarasını yazın, örneğin benim.smtp.com:25

en: Enter your labels:
tr: Etiketlerinizi yazın:

en: Enter your subquestions:
tr: Alt sorularınızı yazın:

en: Equals
tr: Eşit

en: Equals sum value
tr: Toplam değere eşit

en: Equals:
tr: Eşit:

en: Equation
tr: Denklem

en: Error
tr: Hata

en: Error Files List
tr: Hata Dosyaları Listesi

en: Error files list
tr: Hata dosyaları listesi

en: Error in SQL update
tr: SQL güncellemesinde hata

en: Error saving results
tr: Sonuçlar kaydedilirken hata oluştu

en: Error while updating usertemplates.
tr: Kullanıcı kalıpları güncellenirken hata oldu.

en: Error:
tr: Hata:

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
tr: Hata: 'diğer' program tarafından kullanılan bir kelimedir.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
tr: Hata: E-posta gönderilemedi. Sunucunuzda bir PHP Posta Kurulumu sorunu olabilir. Anket ayrıntılarınız kaydedildi ancak bunlarla ilgili bir e-posta alamayacaksınız. İleride gerekebileceğinden, burada gösterilen "Ad" ve "Parola" bilgilerini not edin.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on your server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
tr: Hata: E-posta gönderilemedi. Sunucuda PHP posta sistemi ile ilgili bir sorun olabilir. Anket ayrıntılarınız kaydedildi ancak bununla ilgili bir e-posta alamayacaksınız. İleride kullanmak üzere yalnızca "ad" ve "parola" bilgilerinizi not almanız yeterlidir.

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
tr: Hata: Yanıt tablosu bulunamadı. Anket devre dışı bırakılamıyor.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
tr: Hata: Bu soru için yanıtlama seçeneği belirtilmemiş ya da sizin dilinize çevrilmemiş.

en: Error: There are no answers defined for this question.
tr: Hata: Bu soru için hiç yanıt tanımlanmamış.

en: Error: This question has no answers.
tr: Hata: Bu sorunun yanıtı yok.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
tr: Hata: Yinelenen yanıt kodları kullanmayı deniyorsunuz.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
tr: Hata: Yinelenen etiket kodları kullanmayı deniyorsunuz.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
tr: Hata: Yinelenen altsoru kodları kullanmayı deniyorsunuz.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
tr: Hata: Her dil için bir grup başlığı yazmalısınız.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
tr: Hata: Bu etiket takımı için bir ad yazmalısınız.

en: Error: You have to enter a question code.
tr: Hata: Bu soru için bir kod yazmalısınız.

en: Error: You have to enter a title for this survey.
tr: Hata: Bu ankete bir başlık yazmalısınız.

en: Error: Your uploaded file is missing one or more of the mandatory columns (%s)
tr: Hata: Yüklenen dosyada zorunlu sütunlardan bir ya da birkaçı eksik (%s)

en: Estonian
tr: Estonyaca

en: Every 2 weeks
tr: İki haftada bir

en: Every day
tr: Günde bir

en: Every month
tr: Ayda bir

en: Every week
tr: Haftada bir

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
tr: Herşey tamam görünüyor. Sonraki adıma geçebilirsiniz.

en: Example data
tr: Örnek veri

en: Exclude answers?
tr: Yanıtlar katılmasın:

en: Exclude quotas?
tr: Kotalar katılmasın:

en: Exclude record IDs?
tr: Kayıt numaraları katılmasın:

en: Exclude survey permissions?
tr: Anket izinleri katılmasın:

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) seperated with a semikolon.
tr: Belirli bir yanıt seçildiğinde tüm diğer seçenekler dışlanır. Yanıt kodlarını noktalı virgül ile ayırarak yazın.

en: Exclusive option
tr: Dışlama seçeneği

en: Execute this survey
tr: Bu Anketi Başlat

en: Existing LID: %s
tr: Varolan Etiket kodu: %s

en: Existing attribute
tr: Varolan öznitelik

en: Existing participant attributes
tr: Varolan katılımcı öznitelikleri

en: Existing token attributes
tr: Varolan pin kodu öznitelikleri

en: Exit and clear survey
tr: Çık ve anketi temizle

en: Expected expressions separated by commas
tr: Virgülle ayrılmış ifadeler beklenir

en: Expected left parentheses after function name
tr: İşlev adından sonra sol parantez olması beklenir

en: Expected right parentheses
tr: Eksik sağ parantez

en: Expiration
tr: Bitirme

en: Expire survey
tr: Anketi sonlandır

en: Expired
tr: Süresi Dolmuş

en: Expiry date/time:
tr: Bitiş tarihi/zamanı:

en: Exponential expression
tr: Üstel ifade

en: Export
tr: Verilecekler

en: Export %s participant(s) to CSV
tr: %s katılımcıyı CSV dosyasına ver

en: Export .csv data file
tr: .CSV Veri Dosyasını İndir

en: Export CSV
tr: CSV Ver

en: Export R syntax file
tr: R Yazım Dosyasını İndir

en: Export Resources As ZIP Archive
tr: Kaynakları ZIP Arşivi Olarak Ver

en: Export Template
tr: Kalıbı ver

en: Export VV file
tr: VV dosyasına ver

en: Export a VV survey file
tr: Bir VV anket dosyasına ver

en: Export all
tr: Tümünü ver

en: Export data
tr: Verileri Ver

en: Export multiple label sets
tr: Birden çok etiket takımını ver

en: Export resources as ZIP archive
tr: Kaynakları zip arşivi olarak ver

en: Export result data to R
tr: Sonuç Verisini R Dosyasına Aktarma

en: Export result data to SPSS
tr: Sonuç Verisini SPSS Programına Aktarma

en: Export results
tr: Sonuçları Ver

en: Export results to a R data file
tr: Sonuçları R veri dosyasına ver

en: Export results to a SPSS/PASW command file
tr: Sonuçları SPSS/PASW komut dosyasına ver

en: Export results to application
tr: Sonuçları bir uygulamaya ver

en: Export selected label sets
tr: Seçili etiket takımlarını ver

en: Export survey
tr: Anketi ver

en: Export survey results
tr: Anket sonuçlarını ver

en: Export syntax
tr: Yazım Dosyasını İndir

en: Export template
tr: Kalıbı ver

en: Export this Response
tr: Bu Yanıtı Ver

en: Export this label set
tr: Etiket takımını ver

en: Export this question
tr: Bu soruyu ver

en: Export this question group
tr: Soru grubunu ver

en: Export to CSV
tr: CSV olarak ver

en: Export tokens
tr: Pin kodlarını ver

en: Export tokens to CSV file
tr: Pin kodlarını CSV dosyasına ver

en: Export...
tr: Ver...

en: Expression Manager
tr: Denklem Yönetimi

en: Extra comma found in function
tr: İşlevde fazladan virgül var

en: Extra right parentheses detected
tr: Fazla sağ parantez

en: Extra token found after expressions
tr: İfadelerden sonra fazladan komut bulundu

en: Extra tokens found
tr: Fazladan pin kodları bulundu

en: Failed
tr: Başarısız

en: Failed to add group! Group Name was not supplied.
tr: Grup eklenemedi. Grup adı yazılmamış.

en: Failed to add group! Group already exists.
tr: Grup eklenemedi. Grup zaten var.

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
tr: Grup eklenemedi. Grup adı 20 karakterden uzun olamaz.

en: Failed to add user
tr: Kullanıcı eklenemedi

en: Failed to add user group.
tr: Kullanıcı grubu eklenemedi.

en: Failed to add user.
tr: Kullanıcı eklenemedi.

en: Failed to create token entries
tr: Pin kodu kayıtları oluşturulamadı

en: Failed to delete answer
tr: Yanıt silinemedi

en: Failed to edit user group!
tr: Kullanıcı grubu düzenlenemedi.

en: Failed to insert default value
tr: Varsayılan değer eklenemedi

en: Failed to insert group
tr: Grup eklenemedi

en: Failed to insert question attribute
tr: Soru özniteliği eklenemedi

en: Failed to insert survey language
tr: Anket dili eklenemedi

en: Failed to open the uploaded file!
tr: Yüklenen dosya açılamadı.

en: Failed to remove user.
tr: Kullanıcı silinemedi.

en: Failed to update answers
tr: Yanıtlar güncellenemedi

en: Failed to update survey permissions!
tr: Anket izinleri güncellenemedi!

en: Failed.
tr: Başarısız.

en: Faulty line in import - fields and data don't match
tr: Alınan dosyada bozuk satır var - alanlar ve veriler eşleşmiyor

en: Fax to:
tr: Anketin fakslanacağı numara:

en: Feb
tr: Şub

en: Female
tr: Kadın

en: Field caption
tr: Alan etiketi

en: Field description
tr: Alan açıklaması

en: Field summary for %s
tr: %s için alan özeti

en: File
tr: Dosya

en: File %s couldn't be deleted. Please check the permissions on the /upload/template folder
tr: %s dosyası silinemedi. /upload/template klasörünün izinlerini denetleyin

en: File %s deleted
tr: %s dosyası silindi

en: File %s uploaded
tr: %s dosyası yüklendi

en: File count
tr: Dosya sayısı

en: File does not contain LimeSurvey data in the correct format.
tr: Dosya, doğru biçimde LimeSurvey verisi içermiyor.

en: File extension
tr: Dosya uzantısı

en: File metadata
tr: Dosya üstverisi

en: File name
tr: Dosya adı

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for OpenOffice and Excel). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
tr: Dosyada alanlar standart virgülle ayrılmışken (CSV), değerler isteğe bağlı olarak çift tırnak arasında olabilir (OpenOffice ve Excel için varsayılan). İlk satır başlık bilgilerini içermelidir. Alanlar herhangi bir sırada olabilir.

en: File upload
tr: Dosya güncelleme

en: File upload succeeded.
tr: Dosya sunucuya yüklendi.

en: File:
tr: Dosya:

en: Files
tr: Dosyalar

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Filter HTML for XSS:
tr: HTML kodundan XSS süzülsün:

en: Filter blank email addresses:
tr: E-posta adresi olmayanları süz:

en: Filter by email address
tr: E-posta adresine göre süz

en: Filter by language
tr: Dile göre süz

en: Filter duplicate records:
tr: Yinelenen kayıtları süz:

en: Filter surveys
tr: Anketleri süz

en: Filter the available answers by this value
tr: Verilmiş yanıtları bu değere göre süz

en: Filter...
tr: Süzgeç...

en: Filtered from statistics script
tr: İstatistik betiğinden süzülen

en: Finalize response submission
tr: Yanıt girişini bitir

en: Find
tr: Bul

en: Find first occurrence of a string
tr: Bir dizgenin ilk geçtiği yeri bulur

en: Find highest value
tr: En yüksek değeri bulur

en: Find lowest value
tr: En düşük değeri bulur

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
tr: Büyük küçük harfe duyarsız bir dizgenin ilk kez geçtiği konumu bulur

en: Find position of first occurrence of a string
tr: Bir dizgenin ilk geçtiği yeri bulur

en: Find whether the type of a variable is integer
tr: Bir değişkenin tipinin tamsayı olup olmadığını belirler

en: Find whether the type of a variable is string
tr: Bir değişken tipinin metin olup olmadığını belirler

en: Finds whether a value is not a number
tr: Bir değerin sayı olup olmadığını belirler

en: Finds whether a variable is NULL
tr: Bir değişkenin NULL olup olmadığını belirler

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
tr: Bir değişkenin sayı ya da sayısal dizge olup olmadığını belirler

en: Finds whether the type of a variable is float
tr: Bir değişkenin tipinin float olup olmadığını belirler

en: Finnish
tr: Fince

en: First choice
tr: İlk seçenek

en: First name
tr: Adı

en: First name from token
tr: Pin kodundan ad

en: Firstname from token
tr: Adı pin kodundan al

en: Folder
tr: Klasör

en: Follow the following link to update it
tr: Güncelleme yapmak için aşağıdaki bağlantıyı izleyin

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
tr: Şu anketler henüz etkin değil ancak kayıt olabilirsiniz.

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
tr: MS Excel ile kolayca açabilmek için uzantıyı 'tab' ya da 'txt' olarak yazın

en: For further information please contact %s
tr: Ayrıntılı bilgi için %s ile görüşün

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
tr: Açılan liste kutularında gösterilecek en çok satır sayısı

en: For stable and unstable versions
tr: Kararlı ve kararsız sürümler için

en: For stable versions
tr: Kararlı sürümler için

en: Forbidden Extension
tr: Yasak Uzantı

en: Force HTTPS:
tr: HTTPS Kullanımı:

en: Force each choice to have the same height
tr: Her bir seçeneğin aynı yükseklikte olmasını sağlar

en: Force the choice list and the rank list to have the same height
tr: Seçim ve sıralama listelerinin aynı yükseklikte olmasını sağlar

en: Forgot your password?
tr: Parolanızı mı unuttunuz?

en: Format
tr: Biçim

en: Format a GMT date/time
tr: GMT tarih/zamanı biçimlendirir

en: Format a local date/time
tr: Yerel tarih/zamanı biçimlendirir

en: Format a local time/date as integer
tr: Yerel tarih/saati tamsayı olarak biçimlendirir

en: Format a number with grouped thousands
tr: Bir sayıyı binlik olarak ayırarak biçimlendirir

en: Format:
tr: Soru düzeni:

en: Format: %s
tr: Biçim: %s

en: Found
tr: Bulunan

en: Found & writable
tr: Var ve yazılabilir

en: French
tr: Fransızca

en: From
tr: İlk

en: From token table
tr: Pin Kodundan

en: Full
tr: Tam

en: Full answers
tr: Tamamlanan yanıtlar

en: Full name
tr: Tam Ad

en: Full names
tr: Tam adlar

en: Full question text
tr: Tam soru metni

en: Full responses:
tr: Tamamlanan yanıtlar:

en: Full search
tr: Tam arama

en: Full selector
tr: Tam seçici

en: Full selector (default)
tr: Tam seçici (varsayılan)

en: Full template editor
tr: Tam kalıp düzenleyici

en: Full template editor (default)
tr: Tam kalıp düzenleyici (varsayılan)

en: Function does not support %s arguments
tr: İşlev %s argümanı desteklemiyor.

en: Function must have at least %s argument | Function must have at least %s arguments
tr[0]: İşlevin en az %s argümanı olmalı
tr[1]: İşlevin en az %s argümanı olmalı

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s
tr: İşlev %s argüman destekliyor. -1 sınırsız anlamına gelir.

en: GB2312 Simplified Chinese
tr: GB2312 Basitleştirilmiş Çince

en: GBK Simplified Chinese
tr: GBK Basitleştirilmiş Çince

en: GEOSTD8 Georgian
tr: GEOSTD8 Gürcüce

en: GNU General Public License:
tr: GNU Genel Kamu Lisansı:

en: Galician
tr: Galiçce

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: General
tr: Genel

en: General filters
tr: Genel Süzgeçler

en: General settings
tr: Anket Ayarları

en: Generate a random integer
tr: Rastgele bir tamsayı üretir

en: Generate tokens
tr: Pin kodlarını oluştur

en: Generating summaries ...
tr: Özetler üretiliyor...

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: German
tr: Almanca

en: German (informal)
tr: Almanca (günlük konuşma)

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
tr: Zamanı UNIX zaman damgasına çevirir (6 argümanın her biri isteğe bağlıdır)

en: Get order from previous question
tr: Önceki soruya göre sırala

en: Get statistics from these responses
tr: Bu yanıtların istatistiğini çıkar

en: Get string length
tr: Dizge uzunluğunu alır

en: Get the default location using the user's IP address?
tr: Kullanıcının varsayılan konumunu IP adresini kullanarak al

en: Get the integer value of a variable
tr: Bir değişkenin tamsayı değerini alır

en: Get time statistics from these responses
tr: Bu yanıtlardan zaman istatistiğini çıkar

en: Get value of pi
tr: Pi değerini alır

en: Getting questions and answers ...
tr: Sorular ve yanıtlar alınıyor...

en: Give focus to the HTML editor popup window
tr: Açılan HTML düzenleyici penceresine odaklan

en: Global participant settings
tr: Genel katılımcı ayarları

en: Global settings
tr: Genel

en: Global settings were saved.
tr: Genel ayarlar kaydedildi.

en: Go back
tr: Geri dön

en: Go to question
tr: Şu soruya git

en: Go to question group
tr: Soru grubuna git

en: Go to survey
tr: Ankete git

en: Google Analytics API key for this survey?
tr: Bu anketin Google Analytics API anahtarı:

en: Google Analytics API key:
tr: Google Analytics API Anahtarı:

en: Google Analytics style for this survey?
tr: Bu anketin Google Analytics stili:

en: Google Maps
tr: Google Haritalar

en: Google Maps API key:
tr: Google Haritalar API Anahtarı:

en: Google Translate API key:
tr: Google Çeviri API Anahtarı:

en: Greater than
tr: Büyüktür

en: Greater than (Strings)
tr: Büyüktür (yazılar)

en: Greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Greater than or equal to (Strings)
tr: Büyük ya da eşittir (yazılar)

en: Greater than:
tr: Şundan büyük:

en: Greek
tr: Yunanca

en: Group
tr: Grup

en: Group 1: The first lot of questions
tr: Grup 1: İlk soru grubu

en: Group by Group
tr: Grup Grup

en: Group could not be deleted
tr: Grup silinemedi

en: Group description
tr: Grup açıklaması

en: Group member can only see own group:
tr: Grup üyeleri yalnız kendi gruplarını görebilir:

en: Group members
tr: Grup üyeleri

en: Group not found.
tr: Grup bulunamadı.

en: Group of checkboxes
tr: İşaret kutusu grubu

en: Group time
tr: Grup zamanı

en: Groups
tr: Gruplar

en: HP West European
tr: HP Batı Avrupa

en: HTML editor
tr: HTML düzenleyici

en: HTML editor mode
tr: HTML düzenleyici kipi

en: Header for first scale
tr: İlk ölçeğin başlığı

en: Header for second scale
tr: İKinci ölçeğin başlığı

en: Heading
tr: Başlık

en: Headings
tr: Başlıklar

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Height of dropdown
tr: Açılan kutunun yüksekliği

en: Height of the map in pixel
tr: Piksel olarak harita yüksekliği

en: Hello %s,
tr: Merhaba %s,

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to reload the survey:
    {RELOADURL}
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
tr: Merhaba,
    
    '{SURVEYNAME}' anketi doldurulmuş.
    
    Anketi yeniden yüklemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:
    {RELOADURL}
    
    Katılımcının yanıtlarını görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Katılımcının yanıtlarını düzenlemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    İstatistikleri görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to reload the survey:
    {RELOADURL}
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
tr: Merhaba,
    
    '{SURVEYNAME}' anketi doldurulmuş.
    
    Anketi yeniden yüklemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:
    {RELOADURL}
    
    Katılımcının yanıtlarını görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Katılımcının yanıtlarını düzenlemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    İstatistikleri görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:
    {STATISTICSURL}
    
    
    Katılımcının yanıtları:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
tr: Yardım

en: Help about this question
tr: Bu soru hakkında yardım

en: Help:
tr: Yardım:

en: Hidden
tr: Gizli

en: Hide advanced settings
tr: Gelişmiş ayarları gizle

en: Hide both
tr: İkisi de gizlensin

en: Hide both (Forced by the system administrator)
tr: İkisi de gizlensin (sistem yöneticisi tarafından zorunlu kılınmış)

en: Hide details of this Survey
tr: Bu anketin ayrıntılarını gizle

en: Hide details of this group
tr: Bu grubun ayrıntılarını gizle

en: Hide details of this question
tr: Bu sorunun ayrıntılarını gizle

en: Hide the tip that is normally shown with a question
tr: Normalde sorularda gösterilen ipucunu gizler

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
tr: Bu soruyu her zaman için gizle. Bu seçenek, önceden doldurulmuş yanıtlar kullandığınızda işe yarar.

en: Hide tip
tr: İpucunu gizle

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Hints
tr: Diğer bilgiler

en: Hour
tr: Saat

en: How many roads must a man walk down?
tr: Bir kişinin kaç yoldan geçmesi gerekir?

en: How many rows to display
tr: Kaç satır gösterilsin?

en: Huge Free Text
tr: Uzun Serbest Metin

en: Hungarian
tr: Macarca

en: I accept
tr: Onaylıyorum

en: ID
tr: Kod

en: ID:
tr: Belirleyici Numara

en: ID: %s
tr: Kod: %s

en: IP Addresses will be logged
tr: IP adresleri kaydedilecek

en: IP Info DB API Key:
tr: IP özellikleri DB API anahtarı:

en: IP address
tr: IP Adresi

en: IP as default location
tr: IP ile varsayılan konum

en: ISO 8859-13 Baltic
tr: ISO 8859-13 Baltık

en: ISO 8859-2 Central European
tr: ISO 8859-2 Merkez Avrupa

en: ISO 8859-7 Greek
tr: ISO 8859-7 Yunanca

en: ISO 8859-8 Hebrew
tr: ISO 8859-8 İbranice

en: ISO 8859-9 Turkish
tr: ISO 8859-9 Türkçe

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Identifier
tr: Kod

en: Identifier:
tr: Kod:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
tr: Hatalar görüyorsanız bu sayfa betiğini bir kaç kez çalıştırmanız gerekebilir.

en: If necessary the database will be updated.
tr: Gerek duyulursa veritabanı güncellenecek.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
tr: İşaretlenecek her altsoru için bu değerlendirme değeri eklenecektir.

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
tr: Veritabanı yoksa yeniden oluşturulacak (veritabanı kullanıcınızın yeterli izinlere sahip olduğundan emin olun). Veritabanında LimeSurvey tabloları varsa bunlar yükleme sonrasında kendiliğinden yeni sürüme yükseltilecek.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
tr: HTTPS bağlantısına döndüğünüzde, bağlantı çalışmaz ise LimeSurvey sitenize erişemezsiniz.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
tr: Katılımcı tüm seçenekleri işaretlediyse tümünün işaretini kaldırır ve "Özel seçenek" ayarını işaretler

en: If tokens are used, the public may register for this survey
tr: Pin kodları kullanılmışsa, genel kullanıcılar bu ankete kayıt olabilir.

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
tr: Kara listeye alınmışsanız ve bu anketle ilgili davetleri alıp, katılmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın:
    {OPTINURL}

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
tr: Pinkodu işlevleri ya da bildirim e-postalarını kullanıyorsanız, yönetici e-posta adresini tanımlamalısınız.

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
tr: '%s' seçerseniz lütfen seçiminizi uygun metin alanında da belirtin.

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
tr: Bu tabloyu silerseniz, bu ankete erişim için pin kodları istenmeyecek.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
tr: Bu ankete katılmak ve başka çağrı almak istemiyorsanız lütfen şu bağlantıya tıklayın:
    {OPTOUTURL}

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
tr: E-posta adresinizi de yazarsanız, size ayrıntıları içeren bir e-posta gönderilir.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
tr: Bu e-posta ile ilgili sorularınız varsa, %s adresinden site yöneticisi ile görüşebilirsiniz. Teşekkürler!

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
tr: Eğer size bir pin kodu verilmişse lütfen aşağıdaki kutuya yazın ve Devam düğmesine tıklayın.

en: If you initialise tokens for this survey then this survey will only be accessible to users who provide a token either manually or by URL.
tr: Pin kodlarını etkinleştirirseniz, bu ankete yalnız pin kodunu verebilen ya da pin kodlu adres bağlantısına tıklayan kullanıcılar erişebilecek.

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
tr: E-posta kipine geçiş yaparsanız, yeni biçime uyması için e-posta kalıplarını gözden geçirmelisiniz

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
tr: Anonim anket doldurma seçeneğini etkinleştirir ve bir pin kodu tablosu oluşturursanız, LimeSurvey katılımcıların anonim kalmasını sağlamak için, tamamlanmış pin kodlarına tarih/saat yerine yalnızca 'Y' işareti koyar.

en: If you want to check any of the answers you have made, and/or change them, you can do that now by clicking on the [<< prev] button and browsing through your responses.
tr: Verdiğiniz yanıtları denetlemek ve değiştirmek istiyorsanız, [<< önceki] düğmesine tıklayarak bunu yapabilirsiniz.

en: If you want to edit it %s please copy it first%s.
tr: Düzenlemek istiyorsanız %s önce kopyalayın%s.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
tr: İsterseniz %s dosya daha yükleyebilir ya da ankete geri dönebilirsiniz.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
tr: Veritabanınız paylaşılıyorsa, önerilen önek "lime_" şeklindedir. Paylaşılmıyorsa bu alanı boş bırakabilirsiniz.

en: Images
tr: Görseller

en: Import
tr: Anket Al

en: Import CSV
tr: CSV Al

en: Import Label Set
tr: Etiket Takımı Al

en: Import Question
tr: Soru Al

en: Import Resources ZIP Archive
tr: Kaynakları ZIP Arşivi Olarak Al

en: Import Responses
tr: Yanıtları Al

en: Import VV file
tr: VV dosyası al

en: Import a VV response data file
tr: Bir VV yanıt dosyası al

en: Import a VV survey file
tr: Bir VV anket dosyası al

en: Import again
tr: Yeniden al

en: Import also timings (if exist):
tr: Zamanlamaları da al (eğer varsa):

en: Import as not finalized answers?
tr: Yanıtları tamamlanmamış olarak al:

en: Import failed on record %d
tr: Alırken %d kaydında hata oldu

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
tr: Alınamadı. '%s' şeklinde geçersiz bir dosya tipi belirttiniz.

en: Import from CSV
tr: CSV dosyasından al

en: Import label set resources
tr: Etiket Takımı Kaynaklarını Al

en: Import label set(s)
tr: Etiket Takımını Al

en: Import of label set(s) is completed.
tr: Etiket takımı alındı.

en: Import of survey is completed.
tr: Anket alındı.

en: Import of this survey file failed
tr: Bu anket dosyası alınamadı

en: Import old tokens
tr: Eski pin kodlarını al

en: Import question group
tr: Soru Grubu Al

en: Import resources ZIP archive
tr: Kaynakları ZIP Arşivi Olarak Al

en: Import responses from a deactivated survey table
tr: Devre dışı bırakılmış bir anket tablosundan yanıtları al

en: Import survey
tr: Anketi Al

en: Import survey data
tr: Anket verisini al

en: Import survey resources
tr: Anket Kaynaklarını Al

en: Import template
tr: Kalıp al

en: Import template ZIP archive
tr: Kalıp ZIP arşivini al

en: Import tokens from CSV file
tr: CSV dosyasından pin kodlarını al

en: Import tokens from LDAP query
tr: LDAP sorgusundan pin kodlarını al

en: Important Note:
tr: Önemli Not:

en: Important instructions
tr: Önemli bilgiler

en: Imported Files List
tr: Alınan Dosya Listesi

en: Imported Resources for
tr: Şunun için alınan kaynaklar:

en: Imported files list
tr: Alınan dosya listesi

en: Imported resources for
tr: Şunun için alınan kaynaklar:

en: Imported template files for
tr: Şunun için alınan kalıplar:

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
tr: Bu grup, en az bir sorunun içeriğinde kendisine bağlı bir koşul olduğundan silinemiyor .

en: In the printable version replace the relevance equation with this explanation text.
tr: Yazdırılabilir sürümde ilintili denklem bu açıklama metniyle değiştirilir.

en: Inactive
tr: Etkin değil

en: Include:
tr: İçer:

en: Incomplete responses only
tr: Yalnız eksik yanıtlar

en: Incomplete responses:
tr: Eksik yanıtlar:

en: Incorrect permissions in your %s folder.
tr: %s klasörünüzün izinleri doğru değil.

en: Incorrect username and/or password!
tr: Yanlış kullanıcı adı ve/veya parolası!

en: Increase
tr: Arttır

en: Indonesian
tr: Endonezyaca

en: Inexistant token table
tr: Varolmayan pin kodu tablosu

en: Information
tr: Bilgiler

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
tr: İçsel Süper yönetici silinemez!

en: Initialise tokens
tr: Pin Kodlarını Oluştur

en: Inline HTML editor
tr: İçsel HTML düzenleyici

en: Inline HTML editor (default)
tr: İçsel HTML düzenleyici (varsayılan)

en: Input
tr: Giriş

en: Input box width
tr: Giriş kutusu genişliği

en: Insert a new answer option after this one
tr: Bundan sonra yeni bir yanıt seçeneği ekle

en: Insert a new label after this one
tr: Bundan sonra yeni bir etiket ekle

en: Insert a new subquestion after this one
tr: Bundan sonra yeni bir altsoru ekle

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
tr: Evet olarak seçtiğinizde, yazdırılabilir görünümde bu sorudan önce bir sayfa sonu eklenir.

en: Insert page break in printable view
tr: Yazdırılabilir görünümde sayfa başı ekle

en: Insert/edit LimeSurvey replacement field
tr: LimeSurver yerleştirme alanı ekle/düzenle

en: Inserting the label set failed.
tr: Etiket takımı eklenemedi.

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
tr: Bir dizge içindeki tüm yeni satır işaretlerinin önüne HTML satır sonu işaretleri ekler

en: Instructions for the impatient
tr: İzleyeceğiniz İşlem Adımları

en: Integer only
tr: Yalnız tamsayı

en: Interface language
tr: Arayüz dili

en: Interfaces
tr: Arayüzler

en: Interview time
tr: Görüşme süresi:

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
tr: Geçersiz PERL Kurallı İfadesi: %s

en: Invalid group number for this survey:
tr: Bu anketin grup numarası geçersiz:

en: Invalid question - probably missing sub-questions or language-specific settings for language %s
tr: Geçersiz soru. Muhtemelen alt sorular ya da şu dil için dile özel ayarlar eksik: %s

en: Invalid survey ID
tr: Geçersiz anket kodu

en: Invalid value(s) on the stack
tr: Yığında geçersiz değerler var

en: Invitation
tr: Çağrı

en: Invitation email
tr: Çağrı e-postası

en: Invitation email subject
tr: Çağrı e-postası konusu

en: Invitation email subject:
tr: Çağrı e-postası konusu:

en: Invitation email:
tr: Çağrı e-postası metni:

en: Invitation sent date
tr: Çağrı gönderim zamanı

en: Invitation sent to:
tr: Çağrı gönderilenler:

en: Invitation sent?
tr: Çağrı gönderildi mi ?

en: Invitation status:
tr: Çağrı durumu:

en: Invitation to participate in a survey
tr: Ankete katılım çağrısı

en: Invited
tr: Çağrılanlar

en: Irish
tr: İrlandaca

en: Is no answer (missing) allowed when either 'Equals sum value' or 'Minimum sum value' are set?
tr: 'Toplam değere eşit' ya da 'En düşük toplam değer' belirtilmişse, eksik (boş) yanıtlara izin verilsin

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
tr: Katılımcının yüklediği dosyaya yorum yapması gerekiyor mu?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
tr: Katılımcının yüklediği dosyaya başlık vermesi gerekiyor mu?

en: It is missing a quota message for the following languages:
tr: Şu diller için kota iletisi eksik:

en: It is presented group by group.
tr: Sorular grup grup sorulur.

en: It is presented on one single page.
tr: Sorular tek bir sayfada gösterilir.

en: It is presented question by question.
tr: Sorular teker teker sorulur.

en: It uses cookies for access control.
tr: Erişim denetimi için çerezler kullanılır.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
tr: Ayrıca bu anket için yüklenmiş olan tüm kaynak ve dosyalar da silinecek.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
tr: Bununla birlikte LimeSurvey üzerinden yanıtlarla ilgili istatistikleri alabilirsiniz.

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Italian (informal)
tr: İtalyanca (günlük dil)

en: Iterate survey
tr: Anketi yinele

en: Jan
tr: Oca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Join array elements with a string
tr: Dizi elemanlarını bir dizge ile birleştirir

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
tr: Metin birleştirme, birleştirilmiş metini verir. implode("",argN) komutu ile aynıdır

en: Jul
tr: Tem

en: Jun
tr: Haz

en: KOI8-R Relcom Russian
tr: KOI8-R Relcom Rusça

en: KOI8-U Ukrainian
tr: KOI8-U Ukraynaca

en: Keyboard-less operation
tr: Tuş takımı kullanılmayan işlem:

en: Korean
tr: Korece

en: Kurdish (Sorani)
tr: Kürtçe (Sorani)

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
tr: LDAP devre dışı ya da tanımlı LDAP sorgusu yok.

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
tr: Yönetici tarafından tanımlanan LDAP sorguları /application/config/ldap.php yapılandırma dosyasında bulunur.

en: Label
tr: Etiket

en: Label %s
tr: Etiket %s

en: Label for 'Other:' option
tr: 'Diğer' seçeneğinin etiketi

en: Label set administration
tr: Etiket takımı yönetimi

en: Label set browser
tr: Etiket takımı tarayıcı

en: Label set import summary
tr: Etiket takımı alma özeti

en: Label set name
tr: Etiket takımı adı

en: Label set properties sucessfully updated.
tr: Etiket takımı özellikleri güncellendi.

en: Label set sucessfully deleted.
tr: Etiket takımı silindi.

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
tr: Aynı etiket takımı var olduğundan bu etiket takımı alınamadı.

en: Label set:%s %s (ID:%s)
tr: Etiket takımı: %s %s (Kod: %s)

en: Label sets
tr: Etiket takımları

en: Label sets:
tr: Etiket takımları:

en: Label:
tr: Etiket:

en: Labels
tr: Etiketler

en: Labels sucessfully updated
tr: Etiketler güncellendi

en: Labels updated but with some error
tr: Etiketler güncellendi ancak bazı hatalar oluştu

en: Language
tr: Dil

en: Language Switch
tr: Dil Seçici

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Language selection
tr: Dil seçimi

en: Languages
tr: Diller

en: Languages:
tr: Diller:

en: Last check: %s
tr: Son denetleme: %s

en: Last invited
tr: Son ziyaret

en: Last name
tr: Soyadı

en: Last name from token
tr: Pin kodundan soyad

en: Last page
tr: Son bakılan sayfa

en: Last reminder sent date
tr: Son anımsatıcı gönderim zamanı

en: Lastname from token
tr: Soyadı pin kodundan al

en: Later than:
tr: Şundan sonra:

en: Latvian
tr: Latviyaca

en: Less than
tr: Küçüktür

en: Less than (Strings)
tr: Küçüktür (yazılar)

en: Less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Less than or equal to (Strings)
tr: Küçük ya da eşittir (yazılar)

en: Less than:
tr: Şundan küçük:

en: License
tr: Lisans

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
tr: LimeSurvey bu veritabanını sizin için oluşturmayı deneyebilir.

en: LimeSurvey database is up to date. No action needed
tr: LimeSurvey veritabanı güncel. Herhangi bir işlem yapılmasına gerek yok.

en: LimeSurvey has been installed successfully.
tr: LimeSurvey yüklendi.

en: LimeSurvey installer
tr: LimeSurvey Yükleyici

en: LimeSurvey online manual
tr: LimeSurvey çevrimiçi kullanım kitabı.

en: LimeSurvey replacement field properties
tr: LimeSurvey yerleştirme alanı özellikleri

en: LimeSurvey setup
tr: LimeSurvey Kurulumu

en: Limit
tr: Sınır

en: Limit the number of possible answers
tr: Olası yanıt sayısını sınırla

en: Limit time to answer question (in seconds)
tr: Saniye olarak, soruları yanıtlama süresini sınırlar

en: List
tr: Liste

en: List (Dropdown)
tr: Liste (Açılan)

en: List (Radio)
tr: Liste (Radyo)

en: List survey publicly:
tr: Anket herkese açık:

en: List with comment
tr: Açıklamalı Liste

en: Lithuanian
tr: Litvanyaca

en: Load Page
tr: Anket Yükleme Sayfası

en: Load a previously saved survey
tr: Önceden kaydedilmiş anketi yükleyin

en: Load now
tr: Şimdi yükle

en: Load unfinished survey
tr: Kaydedilmiş Anketi Yükle

en: Loading translations
tr: Çeviriler yükleniyor

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Location
tr: Konum

en: Logged in
tr: Oturumunuz açıldı

en: Logged in as:
tr: Oturum açmış kullanıcı:

en: Logic
tr: Mantık

en: Logic File for Survey #
tr: Mantık Dosyası Anket Nu

en: Login
tr: Oturum Aç

en: Logout
tr: Oturumu Kapat

en: Logout successful.
tr: Oturumunuzu kapattınız.

en: Long Free Text
tr: Uzun Serbest Metin

en: Look at survey logic files
tr: Anket mantığı dosyalarına bakın

en: Mac Central European
tr: Mac Merkez Avrupa

en: Mac West European
tr: Mac Batı Avrupa

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Mail to all Members
tr: Tüm üyelere e-posta gönder

en: Main Admin Screen
tr: Ana Yönetici Ekranı

en: Main admin screen
tr: Ana yönetici ekranı

en: Make a comment on your choice here:
tr: Seçiminiz hakkında bir açıklama yazın:

en: Make a string lowercase
tr: Bir dizgeyi küçük harflere dönüştürür

en: Make a string uppercase
tr: Bir dizgeyi büyük harflere dönüştürür

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
tr: 'Diğer' seçeneği etkinken 'Diğer için açıklama' alanının doldurulmasını zorunlu kılar

en: Make these mappings automatic in future
tr: Bu ilişkileri ileride kendiliğinden kullan

en: Malay
tr: Malayca

en: Male
tr: Erkek

en: Maltese
tr: Maltizce

en: Manage additional attribute fields
tr: Ek öznitelik alanlarını yönet

en: Manage labels
tr: Etiket Yönetimi

en: Manage survey administrators
tr: Anket yöneticileri yönetimi

en: Manage token attribute fields
tr: Pin kodu öznitelik alanlarını yönet

en: Mandatory Question
tr: Zorunlu Soru

en: Mandatory fields:
tr: Zorunlu alanlar:

en: Mandatory:
tr: Zorunlu:

en: Mandatory?
tr: Zorunlu:

en: Map height
tr: harita yüksekliği

en: Map width
tr: Harita genişliği

en: Map your participant attributes to an existing token attribute or create a new one
tr: Katılımcı özniteliklerini varolan bir pin kodu özniteliği ile ilişkilendirin ya da yeni bir öznitelik ekleyin

en: Map your token attributes to an existing participant attribute or create a new one
tr: Pin kodları özniteliklerini varolan katılımcı öznitelikleriyle ilişkilendirin ya da yeni öznitelik ekleyin

en: Map zoom level
tr: Harita yakınlaştırma düzeyi

en: Mask questions
tr: Soruları maskele

en: Max number of files
tr: En çok dosya sayısı

en: Max reminders
tr: En fazla hatırlatma

en: Maximize
tr: Büyüt

en: Maximum
tr: En çok

en: Maximum answers
tr: En çok yanıt

en: Maximum characters
tr: En çok karakter

en: Maximum characters allowed
tr: İzin verilen en çok karakter sayısı

en: Maximum file size allowed (in KB)
tr: İzin verilen en büyük dosya boyutu (kb olarak)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
tr: Katılımcının bu soru için yükleyebileceği en fazla dosya sayısı

en: Maximum sum value
tr: Toplamda en büyük değer

en: Maximum sum value of multiple numeric input
tr: Birden çok sayısal değerin toplamının en büyük değeri

en: Maximum value
tr: En çok toplam değer

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
tr: Dizi için en büyük değer (çoklu-esnek) soru tipi

en: Maximum value of the numeric input
tr: Birden çok sayısal değerin toplamının en büyük değeri

en: Maximum year
tr: En yeni yıl

en: Maximum year value for calendar
tr: Takvimdeki en yeni yıl

en: Maybe you don't have permission.
tr: Belki izniniz olmayabilir.

en: Median:
tr: Medyan:

en: Message
tr: İleti

en: Message:
tr: İleti:

en: Microsoft Excel (All charsets)
tr: Microsoft Excel (Tüm karakter kodları)

en: Microsoft Word (Latin charset)
tr: Microsoft Word (Latin karakter kodu)

en: Min days between reminders
tr: Hatırlatmalar arası en az gün sayısı

en: Min number of files
tr: En az dosya sayısı

en: Minimize
tr: Küçült

en: Minimum
tr: En az

en: Minimum answers
tr: En az yanıt

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
tr: Katılımcının bu soru için yüklemesi gereken en az dosya sayısı

en: Minimum requirements
tr: En düşük sistem gereksinimleri

en: Minimum sum value
tr: En az toplam değer

en: Minimum value
tr: En az değer

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
tr: Dizi için en küçük değer (çoklu-esnek) soru tipi

en: Minimum value of the numeric input
tr: Birden çok sayısal değerin toplamının en küçük değeri

en: Minimum year
tr: En eski yıl

en: Minimum year value in calendar
tr: Takvimdeki en eski yıl

en: Minute
tr: Dakika

en: Minute step interval
tr: Dakika Adımı Aralığı

en: Minute step interval when using select boxes
tr: Seçim kutuları kullanılırkan dakika adımı aralığı

en: Missing %s closing right parentheses
tr: %s sağ kapama parantezi eksik

en: Mongolian
tr: Moğolca

en: Month
tr: Ay

en: Month display style
tr: Aylık görünüm stili

en: Move on without warning
tr: Uyarmadan ilerle

en: Moving user templates to new location at %s...
tr: Kullanıcı temaları şu %s konumuna taşınıyor...

en: Multiple Numerical Input
tr: Birden Çok Sayısal Giriş

en: Multiple Short Text
tr: Birden Çok Kısa Metin

en: Multiple choice
tr: Birden çok seçenek

en: Multiple choice questions
tr: Çoktan Seçmeli sorular

en: Multiple choice with comments
tr: Açıklamalı Çoktan Seçmeler

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
tr: Birden çok sayısal girişin toplamı bu değere eşit olmalı

en: Name
tr: Kayıt Adı

en: Name [ID]
tr: Ad [Kod]

en: Name of the survey
tr: Anketin adı

en: Name of the survey administrator
tr: Anket yöneticisinin adı

en: Name:
tr: Ad:

en: Navigation delay (seconds):
tr: Gezinme gecikmesi (saniye)

en: Need %s token. | Need %s tokens.
tr[0]: %s pin kodu gerekli.
tr[1]: %s pin kodu gerekli.

en: Never
tr: Hiç bir zaman

en: New answer option
tr: Başka bir yanıt seçeneği

en: New dummy tokens were added.
tr: Yeni sahte pin kodları eklendi.

en: New files were successfully installed.
tr: Yeni dosyalar kuruldu.

en: New files will be downloaded and installed.
tr: Yeni dosyalar indirilecek ve kurulacak.

en: New label set
tr: Yeni etiket takımı

en: New password: %s
tr: Yeni parola: %s

en: New question group was saved.
tr: Yeni soru grunbu kaydedildi

en: New quota
tr: Yeni kota

en: New scenario number:
tr: Yeni senaryo numarası:

en: New survey title:
tr: Yeni anket başlığı:

en: New token was added.
tr: Yeni pin kodu eklendi.

en: NewTemplate
tr: Yeni Kalıp

en: Next
tr: Sonraki

en: Next choice
tr: Sonraki seçenek

en: Next question
tr: Sonraki soru

en: Next question group
tr: Sonraki soru grubu

en: No
tr: Hayır

en: No (Forced by the system administrator)
tr: Hayır (sistem yöneticisi tarafından zorunlu kılınmış)

en: No CFIELDNAME field set!
tr: CFIELDNAME alanı belirtilmemiş!

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
tr: Grup kodu (GID) belirtilmedi. Soru alınamıyor.

en: No HTML editor
tr: HTML düzenleyici yok

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
tr: Anket numarası belirtilmedi. Soru alınamıyor.

en: No SID Provided
tr: Anket Kodu Belirtilmemiş

en: No Username selected.
tr: Kullanıcı adı seçilmemiş.

en: No answer
tr: Yanıt yok

en: No attributes to view
tr: Gösterilecek hiç bir öznitelik yok

en: No available surveys
tr: Şu anda katılabileceğiniz bir anket yok

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
tr: Yinelendikleri için hiçbir koşul kopyalanamadı

en: No database action required!
tr: Herhangi bir veritabanı işlemi gerekmiyor.

en: No email notification
tr: E-posta ile bildirilmesin

en: No invitation code is needed to complete the survey.
tr: Bu anketi tamamlamak için çağrı kodu gerekmiyor.

en: No matching CFIELDNAME group!
tr: Uyan CFIELDNAME grubu yok!

en: No matching CQID
tr: Uyan CQID yok

en: No matching group
tr: Uyan grup bulunamadı

en: No matching question
tr: Uyan soru bulunamadı

en: No matching survey
tr: Uyan anket bulunamadı

en: No new participants were created
tr: Yeni bir katılımcı eklenemedi

en: No next question
tr: Daha sonra bir soru yok

en: No next question group
tr: Daha sonra bir soru grubu yok

en: No of surveys
tr: Anket Sayısı

en: No old survey or token table selected.
tr: Eski bir anket ya da pin kodu tablosu seçilmemiş.

en: No other user in the system
tr: Sistemde başka bir kullanıcı yok

en: No parameters defined
tr: Tanımlanmış parametre yok

en: No participant information lost.
tr: Hiç bir katılımcı bilgisi kaybolmayacak.

en: No participants to view
tr: Gösterilecek hiç bir katılımcı yok

en: No previous question
tr: Daha önce bir soru yok

en: No previous question group
tr: Daha önce bir soru grubu yok

en: No question group found.
tr: Hiç bir soru grubu bulunamadı.

en: No question index will be shown with this format.
tr: Bu biçimde hiç bir soru indeksi gösterilmeyecektir.

en: No questions selected
tr: Soru seçilmedi

en: No quotas have been set for this survey
tr: Bu anket için kota belirtilmemiş

en: No reminder(s) sent
tr: Hiç hatırlatma gönderilmedi

en: No replacement variable available for this field
tr: Bu alan için değiştirilecek bir değişken bulunmuyor

en: No responses are lost.
tr: Hiç bir yanıt kaybolmayacak.

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
tr: Anket kodu yazılmadığından anket kopyalanamıyor.

en: No survey participants matching the search criteria
tr: Arama ölçütüne uyan bir katılımcı bulunamadı

en: No surveys are available. Either you don't have permissions to any surveys or none of your surveys have a token table
tr: Kullanılabilecek bir anket yok. Hiç bir anket için izniniz yok ya da anketlerinizden hiç birinin pin kodu tablosu yok

en: No syntax errors detected in this survey
tr: Bu ankette hiç yazım hatası yok

en: No token table.
tr: Pin kodu tablosu yok.

en: No, thanks.
tr: Hayır, Teşekkürler.

en: Nominal
tr: Göstermelik

en: None
tr: Seçime geri dön

en: None found
tr: Hiç biri bulunamadı

en: Norwegian (Bokmal)
tr: Norveçce (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
tr: Norveçce (Nynorsk)

en: Not Active
tr: Etkin Olmayan

en: Not Selected
tr: Seçilmedi

en: Not a valid expression
tr: Geçerli bir ifade değil

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
tr: Yanıt seçeneklerinin tümü kaydedilemedi. Bu durum genellikle sunucu sınırlamalarından kaynaklanır (PHP max_input_vars ayarı). Lütfen sistem yöneticiniz ile görüşün.

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
tr: Alt soruların tümü kaydedilemedi. Bu durum genellikle sunucu sınırlamalarından kaynaklanır (PHP max_input_vars ayarı). Lütfen sistem yöneticiniz ile görüşün.

en: Not completed or Not displayed
tr: Tamamlanmayan ya da gösterilmeyen

en: Not contains
tr: İçermeyen

en: Not displayed
tr: Gösterilmeyen

en: Not enough values for calculation
tr: Hesaplama için yeterli veri yok

en: Not equal
tr: Eşit değil

en: Not equal to
tr: Eşit değildir

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Not imported label sets
tr: Etiket takımları alınamadı

en: Not invited
tr: Çağrılmayanlar

en: Not started
tr: Başlamadı

en: Note
tr: Not

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
tr: Bu değerlendirme bölümü, ancak değerlendirme kuralları belirlenip değerlendirme kipi etkinleştirildiğinde görünür.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
tr: Silme işlemini geri alamayacağınızı unutmayın. Veriler kaybolacak.

en: Note: All fields marked with (*) are required.
tr: Not: (*) ile işaretlenmiş alanların doldurulması zorunludur.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
tr: Not: Tanıtım kipi etkinleştirilmiş. İşaretli (*) ayarlar kaydedilemez.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
tr: Not: Bu anketi kazara devre dışı bıraktıysanız ve anket yapısında bir değişiklik yapmadıysanız verileri geri almak çok kolaydır. Daha fazla ayrıntı için LimeSurvey belgelerine bakın

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
tr: Not: Bu anket için -anonim yanıtlar- seçeneğini etkinleştirirseniz,  LimeSurvey katılımcıların anonim kalmasını sağlamak için tamamlanmış pin kodlarına tarih/saat yerine yalnızca 'Y' işareti koyar.

en: Note: No confirmation emails will be sent - please activate it in the survey settings.
tr: Not: Hiç bir onay e-postası gönderilmedi - lütfen anket ayarlarından etkinleştirin.

en: Note: Standard token fields cannot be automatically mapped
tr: Not: Standart pin kodu alanları kendiliğinden ilişkilendirilemez

en: Note: This is a standard template.
tr: Dikkat: Bu standart bir kalıptır.

en: Note: You MUST enter a new question code!
tr: Not: Yeni bir soru kodu yazmalısınız!

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
tr: Not: Şu anda bu soru için koşullar ayarlanmış olduğundan ilinti denklemini düzenleyemezsiniz

en: Nothing to translate on this page
tr: Bu sayfada çevirilecek öge yok

en: Notification & data management
tr: Bildirim ve Veri Yönetimi

en: Nov
tr: Kas

en: Null values are ignored in calculations
tr: Boş değerler hesaba katılmadı

en: Number greater than
tr: Numarası şundan büyük

en: Number less than
tr: Numarası şundan küçük

en: Number of attribute fields to add:
tr: Eklenecek öznitelik alanlarının sayısı:

en: Number of cases
tr: Durum sayısı

en: Number of files greater than
tr: Şundan büyük dosyaların sayısı

en: Number of files less than
tr: Şundan küçük dosyaların sayısı

en: Number of questions/groups
tr: Soru/Grup toplamı

en: Number of records in this query:
tr: Bu sorgudaki kayıt sayısı:

en: Number of tokens
tr: Pin kodu sayısı

en: Numbers
tr: Sayılar

en: Numbers only
tr: Yalnız rakamlar

en: Numbers only for 'Other'
tr: 'Diğer' yalnız sayı olsun

en: Numerical Input
tr: Sayısal Giriş

en: OK
tr: Tamam

en: OR
tr: YA DA

en: Oct
tr: Eki

en: Off
tr: Hayır

en: Off (Forced by the system administrator)
tr: Hayır (sistem yöneticisi tarafından zorunlu kılınmış)

en: Ok
tr: Tamam

en: On
tr: Evet

en: On (Forced by the system administrator)
tr: Evet (sistem yöneticisi tarafından zorunlu kılınmış)

en: On errors
tr: Hata olduğunda

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
tr: limesurvey.org sitesinden güncelleme bilgisi istenirken şu hata oluştu:

en: Once a survey is activated you can no longer:
tr: Anket etkinleştirildikten sonra şunları kesinlikle yapamazsınız:

en: One
tr: Bir

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
tr: Bir ya da daha çok dosya, boyut sınırını aştı ya da doğru biçimde değil ya da istenen sayıda dosya yüklenmedi. Bu sorunları çözmeden devam edemezsiniz

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
tr: Bir ya da daha çok zorunlu soruyu yanıtlamadınız. Bunları yanıtlamadan devam edemezsiniz.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
tr: Bir ya da daha çok soruyu geçerli şekilde yanıtlamadınız. Bunları geçerli şekilde yanıtlamadan devam edemezsiniz.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
tr: Yüklenen bir ya da daha çok dosya uygun biçim ya da boyutta değil. Bunları geçerli şekilde yüklemeden devam edemezsiniz.

en: Online Manual
tr: Çevrim İçi Kullanıcı Kitabı

en: Online manual
tr: Çevrimiçi kitap

en: Only %s new dummy tokens were added after %s trials.
tr: Yalnız %s yeni boş pin kodu %s denemeden sonra eklendi.

en: Only %s token has been created. | Only %s tokens have been created.
tr[0]: Yalnız %s pin kodu eklendi.
tr[1]: Yalnız %s pin kodu eklendi.

en: Only Previous pages answers are available
tr: Yalnız önceki sayfaların yanıtlarına erişilebilir

en: Only answer this if the following conditions are met:
tr: Yalnızca aşağıdaki koşullar sağlanıyorsa bunu yanıtlayın:

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
tr: Bu soruyu, yalnız %s ('%s') sorusunda işaretlemediğiniz ögeler için yanıtlayın

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
tr: Bu soruyu, yalnız %s ('%s') sorusunda işaretlediğiniz ögeler için yanıtlayın

en: Only answer this question if the following conditions are met:
tr: Yalnızca aşağıdaki koşullar sağlanıyorsa bunu yanıtlayın:

en: Only numbers may be entered in these fields
tr: Bu alanlara yalnız rakam yazılabilir

en: Only numbers may be entered in this field.
tr: Bu alana yalnız rakam yazılabilir.

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
tr: Bir temel öznitelik ile yalnız bir CSV özniteliği eşleştirilebilir.

en: Only show question %s IF
tr: %s yalnızca aşağıdaki koşulda gösterilsin

en: Only variables can be assigned values
tr: Yalnız değişkenlere değer atanabilir

en: Oops, There was an error deleting the file
tr: Dosya silinirken bir hata oluştu

en: Open
tr: Açık

en: Open imported template
tr: Alınan kalıbı aç

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode
tr: Yazım dosyasını SPSS içinde Unikod kipte açın

en: Open-access mode
tr: Açık-erişim kipi

en: Option 'Other':
tr: 'Diğer' seçeneği:

en: Optional Question
tr: İsteğe Bağlı Soru

en: Optional fields:
tr: İsteğe bağlı alanlar:

en: Optional modules
tr: İsteğe bağlı modüller

en: Optional settings
tr: İsteğe Bağlı Ayarlar

en: Optional settings to give you a head start
tr: Başlangıç için isteğe bağlı ayarlar

en: Options
tr: Ayarlar

en: Order - like 3)
tr: Sıralama - 3 gibi)

en: Ordinal
tr: Sırasal

en: Organize question groups/questions
tr: Soru gruplarını / soruları düzenleyin

en: Other
tr: Diğer

en: Other answer
tr: Diğer yanıt

en: Other comment
tr: Diğer için açıklama

en: Other files:
tr: Diğer dosyalar:

en: Other:
tr: Diğer:

en: Outdated
tr: Güncelliğini yitirmiş

en: Output options
tr: Çıktı seçenekleri

en: Overall assessment score
tr: Genel değerlendirme skoru

en: Overview & update
tr: Özet ve Güncelleme

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
tr: Katılımcı zaten varsa varolan öznitelik değerlerinin üzerine yazılsın

en: Overwrite existing auto mapped attribute values if a participant already exists?
tr: Katılımcı zaten varsa varolan kendiliğinden ilişkilendirilmiş öznitelik değerlerinin üzerine yazılsın

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
tr: Katılımcı zaten varsa varolan standart pin kodu değerlerinin üzerine yazılsın

en: Overwrite existing token attribute values if a duplicate participant is found?
tr: Aynı katılımcı birden çok kez bulunursa varolan pin kodu öznitelik değerlerinin üzerine yaz.

en: Overwrite existing token attribute values if a participant already exists?
tr: Katılımcı zaten varsa varolan pin kodu öznitelik değerlerinin üzerine yazılsın

en: Owner
tr: Sahibi

en: Owner ID
tr: Sahip kodu

en: Owner name
tr: Sahip adı

en: PDF export
tr: PDF Olarak Ver

en: PHP (default)
tr: PHP (varsayılan)

en: PHP PDO driver library
tr: PHP PDO sürücü kütüphanesi

en: PHP mbstring library
tr: PHP mbstring kütüphanesi

en: PHP version
tr: PHP Sürümü

en: PHP/PECL JSON library
tr: PHP/PECL JSON kütüphanesi

en: Pad a string to a certain length with another string
tr: Bir dizgeyi başka bir dizgeyle aynı uzunluğa getirir

en: Page {0} of {1}
tr: Sayfa {0} / {1}

en: Panel integration
tr: Panel bütünlüğü

en: Parameter
tr: Parametre

en: Parameter name:
tr: Parametre adı:

en: Partial
tr: Yarım

en: Partial (saved) responses
tr: Yarım (Kaydedilmiş) Yanıtlar

en: Participant ID
tr: Katılımcı kodu

en: Participant attributes to create
tr: Eklenecek katılımcı öznitelikleri

en: Participant may save and resume later?
tr: Katılımcılar, anketleri sonradan devam etmek üzere kaydedebilsin

en: Participant panel
tr: Katılımcı paneli

en: Participant table is empty.
tr: Katılımcı tablosu boş.

en: Participant's attribute information
tr: Katılımcının öznitelik bilgileri

en: Participant's survey information
tr: Katılımcının anket bilgileri

en: Participants
tr: Katılımcılar

en: Participants can save partially finished surveys
tr: Katılımcılar, tamamlanmamış anketleri kaydedebilsin

en: Participants may print answers?
tr: Katılımcılar yanıtlarını yazdırabilsin:

en: Participants owned by you
tr: Sizin katılımcılarınız

en: Participants shared with you
tr: Sizinle paylaşılan katılımcılar

en: Participants you have shared
tr: Paylaştığınız katılımcılar

en: Password
tr: Parola

en: Password:
tr: Parola:

en: Passwords do not match!
tr: Yazdığınız parolalar aynı değil.

en: Passwords don't match.
tr: Parolalar uyuşmuyor.

en: Percentage
tr: Yüzde oran

en: Percentage of total:
tr: Toplama göre yüzde:

en: Permission
tr: İzinler

en: Permission to activate/deactivate a survey
tr: Anketi etkinleştirme ya da devre dışı bırakma izni

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
tr: Yanıt ekleme(veri girişi)/görme/güncelleme/silme/alma/verme izinleri

en: Permission to create/update/delete/import/export token entries
tr: Pin kodu kayıtlarını ekleme/güncelleme/silme/alma/verme izinleri

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
tr: Anket için değerlendirme kurallarını ekleme/görme/güncelleme/silme izinleri

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
tr: Anket için kota kurallarını ekleme/görme/güncelleme/silme izinleri

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
tr: Soru, grup, yanıt ve anket koşullarını ekleme/görme/güncelleme/silme/alma/verme izinleri

en: Permission to delete a survey
tr: Anketleri silme izni

en: Permission to modify survey security settings
tr: Anket güvenlik ayarlarını değiştirme izni

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
tr: Hızlı çeviri özelliği kullanarak çevirileri görme ve güncelleme izni

en: Permission to view statistics
tr: İstatistikleri görme izni

en: Permission to view/update the survey locale settings
tr: Anket yerel ayarlarını görme/güncelleme izinleri

en: Permission to view/update the survey settings including token table creation
tr: Anket ayarlarını görme/güncelleme ve pin kodu tablosu oluşturma izinleri

en: Persian
tr: Farsça

en: Pie chart
tr: Dilimli grafik

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
tr: Soruları belirtilen bir rastgele grubuna yerleştirir. Belirtilen grupta bulunan tüm sorular rastgele sıralanarak gösterilir.

en: Please <a href="%s">log in</a>.
tr: <a href="%s">Oturum açın</a>.

en: Please be patient and try again in about 10 minutes.
tr: Lütfen 10 dakika kadar bekleyip yeniden deneyin.

en: Please be patient...
tr: Lütfen sabırlı olun...

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to enable this option
tr: Bu seçeneği etkinleştirmek için %s klasörünün izinlerini değiştirin.

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview templates.
tr: Kalıpların önizlemesini görebilmek için %s klasörünün izinlerini değiştirin.

en: Please change the directory permissions of the folders /tmp and /upload/templates in order to enable this option.
tr: Bu seçeneği etkinleştirmek için /tmp ve /upload/templates klasörlerinin izinlerini değiştirin.

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
tr: Varsa yukarıdaki sorunları inceledikten sonra son adıma geçin.

en: Please check any problems above and then proceed to the next step.
tr: Varsa yukarıdaki sorunları gözden geçirin ve sonraki adıma geçin.

en: Please check at least one box per row
tr: Lütfen her satırda en az bir ögeyi işaretleyin

en: Please check at least one item.
tr: Lütfen en az bir ögeyi işaretleyin

en: Please check the directory permissions.
tr: Lütfen klasör izinlerini denetleyin.

en: Please check the format of your answer.
tr: Lütfen yanıtınızın biçimini denetleyin.

en: Please check these settings now, then click the button below.
tr: Bu ayarların doğru olduğundan emin olduktan sonra aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: Please check your settings
tr: Lütfen ayarlarınızı denetleyin

en: Please choose
tr: Listeden seçin

en: Please choose *all* that apply:
tr: Lütfen uygun olanların *tümünü* seçin:

en: Please choose *only one* of the following:
tr: Lütfen aşağıdakilerden *yalnız birini* seçin:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
tr: Lütfen istediklerinizi seçip açıklamalarınızı yazın:

en: Please choose at least %s items.
tr: Lütfen en az %s öge işaretleyin.

en: Please choose either of the options
tr: Seçeneklerden birini seçin

en: Please choose no more than %s items.
tr: Lütfen en çok %s öge işaretleyin.

en: Please choose the appropriate response for each item:
tr: Lütfen her bir öge için uygun yanıtları seçin:

en: Please choose the label sets you want to export:
tr: Vermek istediğiniz etiket takımlarını seçin:

en: Please choose...
tr: Seçmek için tıklayın...

en: Please complete all parts
tr: Lütfen tüm bölümleri tamamlayın

en: Please confirm access to survey by answering the security question below and click continue.
tr: Lütfen ankete erişmek için aşağıdaki güvenlik sorusunu yanıtlayın ve Devam düğmesine tıklayın.

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
tr: Lütfen pin kodunu onaylamak için aşağıdaki güvenlik sorusunu yanıtlayın ve Devam düğmesine tıklayın.

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
tr: Ayrıntılı bilgi almak için lütfen %s ( %s ) ile görüşün.

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
tr: Parolanız için LimeSurvey yöneticiniz ile görüşün.

en: Please continue with populating the database.
tr: Örnek verileri yüklemeye devam et.

en: Please enter a date:
tr: Lütfen bir tarih yazın:

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
tr: LimeSurvey ile kullanmak istediğiniz veritabanı ayarlarını yazın:

en: Please enter the name for the copied template:
tr: Kopyalanan kalıp için bir ad yazın:

en: Please enter your comment here
tr: Lütfen açıklamanızı buraya yazın

en: Please explain something in detail:
tr: Lütfen ayrıntılı olarak açıklayın:

en: Please fax your completed survey to:
tr: Lütfen tamamladığınız anketi şu numaraya fakslayın:

en: Please fix this error in your database and try again
tr: Lütfen veritabanınızdaki bu hatayı düzeltip yeniden deneyin

en: Please log in first.
tr: Önce oturum açın.

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
tr: Bu ankete yanıt verildikten sonra grup/soru eklemek / silmek ya da yukarıdaki ayarları değiştirmek isterseniz önce anketi devre dışı bırakmalısınız. Bunun sonucunda tüm yanıtlar ve diğer veriler ayrı bir arşiv tablosuna taşınır.

en: Please number each box in order of preference from 1 to
tr: Lütfen her kutuya 1'den başlayarak bir numara verin

en: Please rank all items
tr: Lütfen tüm ögeleri sıralayın

en: Please select %s answers
tr: Lütfen %s yanıt seçin

en: Please select a condition
tr: Bir koşul seçin

en: Please select a condition.
tr: Bir koşul seçin.

en: Please select a field
tr: Bir alan seçin

en: Please select a field.
tr: Bir alan seçin.

en: Please select a file to import!
tr: Alınacak dosyayı seçin!

en: Please select a language:
tr: Lütfen bir dil seçin:

en: Please select a user first
tr: Lütfen önce bir kullanıcı seçin

en: Please select a user group first
tr: Lütfen önce bir grup seçin

en: Please select at least %s answers
tr: Lütfen en az %s yanıt seçin

en: Please select at least one answer
tr: Lütfen en az bir yanıt seçin

en: Please select at least one file for deletion
tr: Lütfen silmek için en az bir dosya seçin

en: Please select at least one file for download
tr: Lütfen indirmek için en az bir dosya seçin

en: Please select at least one participant
tr: En az bir katılımcı seçin

en: Please select at least one participant.
tr: Lütfen en az bir katılımcı seçin.

en: Please select at most %s answers
tr: Lütfen en çok %s yanıt seçin

en: Please select at most one answer
tr: Lütfen en çok bir yanıt seçin

en: Please select between %s and %s answers
tr: Lütfen %s ile %s arasında yanıt seçin

en: Please select one answer
tr: Lütfen bir yanıt seçin

en: Please select the attributes that are to be added to the central database
tr: Temel veritabanına eklenecek öznitelikleri seçin

en: Please select your preferred language:
tr: Yeğlediğiniz dili seçin:

en: Please select...
tr: Lütfen seçin...

en: Please submit by %s
tr: Lütfen %s tarihinde gönderin

en: Please try again.
tr: Lütfen yeniden deneyin.

en: Please upload %s files
tr: Lütfen %s dosya yükleyin

en: Please upload %s more file(s).
tr: Lütfen %s dosya daha yükleyin.

en: Please upload at least %s files
tr: Lütfen en az %s dosya yükleyin

en: Please upload at least one file
tr: Lütfen en az bir dosya yükleyin

en: Please upload at most %s files
tr: Lütfen en fazla %s dosya yükleyin

en: Please upload at most one file
tr: Lütfen en fazla bir dosya yükleyin

en: Please upload between %s and %s files
tr: Lütfen %s ile %s arasında dosya yükleyin

en: Please upload one file
tr: Lütfen bir dosya yükleyin

en: Please use the LimeSurvey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
tr: Lütfen LimeSurvey gezinme düğmelerini ya da indeksini kullanın. Bir sayfayı yeniden göndermek için tarayıcınızın geri düğmesine tıklanmış gibi görünüyor.

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
tr: Veritabanı yükseltme işlemine geçmeden önce şu bilgileri denetleyin:

en: Please wait ...
tr: Lütfen bekleyin...

en: Please wait to begin with a new session.
tr: Yeni bir oturuma başlamak için lütfen bekleyin.

en: Please write your answer here:
tr: Lütfen yanıtınızı buraya yazın:

en: Please write your answer(s) here:
tr: Lütfen yanıtlarınızı buraya yazın:

en: Polish
tr: Lehçe

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
tr: Kötü sonlandırılmış denklem, bir sabit ya da değişken olması beklenir

en: Populate database
tr: Veritabanına Örnek Veriyi Yükle

en: Popup HTML editor
tr: Açılır pencere HTML düzenleyici

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Portuguese (Brazilian)
tr: Portekizce (Brezilya)

en: Position:
tr: Konum:

en: Possible attribute values
tr: Olası öznitelik değerleri

en: Pre-installation check
tr: Kurulum öncesi denetimi

en: Pre-installation check for LimeSurvey
tr: LimeSurvey kurulum öncesi denetimi

en: Pre-mapped attributes
tr: Önceden ilişkilendirilmiş öznitelikler

en: Predefined
tr: Ön tanımlı

en: Predefined answer options for this question
tr: Bu soru için önceden tanımlanmış yanıt seçenekleri

en: Predefined label sets...
tr: Tanımlanmış etiket takımları...

en: Prefix for list items
tr: Liste ögelerinin öneki

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
tr: Açılan kutular için önek|sonek

en: Present answer options in reverse order
tr: Yanıt seçeneklerini ters sırada gösterir

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
tr: Açılan kutular yerine metin giriş kutuları göster

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
tr: Radyo düğmeleri yerine açılır kutular kullan

en: Present subquestions/answer options in random order
tr: Rastgele sırada varolan altsoru/yanıt seçenekleri

en: Presentation
tr: Görünüm

en: Presentation & navigation
tr: Görünüm ve Gezinme

en: Preview This Question
tr: Bu Soruyu Önizle

en: Preview current question group
tr: Geçerli soru grubu önizlemesi

en: Preview this question
tr: Bu soruyu ön izle

en: Preview:
tr: Önizleme:

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous Answers Fields
tr: Önceki Yanıt Alanları

en: Previous question
tr: Önceki soru

en: Previous question group
tr: Önceki soru grubu

en: Previous questions
tr: Önceki sorular

en: Previous session is set to be finished.
tr: Önceki oturum kapatıldı.

en: Print answers page
tr: Yanıt Yazdırma Sayfası

en: Print your answers.
tr: Yanıtlarınızı yazdırın.

en: Printable survey page
tr: Anket Yazdırma Sayfası

en: Printable version
tr: Yazdırılabilir sürüm

en: Prior to 16
tr: 16 öncesi

en: Proceed to step %s
tr: %s. adıma geç

en: Processing...
tr: İşleniyor...

en: Progress
tr: İşlem

en: Public registration email subject:
tr: Herkese açık kayıt e-postasının konusu:

en: Public registration email:
tr: Herkese açık kayıt e-postası metni:

en: Public statistics?
tr: İstatistikler herkese açık olsun:

en: Publication & access control
tr: Yayın ve Erişim Denetimi

en: Q1 and Q3 calculated using %s
tr: Q1 ve Q3 %s kullanılarak hesaplandı

en: QueXML export
tr: QueXML Olarak Ver

en: Question
tr: Soru

en: Question Page
tr: Soru Sayfası

en: Question Selection
tr: Soru Seçimi

en: Question Type:
tr: Soru tipi:

en: Question attribute
tr: Soru özniteliği

en: Question attributes
tr: Soru öznitelikleri

en: Question attributes:
tr: Soru öznitelikleri:

en: Question by Question
tr: Soru Soru

en: Question code
tr: Soru kodu

en: Question code / ID
tr: Soru nu / kod

en: Question code:
tr: Soru kodu:

en: Question codes were successfully regenerated.
tr: Soru kodları yeniden oluşturuldu.

en: Question could not be created.
tr: Soru oluşturulamadı.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
tr: Bu sorunun yanıtına bağlı başka sorular olduğundan soru silinemedi. Bağlantı koşullarını kaldırmadan bu soruyu silemezsiniz.

en: Question could not be updated
tr: Soru güncellenemedi

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
tr: Soru güncellenemedi. Başka sorularda bu sorunun yanıtına bağlı koşullar olduğundan soru tipini değiştirmek sorun çıkarır. Soru tipini değiştirmeden önce bu koşulları silmelisiniz.

en: Question group
tr: Soru grubu

en: Question group import is complete.
tr: Soru grubu alma tamamlandı.

en: Question group import summary
tr: Soru grubu alma özeti

en: Question group successfully saved.
tr: Kullanıcı grubu sorunsuz kaydedildi.

en: Question group/question organizer disabled
tr: Soru / soru grubu düzenleyici devre dışı

en: Question group:
tr: Soru grubu:

en: Question groups
tr: Soru grupları

en: Question groups:
tr: Soru grupları:

en: Question help
tr: Soru yardımı

en: Question import is complete.
tr: Soru alma tamamlandı.

en: Question import summary
tr: Soru alma özeti

en: Question in language %s could not be created.
tr: %s dilinde soru oluşturulamadı.

en: Question index
tr: Soru içeriği

en: Question time
tr: Soru zamanı

en: Question type selector
tr: Soru tipi seçicisi

en: Question type selector:
tr: Soru tipi seçicisi:

en: Question validation equation
tr: Soru geçerliliği denklemi

en: Question validation tip
tr: Soru geçerliliği ipucu

en: Question was successfully added.
tr: Soru eklendi.

en: Question was successfully deleted.
tr: Soru silindi.

en: Question was successfully saved.
tr: Soru kaydedildi.

en: Question:
tr: Soru:

en: Questions
tr: Sorular

en: Questions with conditions to this group
tr: Bu gruptaki koşullu sorular

en: Questions:
tr: Sorular:

en: Quick CSV report
tr: Hızlı CSV raporu

en: Quick add...
tr: Hızlı ekle...

en: Quick statistics
tr: Hızlı İstatistik

en: Quick translation
tr: Hızlı Çeviri

en: Quick-add answers
tr: Hızlı yanıt ekleme

en: Quick-add subquestions
tr: Hızlı altsoru ekle

en: Quick-translation
tr: Hızlı çeviri

en: Quota action
tr: Kota eylemi

en: Quota action:
tr: Kota eylemi:

en: Quota could not be added.
tr: Kota eklenemedi.

en: Quota limit
tr: Kota sınırı

en: Quota limit:
tr: Kota sınırı:

en: Quota message
tr: Kota iletisi

en: Quota name
tr: Kota adı

en: Quota name:
tr: Kota adı:

en: Quotas
tr: Kotalar

en: Quote meta characters
tr: Meta karakterlerini tırnak arasına alır

en: RANK
tr: SIRALAMA

en: READ THIS CAREFULLY BEFORE PROCEEDING
tr: DEVAM ETMEDEN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUN

en: RPC interface enabled:
tr: RPC arayüzü etkin:

en: Random order
tr: Rastgele sırayla

en: Randomization group name
tr: Rastgele grubu adı

en: Randomization group:
tr: Rastgele grubu:

en: Randomize on each page load
tr: Her sayfa yüklendiğinde rastgele

en: Range:
tr: Kayıtlar:

en: Rank %s
tr: Derece %s

en: Rank header
tr: Sıralama başlığı

en: Ranking
tr: Derecelendirme

en: Reading file..
tr: Dosya okunuyor..

en: Reason:
tr: Nedeni:

en: Recommended
tr: Önerilen

en: Record Deleted
tr: Kayıt Silindi

en: Record ID %s was skipped because of duplicate ID.
tr: Yinelendiği için %d kayıt kodu atlandı.

en: Record has been updated.
tr: Kayıt güncellendi.

en: Records displayed:
tr: Gösterilen kayıtlar:

en: Records imported
tr: Kayıtlar alındı

en: Recover your password
tr: Parolanızı alın

en: Referrer URL
tr: Gelinen İnternet Adresi

en: Referrer URL will be saved.
tr: Gönderilen İnternet adresi kaydedilecek

en: Refresh list
tr: Listeyi yenile

en: RegExp
tr: Kurallı İfade

en: Regenerate question codes
tr: Soru kodlarını yeniden oluştur

en: Register Page
tr: Kayıt Olma Sayfası

en: Registration
tr: Kayıt

en: Registration email
tr: Kayıt e-postası

en: Registration email subject
tr: Kayıt e-postası konusu

en: Regular expression
tr: Kurallı ifade

en: Relevance [Validation] (Default)
tr: İlinti [Geçerlilik] (Varsayılan)

en: Relevance equation:
tr: İlinti denklemi:

en: Relevance help for printable survey
tr: Yazdırılabilir anket için ilinti yardımı

en: Relevance:
tr: İlinti:

en: Reload URL
tr: İnternet adresini yeniden yükle

en: Reload participant list
tr: Katılımcı listesini yeniden yükle

en: Reload survey list
tr: Anket listesini yenile

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
tr: Kaldığınız yerden anketi doldurmaya devam etmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın ya da kopyalayıp tarayıcınızın adres satırına yapıştırın.

en: Reloading screen. Please wait.
tr: Sayfa yeniden yükleniyor. Lütfen bekleyin.

en: Remaining
tr: Kalan:

en: Remaining:
tr: Kalan:

en: Reminder
tr: Hatırlatma

en: Reminder Email:
tr: Hatırlatıcı E-postası:

en: Reminder count
tr: Hatırlatma sayısı

en: Reminder count:
tr: Hatırlatma sayısı

en: Reminder email
tr: Hatırlatma e-postası

en: Reminder email subject
tr: Anımsatıcı e-postası konusu

en: Reminder email subject:
tr: Hatırlatma e-postası konusu:

en: Reminder sent to:
tr: Hatırlatmanın gönderildiği kişi:

en: Reminder sent?
tr: Hatırlatıcı gönderildi mi:

en: Reminder status:
tr: Hatırlatma durumu:

en: Reminder to participate in a survey
tr: Anket katılımı hatırlatması

en: Reminder(s) sent
tr: Hatırlatmalar gönderildi

en: RemoteControl is available using %s for transport and exposes the following functionality:
tr: Aktarım için %s kullanarak uzaktan kontrol yapılabilir ve şu işlevsellik kullanılabilir:

en: Remove
tr: Sil

en: Remove condition
tr: Koşulu sil

en: Remove search condition
tr: Arama koşulunu sil

en: Rename this template
tr: Bu kalıbın adını değiştir

en: Rename this template to:
tr: Bu kalıbın adını şuna değiştir:

en: Renumber scenario automatically
tr: Senaryoyu kendiliğinden yeniden numaralandır

en: Renumber the new record.
tr: Yeni kayıdı yeniden numaralandır

en: Reorder question groups / questions
tr: Soru Gruplarını / Soruları Sırala

en: Repeat a string
tr: Bir dizgeyi yineler

en: Repeat headers
tr: Başlıkları yinele

en: Repeat headings every X subquestions (Set to 0 to deactivate heading repeat, deactivate minimum repeat headings from config).
tr: Her X alt soruda bir başlıkları yinele (başlık yinelemesini devre dışı bırakmak için ayarlardaki en küçük başlık yinelemesine 0 yazın).

en: Repeat password
tr: Parola onayı

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
tr: Dizilerde her X alt soruda bir başlıklar yinelensin:

en: Replace
tr: Değiştir

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
tr: Arama dizgesine uyan dizgelerin tümünü değiştirilecek dizge ile değiştirir

en: Replace choice header (default: "%s")
tr: Seçim başlığını değiştir (varsayılan: "%s")

en: Replace existing label set
tr: Varolan etiket takımının üzerine yaz

en: Replace label set?
tr: Etiket takımını değiştirin

en: Replace rank header (default: "%s")
tr: Sıralama başlığını değiştir (varsayılan "%s")

en: Replace the existing record.
tr: Varolan kayıdı değiştir

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
tr: 'Diğer' alanının etiketini istenen bir metin ile değiştirir

en: Report and skip the new record.
tr: Hata bildir ve yeni kayıda geç

en: Required
tr: Zorunlu

en: Reset
tr: Temizle

en: Reset Survey Logic
tr: Anket Mantığını Sıfırla

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
tr: Tüm pin kodlarının durumunu  'kullanılmadı' olarak ayarla

en: Reset answers and token completed state
tr: Yanıt ve pin kodlarının tamamlanmış durumunu sıfırla

en: Reset conditions
tr: Koşulları sıfırla

en: Reset conditions/relevance?
tr: Koşullar/ilintiler sıfırlansın mı?

en: Reset the completed answers to the incomplete state
tr: Tamamlanmış yanıtların durumunu tamamlanmamış olarak sıfırla

en: Resources
tr: kaynaklar

en: Resources Import Summary
tr: Kaynak Alma Özeti

en: Resources import summary
tr: Kaynak alma özeti

en: Response
tr: Yanıt

en: Response ID
tr: Yanıt kodu

en: Response ID %s was successfully deleted.
tr: %s yanıt kodu silindi.

en: Response filters
tr: Yanıt süzgeçleri

en: Response import summary
tr: Yanıt alma özeti

en: Response rate
tr: Yanıt oranı

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
tr: {SURVEYNAME} anketinin yanıt gönderileri

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
tr: {SURVEYNAME} anketinin yanıt gönderileri ve sonuçları

en: Response summary
tr: Yanıtların Özeti

en: Responses
tr: Yanıtlar

en: Responses & statistics
tr: Yanıtlar ve İstatistikler

en: Responses containing
tr: Şu yanıtları içeren

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
tr: Bu anket anonim olarak doldurulamaz..

en: Responses to this survey are anonymized.
tr: Bu anket anonim olarak doldurulabilir.

en: Responses will be date stamped.
tr: Yanıtlarda tarih damgası olacak.

en: Responses will have the IP address logged
tr: IP adresi yanıtlarla kaydedilecek.

en: Responses will have their referring URL logged.
tr: Gelinen İnternet adresi yanıtlarla kaydedilecek.

en: Responses will not be date stamped.
tr: Yanıtlarda tarih damgası olmayacak.

en: Responses will not have the IP address logged.
tr: IP adresi yanıtlarla kaydedilmeyecek.

en: Responses will not have their referring URL logged.
tr: Gelinen İnternet adresi yanıtlarla kaydedilmeyecek.

en: Restart this Survey
tr: Bu anketi yeniden başlat

en: Restore
tr: Geri Yükle

en: Restore options
tr: Geri yükleme seçenekleri

en: Restrict input to integer values
tr: Yalnız tam sayı yazılmasına izin verir

en: Result
tr: Sonuç

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Results from LDAP Query.
tr: LDAP sorgusunun sonucu.

en: Resume later
tr: Daha Sonra Sürdürmek Üzere Kaydet

en: Return a formatted string
tr: Biçimlendirilmiş bir dizge verir

en: Return comma-separated list of values
tr: Değerleri virgülle ayrılmış liste olarak verir

en: Return current UNIX timestamp
tr: Geçerli UNIX zaman damgasını alır

en: Return part of a string
tr: Dizgenin bir parçasını alır

en: Return to label set administration
tr: Etiket takımı yönetimine dön

en: Return to survey
tr: Ankete geri dön

en: Return to survey administration
tr: Anket Yönetimi Sayfası

en: Returns true if all non-empty responses are unique
tr: Tüm boş olmayan yanıtlar eşsiz ise doğru değerini döndürür

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
tr: Tarih Gregoryen takvimine uygun ise doğru (1) değerini verir

en: Reverse a string
tr: Bir dizgeyi ters çevirir

en: Reverse answer order
tr: Yanıtları ters sırala

en: Romanian
tr: Romence

en: Root URL
tr: Kök İnternet Adresi

en: Round fractions down
tr: Küsuratları aşağı yuvarlar

en: Round fractions up
tr: Küsuratları yukarı yuvarlar

en: Rounds a number to an optional precision
tr: Bir sayıyı istenen hassasiyette yuvarlar

en: Rows
tr: Satırlar

en: Russian
tr: Rusça

en: SID
tr: Anket kodu

en: SJIS for Windows Japanese
tr: Japonca Windows için SJIS

en: SMTP debug mode:
tr: SMTP hata ayıklama kipi:

en: SMTP debug output:
tr: SMTP hata ayıklama çıktısı:

en: SMTP host:
tr: SMTP sunucu:

en: SMTP password:
tr: SMTP parolası:

en: SMTP username:
tr: SMTP kullanıcı adı:

en: SPSS export scale type
tr: SPSS verme ölçeği tipi

en: SPSS version:
tr: SPSS sürümü:

en: SQL CODE THAT FAILED
tr: YÜRÜTÜLEMEYEN SQL KODU

en: SQL command failed: %s
tr: SQL komutu yürütülemedi: %s

en: Same
tr: Aynı

en: Same height for all choice
tr: Tüm seçenekler aynı yükseklikte olsun

en: Same height for lists
tr: Listeler aynı yükseklikte olsun

en: Save
tr: Kaydet

en: Save & Load
tr: Kaydet ve Yükle

en: Save & edit survey text elements
tr: Anket metinlerini kaydet ve düzenle

en: Save / Activate survey
tr: Anketi Kaydet / Etkinleştir

en: Save IP Address?
tr: IP adresi kaydedilsin:

en: Save IP address?
tr: IP adresi kaydedilsin:

en: Save Now
tr: Anketi Kaydet

en: Save Page
tr: Anket Kaydetme Sayfası

en: Save and close
tr: Kaydet ve kapat

en: Save as label set
tr: Etiket takımını farklı kaydet

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
tr: Her ikisini de R çalışma klasörüne kaydedin (almak ve ayarlamak için R komut penceresinde getwd() ve setwd() kullanın)

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Save city
tr: Şehri kaydet

en: Save country
tr: Ülkeyi kaydet

en: Save for further completion by survey user
tr: Anket kullanıcısı anketi kaydedip daha sonra bitirebilsin

en: Save postal code
tr: Posta kodu kaydedilsin mi ?

en: Save question group
tr: Soru grubunu kaydet

en: Save quota
tr: Kotayı kaydet

en: Save referrer URL?
tr: Gelinen İnternet adresi kaydedilsin:

en: Save settings
tr: Ayarları Kaydet

en: Save state
tr: Bölgeyi kaydet

en: Save this, then create another:
tr: Kaydet ve yenisini oluştur:

en: Save timings?
tr: Zamanlamalar kaydedilsin:

en: Save your responses so far
tr: Şu ana kadar verdiğiniz yanıtları kaydedin

en: Save your unfinished survey
tr: Bitmemiş anketinizi kaydedin

en: Saved Responses
tr: Kaydedilmiş Yanıtlar

en: Saved Responses:
tr: Kaydedilmiş Yanıtlar:

en: Saved Survey Details
tr: Kaydedilen Anket Ayrıntıları

en: Saved name
tr: Kayıt Adı

en: Scale
tr: Ölçek

en: Scale 1
tr: Ölçek 1

en: Scale 2
tr: Ölçek 2

en: Scenario
tr: Senaryo

en: Scope
tr: Kapsam

en: Screen:
tr: Sayfa:

en: Search
tr: Ara

en: Search attributes
tr: Öznitelik ara

en: Search shared participants
tr: Paylaşılmış katılımcılarda ara

en: Search...
tr: Ara...

en: Second choice
tr: İkinci seçenek

en: Security
tr: Güvenlik

en: Security Question
tr: Güvenlik sorusu

en: Security alert
tr: Güvenlik uyarısı

en: Security question
tr: Güvenlik sorusu

en: Security question:
tr: Güvenlik sorusu:

en: Select Answer
tr: Yanıt Seçin

en: Select LimeSurvey question file (*.lsq/*.csv)
tr: LimeSurvey soru dosyasını seçin (*.lsq/*.csv)

en: Select ZIP File:
tr: ZIP Arşivini Seçin:

en: Select ZIP file:
tr: ZIP arşivini seçin:

en: Select at least one attribute.
tr: En az bir öznitelik seçin.

en: Select columns
tr: Sütunları seçin

en: Select file
tr: Dosya seçin

en: Select label set file (*.lsl,*.csv):
tr: Etiket takımı dosyasını seçin (*.lsl, *.csv):

en: Select one of the three options
tr: Üç seçenekten birini seçin

en: Select output format
tr: Çıktı biçimi

en: Select question
tr: Soru seçin

en: Select question group file (*.lsg/*.csv):
tr: Soru grubu dosyasını seçin (*.lsq/*.csv):

en: Select survey structure file (*.lss, *.csv, *.txt) or survey archive (*.lsa):
tr: Anket yapısı dosyasını (*.lss, *.csv, *.txt) ya da anket arşivini (*.lsa) seçin:

en: Select survey to copy:
tr: Kopyalanacak anketi seçin:

en: Select template ZIP file:
tr: Kalıbın bulunduğu ZIP arşivini seçin:

en: Select the LDAP query you want to run:
tr: Çalıştırmak istediğiniz LDAP sorgusunu seçin:

en: Select the type of chart to be displayed
tr: Gösterilecek grafik tipini seçin

en: Select which fields to import as attributes with your participant. | Select which fields to import as attributes with your %s participants.
tr[0]: Katılımcının öznitelikleri olarak alınacak alanları seçin.
tr[1]: %s katılımcının öznitelikleri olarak alınacak alanları seçin.

en: Select...
tr: Seçin...

en: Semicolon
tr: Noktalı virgül

en: Send
tr: Gönder

en: Send Invitations
tr: Çağrıları Gönder

en: Send Reminders
tr: Hatırlatmaları Gönder

en: Send basic admin notification email to:
tr: Basit yönetici bildirimi şu adrese gönderilsin:

en: Send confirmation emails?
tr: Onay e-postalarını gönder:

en: Send detailed admin notification email to:
tr: Ayrıntılı yönetici bildirimi şu adrese gönderilsin:

en: Send email invitation
tr: Çağrı e-postası gönder

en: Send email invitations
tr: Çağrı e-postalarını gönder

en: Send email reminder
tr: Hatırlatma e-postası gönder

en: Send invitation email to this person (if they have not yet been sent an invitation email)
tr: Bu kişilere çağrı e-postası gönder (henüz bir çağrı e-postası gönderilmemiş ise)

en: Send invitation emails to the selected entries (if they have not yet been sent an invitation email)
tr: Seçilmiş kayıtlara çağrı e-postası gönder  (daha önce gönderilmemişse)

en: Send me a copy:
tr: Bana da bir kopya gönder:

en: Send reminder email to the selected entries (if they have already received the invitation email)
tr: Seçilmiş kayıtlara hatırlatma e-postası gönder (daha önce çağrı postasını almışlarsa)

en: Send reminder email to this person (if they have already received the invitation email)
tr: Bu kişilere hatırlatma e-postası gönder (çağrı e-postasını almışlar ise)

en: Send reminder to token ID(s):
tr: Hatırlatmayı pin koduna gönder:

en: Sending invitations...
tr: Çağrılar gönderiliyor...

en: Sending reminders...
tr: Anımsatıcılar gönderiliyor...

en: Sending to Token IDs
tr: Pin kodu numaralarına gönderiliyor

en: Sep
tr: Eyl

en: Separator used:
tr: Kullanılacak ayıraç:

en: Seperator used:
tr: Kullanılan ayıraç:

en: Serbian (Cyrillic)
tr: Sırpça (Kiril)

en: Serbian (Latin)
tr: Sırpça (Latin)

en: Server name & port:
tr: Sunucu adı ve bağlantı noktası:

en: Server time:
tr: Sunucu zamanı:

en: Server type:
tr: Sunucu tipi:

en: Session lifetime (seconds):
tr: Oturum ömrü (saniye):

en: Session writable
tr: Oturum yazılabilir

en: Set Survey Rights
tr: Anket İzinlerini Belirleyin

en: Set User Rights
tr: Kullanıcı İzinleri

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
tr: Bu soru için özel bir SPPS verme ölçeği seçer

en: Set conditions for this question
tr: Bu soru için koşulları belirle

en: Set cookie to prevent repeated participation?
tr: Çerez kullanarak yeniden katılımı önle:

en: Set global permissions for this user
tr: Bu kullanıcı için genel izinler

en: Set name:
tr: Takım adı:

en: Set survey permissions
tr: Anket izinlerini düzenle

en: Set template permissions
tr: Kalıp İzinlerini Düzenle

en: Set template permissions for this user
tr: Bu kullanıcı için kalıp izinlerini düzenleyin

en: Set templates that this user may access
tr: Bu kullanıcının erişebileceği kalıpları belirleyin

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
tr: Yüzde olarak (alt) soru genişliğini ayarlayın

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work.
tr: Bu alana veritabanı sunucunuzun IP/ağ konumunu yazın. Çoğu durumda "localhost" yazılabilir.

en: Set token length to:
tr: Pin kodu uzunluğu:

en: Set user permissions
tr: Kullanıcı  İzinleri

en: Share
tr: Paylaş

en: Share panel
tr: Paylaşma paneli

en: Share participants with other users
tr: Katılımcıları diğer kullanıcılar ile paylaş

en: Share the selected participants
tr: Seçili katılımcıları paylaş

en: Shared user id
tr: Paylaşılmış kullanıcı kodu

en: Shared with
tr: Şunlarla paylaş:

en: Sharing participants...
tr: Katılımcılar paylaşılıyor...

en: Shift-JIS Japanese
tr: Shift-JIS Japonca

en: Short Free Text
tr: Kısa Serbest Metin

en: Short names
tr: Kısa adlar

en: Should never  get to this line?
tr: Asla bu satıra gelinmemeli?

en: Should we proceed with the delete?
tr: Silme işlemini yapmak istiyor musunuz?

en: Show
tr: Göster

en: Show "No answer"
tr: "Yanıt yok " Görünsün

en: Show "There are X questions in this survey"
tr: "Bu ankette X soru var" ifadesi görünsün:

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
tr: Zorunlu olmayan sorularda 'Yanıt yok' seçeneği görünsün:

en: Show Details of this Question
tr: Bu Sorunu Ayrıntılarını Göster

en: Show PHPInfo
tr: PHP Bilgisini Göster

en: Show [<< Prev] button
tr: [<<Önceki] düğmesi görünsün:

en: Show a map in the statistics?
tr: İstatistiklerde haritayı göster

en: Show advanced settings
tr: Gelişmiş ayarları göster

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
tr: Yanıtlar, en çok yanıt sayısını geçerse bir uyarı gösterir

en: Show both
tr: İkisi de görünsün

en: Show both (Forced by the system administrator)
tr: İkisi de görünsün (sistem yöneticisi tarafından zorunlu kılınmış)

en: Show comment
tr: Yorumu göster

en: Show conditions for this question
tr: Bu sorunun koşullarını göster

en: Show details of this group
tr: Bu grubun ayrıntılarını göster

en: Show details of this question
tr: Bu sorunun ayrıntılarını göster

en: Show details of this survey
tr: Bu anketin ayrıntılarını göster

en: Show during registration?
tr: Kayıt sırasında göster

en: Show grand total
tr: En büyük toplamı göster

en: Show grand total for either columns or rows
tr: Satır ya da sütunların en büyük toplamını göster

en: Show graphs
tr: Çizelgeleri görüntüleyin

en: Show graphs in public statistics?
tr: Açık istatistiklerde çizelgeler görüntülensin:

en: Show group description only
tr: Yalnız grup açıklaması görünsün

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
tr: Yalnız grup açıklamasını göster (sistem yöneticisi tarafından zorunlu kılınmış)

en: Show group name and/or group description
tr: Grup ad ve açıklaması görünsün:

en: Show group name only
tr: Yalnız grup adı görünsün

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
tr: Yalnız grup adı görünsün (sistem yöneticisi tarafından zorunlu kılınmış)

en: Show help
tr: Yardımı görüntüle

en: Show in public statistics
tr: Herkese açık istatistiklerde göster

en: Show javascript alert
tr: Javascript uyarısını göster

en: Show last..
tr: Sonuncuyu göster...

en: Show last...
tr: Sonuncuyu göster...

en: Show message and allow user to modify answers
tr: İleti görüntülensin ve kullanıcılar yanıtlarını değiştirebilsin

en: Show next..
tr: Sonrakini göster...

en: Show next...
tr: Sonrakini göster...

en: Show previous..
tr: Öncekini göster...

en: Show previous...
tr: Öncekini göster...

en: Show progress bar
tr: İlerleme durumunu göster:

en: Show question code only
tr: Yalnız soru kodu görünsün

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
tr: Yalnız soru kodu görünsün (sistem yöneticisi tarafından zorunlu kılınmış)

en: Show question group name and/or description
tr: Soru grubu ad ya da açıklamaları görünsün:

en: Show question index / allow jumping
tr: Soru indeksini göster / sıçramaya izin ver:

en: Show question number and/or code
tr: Soru numarası / kodu görünsün:

en: Show question number and/or question code
tr: Soru numaraları ya da soru kodları görünsün:

en: Show question number only
tr: Yalnız soru numarası görünsün

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
tr: Yalnız soru numarası görünsün (sistem yöneticisi tarafından zorunlu kılınmış)

en: Show start...
tr: Birinciyi göster...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
tr: Bu sorunun istatistiklerini herkese açık istatistikler sayfasında göster

en: Show summary information
tr: Özet bilgisini göster

en: Show text responses inline:
tr: Metin yanıtlarını girintili olarak göster:

en: Show this token entry
tr: Bu pin kodu kaydını göster

en: Show title
tr: Başlığı Göster

en: Show token summary
tr: Pin kodu özetini göster

en: Show totals for
tr: Şunun için toplamları göster

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
tr: Satırlar, sütunlar veya ikisi için de toplamları göster

en: Show update notifications:
tr: Güncelleme bildirimleri görüntülensin:

en: Show welcome screen?
tr: Hoşgeldiniz ekranı görünsün:

en: Showing Filtered Results
tr: Süzülmüş Sonuçlar Gösteriliyor

en: Simple selector
tr: Basit seçici

en: Simple template editor
tr: Basit kalıp düzenleyici

en: Sine
tr: Sinüs

en: Single checkbox
tr: Tek işaret kutusu

en: Single choice questions
tr: Tek seçmeli sorular.

en: Single response: ID %s
tr: Tek yanıt: Kod %s

en: Sinhala
tr: Sinhalaca

en: Site name
tr: Site adı

en: Site name:
tr: Site adı:

en: Slider
tr: Kaydırıcı

en: Slider accuracy
tr: Kaydırıcı hassasiyeti

en: Slider initial value
tr: Kaydırıcının başlangıç değeri

en: Slider left/right text separator
tr: Kaydırıcı sol/sağ metin ayıracı

en: Slider maximum value
tr: Kaydırıcının en büyük değeri

en: Slider minimum value
tr: Kaydırıcının en küçük değeri

en: Slider starts at the middle position
tr: Kaydırıcı orta konumdan başlasın

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Some Question have been disabled
tr: Bazı sorular devre dışı

en: Some URL description
tr: Örnek İnternet adresi

en: Some example answer option
tr: Örnek yanıt seçeneği

en: Some example subquestion
tr: Bir alt soru örneği

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
tr: İlk anketinizi oluşturmak için şu basit adımları izleyin:

en: Some text in this answer
tr: Bu yanıttaki herhangi bir metin

en: Some user templates can not be updated, please add the placeholder {TEMPLATEJS} in your startpage.pstpl manually.
tr: Bazı kullanıcı temaları güncellenemedi, lütfen startpage.pstpl sayfasına {TEMPLATEJS} etiketini el ile ekleyin.

en: Someone may be trying to use your LimeSurvey session (CSRF attack suspected). If you just clicked on a malicious link, please report this to your system administrator.
tr: Birileri LimeSurvey oturumunuzu kullanmaya çalışıyor olabilir (CSRF saldırısından şüpheleniliyor). Kötü niyetli olabilecek bir bağlantıya tıkladıysanız, lütfen bunu sistem yöneticisine bildirin.

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
tr: Malesef bu ankette desteklenen soru tipi bulunmuyor.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
tr: Malesef bu anketteki yanıtlarınız kotayı aştı.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
tr: Malesef PHP yapılandırmanızda LDAP modülü eksik.

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
tr: Bu soru henüz yanıtlanmadığından çizelge görüntülenemiyor.

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
tr: Bu soru çizelgede düzgün görüntülenemeyecek kadar çok yanıt seçeneğine sahip.

en: Sorry, no more files can be uploaded!
tr: Malesef, daha fazla dosya yüklenemez

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
tr: Malesef yalnız %s uzantılı dosyalar yüklenebilir!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
tr: Malesef, bu soru için %s dosya yüklenebilir!

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
tr: Yazdığınız etiket takımı zaten veritabanında kayıtlı. Başka bir ad seçin.

en: Sorry, the request failed!
tr: Malesef istek karşılanamadı.

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
tr: Malesef, yüklenen dosyanın (%s) büyüklüğü izin verilen %s KB dosya boyutundan büyük.

en: Sorry, there was an error uploading your file
tr: Malesef, dosyanız yüklenirken bir hata oldu.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
tr: Malesef %s uzantılı dosyaların yüklenmesine izin verilmiyor.

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %s KB are allowed.
tr: Malesef, bu dosya çok büyük. Yalnız %s KB boyutuna kadar olan dosyalar yüklenebilir.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
tr: Malesef, bu dosya çok büyük. Yalnız %s KB boyutuna kadar olan dosyalar yüklenebilir.

en: Sorry. There is no matching survey.
tr: Malesef, uyan bir anket bulunamadı.

en: Sort answers alphabetically
tr: Yanıtları alfabetik sırala

en: Sort the answer options alphabetically
tr: Yanıt seçeneklerini alfabetik olarak sıralar

en: Source table:
tr: Kaynak tablosu:

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Spanish (Argentina)
tr: İspanyolca (Arjantin)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
tr: İspanyolca (Arjantin) (Resmi olmayan)

en: Spanish (Chile)
tr: İspanyolca (Şili)

en: Spanish (Mexico)
tr: İspanyolca (Meksika)

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
tr: Özel bir tarih / saat biçimi belirtebilirsiniz. ( <i>gün/ay/yıl/saat/dakika day/month/year/hour/minutes için başında sıfır olacak y ada olmayacak şekilde d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> biçimleri ve "-./: " karakterleri kullanılabilir. Varsayılan olarak anketin tarih biçimi kullanılır.

en: Specify how array-filtered sub-questions should be displayed
tr: Dizi süzmeli alt soruların nasıl gösterileceğini belirtin

en: Square root
tr: Kare kök

en: Standard Fields
tr: Standart Alanlar

en: Standard deviation
tr: Standart sapma

en: Standard files:
tr: Standart dosyalar:

en: Standard token fields
tr: Standart pin kodu alanları

en: Start HTML editor in a popup window
tr: HTML düzenleyiciyi açılan pencerede başlat

en: Start bounce processing
tr: Geri dönüş işlemini başlat

en: Start date/time:
tr: Başlangıç tarihi/zamanı:

en: Start installation
tr: Kuruluma başla

en: Start language
tr: Başlangıç dili

en: Start language:
tr: Başlangıç dili:

en: Started but not yet completed
tr: Başladı ancak henüz tamamlamadı

en: Starting from:
tr: Başlangıç zamanı:

en: Starting in 1.92, variable names should only contain letters, numbers, and underscores; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
tr: 1.92 sürümünden sonra, değişken adları yalnız harf, rakam ve alt çizgi karakterlerinden oluşabilir ve bir rakam ile başlayamaz. Artık bu değişken adının kullanılması önerilmez.

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Statistics URL
tr: İstatistiklerin İnternet adresi

en: Statistics report language
tr: İstatistik raporlama dili

en: Statistics survey %s
tr: İstatistik anketi %s

en: Status
tr: Durum

en: Step 1:
tr: 1. adım:

en: Step 2:
tr: 2. adım:

en: Step value
tr: Adım değeri

en: Stop this survey
tr: Anketi Durdur

en: Store the city?
tr: Şehir kaydedilsin mi?

en: Store the country?
tr: Ülke kaydedilsin mi?

en: Store the postal code?
tr: Posta kodu kaydedilsin mi?

en: Store the state?
tr: Bölge kaydedilsin mi ?

en: Straight
tr: Düz

en: Strip HTML and PHP tags from a string
tr: Bir metindeki HTML ve PHP etiketlerini ayıklar

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
tr: Bir dizgenin başında ve sonundaki beyaz boşlukları (ya da diğer karakterleri) ayıklar

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
tr: Bir dizgenin başındaki beyaz boşlukları (ya da diğer karakterleri) ayıklar

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
tr: Bir dizgenin sonundaki beyaz boşlukları (ya da diğer karakterleri) ayıklar

en: Sub-question validation equation
tr: Alt soru geçerliliği denklemi

en: Sub-question validation tip
tr: Altsoru geçerliliği ipucu

en: Subject
tr: Konu

en: Subject:
tr: Konu:

en: Submission date
tr: Gönderim tarihi

en: Submit
tr: Gönder

en: Submit Your Survey.
tr: Anketi Bitir.

en: Submit your answers
tr: Yanıtlarınızı gönderin

en: Submit your survey.
tr: Anketinizi gönderin.

en: Submitted
tr: Gönderilme

en: Subquestion
tr: Altsoru

en: Subquestion:
tr: Altsoru:

en: Subquestions
tr: Altsorular

en: Subquestions were successfully saved.
tr: Alt sorular kaydedildi.

en: Subtotals based on displayed questions
tr: Gösterilen soruların alttoplamları

en: Success
tr: Başarılı

en: Success!
tr: Kullanıcı işlemi tamamlandı.

en: Successfully created CPDB entries
tr: CPDB kayıtları oluşturuldu

en: Successfully created token entries
tr: Pin kodu kayıtları oluşturuldu

en: Sum
tr: Toplam

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
tr: Listedeki yanıtlanmış sorulardan ölçüte uygun olanları (arg op değeri) topla

en: Summary
tr: Özet

en: Super-Administrator
tr: Süper Yönetici

en: Support this project - Donate to
tr: Bağış yaparak bu projeyi destekleyin

en: Survey
tr: Anket

en: Survey %s
tr: %s anketi

en: Survey Access
tr: Anket Erişimi

en: Survey Format is %s:
tr: Anket Biçimi %s:

en: Survey Has Been Deactivated
tr: Anket Devre Dışı Bırakıldı

en: Survey ID
tr: Anket kodu

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
tr: %d kodlu anket %s zamanında kaydedilmiş ve %d kayıt içeriyor

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
tr: %d kodlu anket %s zamanında kaydedilmiş ve %d kayıt(lar) (%s) içeriyor

en: Survey List Page
tr: Anket Listeleme Sayfası

en: Survey URL
tr: Anketin İnternet Adresi

en: Survey activation
tr: Anket etkinleştirme

en: Survey admin can choose
tr: Anket Yöneticisi seçebilsin

en: Survey administrator
tr: Anket Yöneticisi

en: Survey archive (.lsa)
tr: Anket arşivi (.lsa)

en: Survey bounce email:
tr: Anket geri dönüş e-postası:

en: Survey cannot be activated yet.
tr: Anket henüz etkinleştirilemez.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
tr: Anket etkinleştirilemiyor. Bunun için izniniz olmayabilir ya da ankette hiç soru yok.

en: Survey content
tr: Anket içeriği

en: Survey copy summary
tr: Anket kopyalama özeti

en: Survey could not be created because it did not have a title
tr: Anketin adı olmadığından oluşturulamadı

en: Survey could not be updated
tr: Anket güncellenemedi

en: Survey could not be updated.
tr: Anket güncellenemedi.

en: Survey currently active
tr: Anket etkin mi

en: Survey deleted.
tr: Anket silindi.

en: Survey deletion
tr: Anket silme

en: Survey does not pass consistency check
tr: Anket, tutarlılık denetimini geçemedi

en: Survey expiration date
tr: Anket sona erme tarihi

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
tr: Anket etkinleştirildi. Sonuç tablosu sorunsuz oluşturuldu.

en: Survey import summary
tr: Anket alma özeti

en: Survey links
tr: Anket bağlantıları

en: Survey locale settings
tr: Anket yerel ayarları

en: Survey logic file
tr: Anket mantığı dosyası

en: Survey mode is set to %s:
tr: Anket kipi %s olarak seçildi:

en: Survey name
tr: Anket adı

en: Survey name (ID)
tr: Anket Adı (Kodu)

en: Survey name (ID):
tr: Anket Adı (Kodu)

en: Survey name-[SID]/Group name
tr: Anket Adı (Kodu) / Grup Adı

en: Survey participants
tr: Anket katılımcıları

en: Survey permissions
tr: Anket İzinleri

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
tr: Bu gruptaki bütün kullanıcıların anket izinleri güncellendi.

en: Survey permissions were successfully updated.
tr: Anket izinleri güncellendi.

en: Survey preview only for administration users
tr: Anketleri yalnız yöneticiler önizleyebilsin:

en: Survey properties
tr: Anket özellkleri

en: Survey quota
tr: Anket kotası

en: Survey quotas
tr: Anket kotaları

en: Survey registration confirmation
tr: Anket kaydı onayı

en: Survey security
tr: Anket güvenliği

en: Survey settings
tr: Anket ayarları

en: Survey settings were successfully saved.
tr: Anket ayarları kaydedildi.

en: Survey structure (.lss)
tr: Anket yapısı (.lss)

en: Survey structure import summary
tr: Anket yapısı alma özeti

en: Survey table could not be created.
tr: Anket tablosu oluşturulamadı.

en: Survey table name
tr: Anket tablosunun adı

en: Survey text elements successfully saved.
tr: Anket metinleri kaydedildi.

en: Survey title
tr: Anket başlığı:

en: Survey title and description
tr: Anket başlığı ve açıklaması

en: Survey was successfully added.
tr: Anket eklendi.

en: Surveys
tr: Anketler

en: Surveys:
tr: Anketler:

en: Swedish
tr: İsveçce

en: Switch to closed-access mode
tr: Genel erişime kapalı kipe geç

en: System overview
tr: Sistem Özeti

en: TIS620 Thai
tr: TIS620 Taylandça

en: Tab-separated-values format (*.txt)
tr: Sekme ile ayrılmış değerler biçimi (*.txt)

en: Table column usage
tr: Tablo sütun kullanımı

en: Table prefix
tr: Tablo öneki

en: Table size usage
tr: Tablo boyut kullanımı

en: Take ownership
tr: Sahipliği Devral

en: Tangent
tr: Tanjant

en: Target (sub-)question:
tr: Hedef (alt)soru:

en: Target question
tr: Hedef soru

en: Target survey ID:
tr: Hedef anket numarası:

en: Tempdir %s is not writable
tr: %s geçici klasörü yazılabilir değil

en: Template %s not found, please review when activating.
tr: %s kalıbı bulunamadı, lütfen etkinleştireceğiniz zaman gözden geçirin.

en: Template '%s' does already exist.
tr: '%s' kalıbı zaten var.

en: Template '%s' was successfully deleted.
tr: `%s` kalıbı silindi.

en: Template Editor
tr: Kalıp Yönetimi

en: Template Preview:
tr: Kalıp önizleme:

en: Template Sample
tr: Anket Kalıbı Örneği

en: Template could not be renamed to `%s`.
tr: Klasör adı `%s` olarak değiştirilemedi.

en: Template editor
tr: Kalıp düzenleyici

en: Template editor mode
tr: Kalıp düzenleyici kipi

en: Template editor:
tr: Kalıp düzenleyici:

en: Template name
tr: Kalıp adı

en: Template permissions were updated successfully.
tr: Kullanıcı kalıp izinleri güncellendi.

en: Template preview image
tr: Kalıp önizleme görseli:

en: Template upgrade summary
tr: Tema güncelleme özeti

en: Template(s) to be verified :
tr: Denetlenecek temalar:

en: Template:
tr: Seçili kalıp:

en: Terminate survey
tr: Anketi sonlandır

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
tr: Bu bağlantıya tıklayarak sunucunuzda SSL olup olmadığını sınayın.

en: Test survey
tr: Anketi sına

en: Test this survey
tr: Bu Anketi Sına

en: Text [Help] (Tip)
tr: Metin [Yardım] (İpucu)

en: Text box
tr: Metin kutusu

en: Text display
tr: Metin görüntüleme

en: Text file row number
tr: Metin dosyası satır numarası

en: Text inputs
tr: Metin girişleri

en: Text questions
tr: Metin soruları

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
tr: Açılan liste kipinde her altsoru satırında ölçekler arasında görüntülenecek metin

en: Thai
tr: Tayça

en: Thank you for completing this survey.
tr: Anketi doldurduğunuz için teşekkür ederiz.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
tr: Bu ankete katılmak için kayıt olduğunuzdan dolayı teşekkür ederiz.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
tr: Doldurmakta olduğunuz anketi kaydettiniz. Aşağıdaki bilgiler, ankete geri döndüğünüzde kaldığınız yerden devam etmenizi sağlayacaktır. Parolanızı size yeniden iletmemizin bir yolu olmadığından, bu e-postayı özenle saklayın

en: Thank you for saving your survey in progress. You can return to the survey at the same point you saved it at any time using the link from this or any previous email sent to regarding this survey.
tr: Doldurmakta olduğunuz anketi kaydettiniz. Size gönderilmiş olan e-postadaki bağlantıyı kullanarak, istediğiniz zaman geri dönerek  kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

en: Thank you!
tr: Teşekkürler!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
tr: Birinci  'Süre sınırı uyarısı'nın kaç saniye gösterileceği (boş bırakılırsa sürekli görünür)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
tr: İkinci 'Süre sınırı uyarısı'nın kaç saniye gösterileceği (boş bırakılırsa sürekli görünür)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
tr: İkinci 'Süre sınırı uyarısı' olarak gösterilecek ileti (boş bırakılırsa varsayılan bir uyarı gösterilir)

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
tr: RahatGüncelle, LimeSurvey'i son sürüme kolayca güncellemenizi sağlayan bir işlemdir.

en: The LimeSurvey database is being upgraded
tr: Belirtilen LimeSurvey veritabanı güncellendi

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
tr: Yanıt seçenekleri burada ayarlanan sütun sayısına göre dağıtılacaktır

en: The answer to the security question is incorrect.
tr: Güvenlik sorusuna verdiğiniz yanıt geçersiz.

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
tr: Yanıtlar şu dizi süzgeci (array_filter) ölçütünü karşılamalı:

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
tr: Yanıtlar şu geçerlilik ölçütünü karşılamalı:

en: The database does exists and contains LimeSurvey tables. You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click <a href="%s">here</a>.
tr: Veritabanı var ve içinde LimeSurvey tabloları bulunuyor. 5 saniye içinde veritabanı güncelleme sayfasına ya da (veritabanınız zaten güncel ise) yönetici oturumu açmaya yönlendirileceksiniz. Yönlendirilmezseniz <a href="%s">buraya tıklayın</a>.

en: The database export is only available for MySQL databases. For other database types please use the according backup mechanism to create a database dump.
tr: Yalnız MySQL veritabanı biçiminde dışa verme yapılabilir. Diğer veritabanı biçimleri için uygun yedekleme mekanizmalarını kullanın.

en: The database you specified does already exist.
tr: Belirttiğiniz veritabanı zaten var.

en: The database you specified does not exist:
tr: Belirttiğiniz veritabanı bulunamadı:

en: The email address is not valid.
tr: E-posta adresi geçersiz.

en: The email you used has already been registered.
tr: Kullandığınız e-posta adresi zaten kaydedilmiş.

en: The email you used is not valid. Please try again.
tr: Kullandığınız e-posta adresi geçersiz. Lütfen yeniden deneyin.

en: The entry was assigned the following record id:
tr: Kayıda şu numara verildi:

en: The file %s was deleted.
tr: %s dosyası silindi.

en: The file has been successfuly uploaded.
tr: Dosya sorunsuz yüklendi.

en: The following LimeSurvey updates are available:
tr: Şu Lime Survey güncellemeleri yayınlanmış:

en: The following additional fields were found in your CSV file.
tr: CSV dosyanızda şu ek alanlar bulundu.

en: The following answers should be deleted:
tr: Aşağıdaki yanıtlar silinmeli:

en: The following assessments should be deleted:
tr: Aşağıdaki değerlendirmeler silinmeli:

en: The following conditions should be deleted:
tr: Aşağıdaki koşullar silinmeli:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
tr: Yeni sürümde şu dosyalar değiştirilmiş ya da silinmiş. Ancak kurulumunuzda da bu dosyalar başka biri tarafından değiştirilmiş.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is very unusual and may be co-incidental.
tr: Yeni sürüm için şu dosyalar eklenmek istendi ancak zaten varlar. Bu durum hiç alışıldık değil, belki rastlantısal olabilir.

en: The following groups should be deleted:
tr: Aşağıdaki gruplar silinmeli:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
tr: Aşağıdaki eski anket yanıt dosyaları bulundu. Bunlara artık gerek yoksa silebilirsiniz:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
tr: Üst anketleri artık bulunmadığından şu eski anket tabloları silinmeli:

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
tr: Aşağıdaki eski pin kodu tablolarına artık gerek duymuyorsanız silebilirsiniz:

en: The following old token tables could be restored:
tr: Şu eski pin kodu tabloları geri yüklenebilir:

en: The following old token tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
tr: Bağlı oldukları anketler artık var olmadığından aşağıdaki eski pin kodu tabloları silinmeli:

en: The following problems have been found:
tr: Şu sorunlar bulundu:

en: The following questions should be deleted:
tr: Aşağıdaki sorular silinmeli:

en: The following settings cannot be changed when the survey is active.
tr: Anket etkinken şu ayarlar değiştirilemez.

en: The following steps will be done by this update:
tr: Bu güncelleme aşağıdaki adımlardan oluşacak:

en: The following survey language settings should be deleted:
tr: Aşağıdaki anket dili ayarları silinmeli:

en: The following surveys are available:
tr: Katılabileceğiniz anketler şunlardır:

en: The following surveys should be deleted:
tr: Aşağıdaki anketler silinmeli:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory.
tr: %s yazı tipi dosyası <limesurvey kök klasörü>/fonts klasöründe bulunamadı. Lütfen fonts klasöründe bulunan dilinizdeki yxy dosyasını okuyun.

en: The handle is displayed at the middle of the slider (this will not set the initial value)
tr: Kaydrıcının ortasında gösterilecek düğm (bu değer başlangıç değeri olarak ayarlanmayacak)

en: The imap PHP library is not installed. Please contact your system administrator.
tr: Imap PHP kütüphanesi yüklü değil. Sistem yöneticinizle görüşün.

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
tr: Alınan grup dosyasındaki diller en azından bu anketin ana dilini içermek zorunda.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
tr: Alınan soru dosyasındaki diller en azından bu anketin ana dilini içermek zorunda.

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
tr: Yazıldıysa logaritma tabanı sayısı, yazılmadıysa doğal logaritma.

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
tr: İstenen sayıda dosya yüklendi. Ankete geri dönebilirsiniz.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
tr: Birinci 'Süre sınırı uyarısı' olarak gösterilecek ileti (boş bırakılırsa varsayılan bir uyarı gösterilir)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
tr: Süre sınırı dolduğunda gösterilecek ileti (boş bıraklırsa varsayılan bir ileti gösterilir)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
tr: Henüz gerekli sayıda dosya yüklenmedi.

en: The new question group/question order was successfully saved.
tr: Yeni soru / soru grubu kaydedildi.

en: The participant cannot upload a single file larger than this size
tr: Katılımcı bu boyuttan büyük bir dosya yükleyemez

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
tr: Soru eklenemedi. En azından bir soru kodu yazmalısınız.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
tr: Soru eklenemedi. En azından bir soru kodu yazmalısınız.

en: The question group was deleted.
tr: Soru grubu silindi.

en: The record kept of your survey responses does not contain any identifying information about you unless a specific question in the survey has asked for this. If you have responded to a survey that used an identifying token to allow you to access the survey, you can rest assured that the identifying token is not kept with your responses. It is managed in a separate database, and will only be updated to indicate that you have (or haven't) completed this survey. There is no way of matching identification tokens with survey responses in this survey.
tr: Özellikle bu amaçla bir soru sorulmadıysa, anket yanıtlarınızın kayıtları kimliğinizle ilgili bir bilgi içermez. Bu ankete erişmek için bir pin kodu kullandıysanız, bu belirleyici pin kodunun yanıtlarınız ile ilişkilendirmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Pin kodları ayrı bir veri tabanında tutulur ve yalnızca anketi tamamladığınızda ya da yapmaktan vazgeçtiğinizde güncellenir. Anket yanıtları ile pin kodlarını ilişkilendirmenin bir yolu yoktur.

en: The records have been saved successfully!
tr: Kayıtlar kaydedildi.

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
tr: Fazlalık denetimi, bir anket devre dışı bırakıldıktan sonra geride kalan tabloları araştırır. Bu tablolara artık gerek yoksa silebilirsiniz.

en: The related survey is missing.
tr: İlişkili anket bulunamadı.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
tr: Yüklenen dosyaları kaydetmek için gereken dosya yolu oluşturulamadı. /upload/surveys klasörünün dosya izinlerini denetleyin.

en: The response timings table has been renamed to:
tr: Yanıt zamanlamaları tablosunun adı şu şekilde değiştirildi:

en: The responses table has been renamed to:
tr: Yanıt tablosunun adı şu şekilde değiştirildi:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
tr: Bu anketin yanıtlarına artık LimeSurvey kullanarak erişilemeyecek.

en: The sum must be at least %s
tr: Toplam en az %s olmalı

en: The sum must be at most %s
tr: Toplam en çok %s olmalı

en: The sum must be between %s and %s
tr: Toplam %s ile %s arasında olmalı

en: The sum must equal %s
tr: Toplam %s olmalı

en: The sum must equal %s.
tr: Toplam %s olmalı.

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
tr: Birden çok sayısal giriş bu değerden büyük olmalıdır

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
tr: Bu sorunlar çözülmeden anket etkinleştirilemez.

en: The survey identification number is invalid
tr: Anket kimlik numarası geçersiz

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
tr: Anket, ayarlarda belirtilen sonlanma tarihinde sonlandırıldı.

en: The survey you selected does not exist
tr: Seçtiğiniz anket bulunamadı

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
tr: Geri sayma sırasında sayaçla birlikte gösterilecek ileti metni

en: The token entry was successfully updated.
tr: Pin kodu kaydı sorunsuz güncellendi.

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
tr: Verdiğiniz pin kodu geçersiz ya da daha önce kullanılmış.

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
tr: Yazdığınız pin kodu geçersiz ya da daha önce kullanılmış.

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
tr: Yazdığınız pin kodu oturumunuzdaki ile uyuşmuyor.

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
tr: Bu anketle ilişkili pin kodu tablosu şu şekilde yeniden adlandırıldı:

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
tr: Pin Kodu tablosu silindiğinden artık bu ankete erişim için pin kodları istenmeyecek.

en: The type of your database management system
tr: Veritabanı yönetim sistemi tipi

en: The update is now complete!
tr: Güncelleme tamamlandı!

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
tr: Güncelleme sunucusu şu anda meşgul görünüyor. Bu durum genellikle, yeni bir sürüm için gerekli güncelleme dosyaları hazırlanırken ortaya çıkar.

en: The user name already exists.
tr: Aynı adlı bir kullanıcı zaten var.

en: The username already exists.
tr: Aynı adlı bir kullanıcı zaten var.

en: The value of this variable can not be changed
tr: Bu değişkenin değeri değiştirilemez

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
tr: Silinebilecek %s yetim varsayılan değer kaydı var.

en: There are %s orphaned question attributes.
tr: %s yetim soru özniteliği var.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
tr: Silinebilecek %s yetim kota kaydı var.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
tr: Silinebilecek %s yetim kota dil ayarı var.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
tr: Silinebilecek %s yetim kota üyesi var.

en: There are %s user attribute fields in this token table
tr: Bu pin kodu tablosunda %s kullanıcı öznitelik alanı var

en: There are currently no surveys.
tr: Şu anda bir anket yok.

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below.
tr: Bir seferde gönderilebilecek daha çok e-posta var. E-posta göndermeye devam etmek için aşağıya tıklayın.

en: There are no existing conditions in this survey.
tr: Bu ankette hiç bir koşul yok.

en: There are no groups available.
tr: Geçerli grup yok.

en: There are no label sets which match the survey default language
tr: Varsayılan anket diline uygun bir etiket seti yok

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
tr: Başka soru kalmadı. Anketi tamamlamak için <Gönder> düğmesine tıklayın.

en: There are no participants to be exported
tr: Verilecek katılımcı yok

en: There are no questions in this survey
tr: Bu ankette hiç soru yok

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully on the two options below and choose the right one for you.
tr: Bir anket iki şekilde durdurulabilir. Aşağıdaki iki seçeneği de dikkatlice okuyun ve size uygun olanı seçin.

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
tr: Daha gönderilecek {EMAILCOUNT} adet e-posta var.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey
tr: Bu ankette {NUMBEROFQUESTIONS} soru var

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
tr: Bu ankette {NUMBEROFQUESTIONS} soru var.

en: There is 1 question in this survey
tr: Bu ankette 1 soru var

en: There is already a recorded answer for this token
tr: Anket daha önce bu pin koduyla yanıtlanmış

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
tr: Tabloda bu pin kodu için bir kayıt daha önce oluşturulmuş. Birden çok kayıt için aynı pin kodu kullanılamaz.

en: There is currently no newer LimeSurvey version available.
tr: Şu anda daha yeni bir LimeSurvey sürümü yok.

en: There is no matching saved survey
tr: Uyan kayıtlı anket bulunamadı

en: There is no matching survey.
tr: Uyan anket yok.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
tr: '%s' kalıbı silinirken bir sorun çıktı. Lütfen dosya ve klasör izinlerinizi denetleyin.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
tr: Güncelleme dosyası indirilirken bir hata oldu. Lütfen güncelleme işlemini yeniden başlatmayı deneyin.

en: There was a problem downloading the updater file. Please try to restart the update process.
tr: Güncelleme dosyası indirilirken bir sorun oldu. Lütfen güncelleme işlemini yeniden başlatın.

en: There was an error on update check (%s)
tr: Güncelleme denetimi sırasında bir hata oldu (%s)

en: There was an error using the Google API.
tr: Google API kullanılırken hata oldu.

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
tr: Hiç kimse şu koşulu sağlamadığından gönderilmeye uygun e-posta bulunamadı:

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
tr: Yinelenen kayıtlar ad, soyad ve e-posta alanlarına bakılarak belirlendi

en: They were found to be duplicate using the participant id field
tr: Yinelenen kayıtlar participant_id alanına bakılarak belirlendi

en: Third choice
tr: Üçüncü seçenek

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
tr: Bu ZIP arşivi geçerli kaynak dosyalarını içermediğinden alınamadı.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
tr: Bu ZIP arşivi geçerli kalıp dosyalarını içermediğinden alınamadı.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
tr: Bu arşiv, anketin PDF biçimini, queXML dosyasını ve queXF (http://quexf.sourceforge.net/ taranmış anketleri işlemek için) ile kullanılan queXF sarılı XML dosyasını içerir.

en: This attribute is automatically mapped
tr: Bu öznitelik kendiliğinden ilişkilendirildi

en: This feature is only available for MySQL databases.
tr: Bu özellik yalnız MySQL veritabanlarında kullanılabilir.

en: This field is required.
tr: Bu alanın doldurulması zorunludur

en: This file is not a LimeSurvey label set file. Import failed.
tr: Bu bir LimeSurvey etiket takımı dosyası olmadığından alma işlemi yapılamadı.

en: This file is not a LimeSurvey question file. Import failed.
tr: Bu dosya bir LimeSurvey soru dosyası olmadığından alma işlemi tamamlanamadı.

en: This file is not a LimeSurvey survey file. Import failed.
tr: Bu dosya bir LimeSurvey dosyası olmadığından alınamadı.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
tr: Bu dosya geçerli bir ZIP arşivi olmadığından alınamadı.

en: This file is too old. Only files from LimeSurvey version 1.50 (DBVersion 112) and newer are supported.
tr: Bu dosya çok eski. Yalnız LimeSurvey 1.50 sürümü (Veritabanı sürümü 112) ve üzerindeki dosyalar destekleniyor.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
tr: Bu dosya tipinin sunucuya yüklenmesine izin verilmedi.

en: This filename is not allowed to be uploaded.
tr: Bu dosya adının sunucuya yüklenmesine izin verilmedi.

en: This function creates a ZIP archive of several survey archives and can take some time - please be patient! Do you want to continue?
tr: Bu işlem, bir kaç anket arşivini içeren bir ZIP arşivi oluşturacağından biraz zaman alabilir. Lütfen sabırlı olun. Devam etmek istiyor musunuz?

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
tr: Bu grupta hiç soru yok. Önizleme yapabilmek için önce gruba sorular eklemelisiniz

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
tr: Bu grup açıklaması gereksiz görünebilir ama oldukça önemlidir.

en: This group does not contain any question(s).
tr: Bu grup hiç soru içermiyor.

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors
tr: Bu grupta hiç yazım hatası yok

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
tr: Bu anket, genel erişime kapalıdır ve geçerli bir Pin Kodu (katılım şifresi) olmadan erişilemez. Ayrıntılı bilgi ve destek için sistem yöneticisiyle görüşün.

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
tr: Bu ankete erişim sınırlanmış olduğundan, katılmak için bir pin koduna sahip olmalısınız.

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
tr: Katılımcıya gösterilecek, soru geçerliliği ifadesini açıklayan ipucu metni.

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
tr: Tarih yazılmasını isteyen bir örnek soru metni.

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
tr: Bir kayıt seçilmesini isteyen bir örnek soru metni.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
tr: Bu örnek bir anket açıklamasıdır. Buraya oldukça uzun bir açıklama yazabilirsiniz.

en: This is a shared participant and you are not authorised to edit it
tr: Bu katılımcı paylaşılmış ve düzeltme yetkiniz yok

en: This is a tip shown to the participant describing the sub-question validation equation.
tr: Katılımcıya gösterilecek, altsoru geçerliliği ifadesini açıklayan ipucu metni.

en: This is an unstable version and cannot be updated using ComfortUpdate. Please check %sour website%s regularly for a newer version.
tr: Bu sürüm kararlı değildir ve rahat güncelleme kullanılarak güncellenemez. Lütfen yeni sürümler için %sweb sitemizi%s düzenli olarak denetleyin.

en: This is another sample question text - asking for number.
tr: Rakam yazılmasını isteyen başka bir örnek soru metni.

en: This is not a .csv file.
tr: Bu bir .csv dosyası değil.

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
tr: Bu dosya geçerli bir LimeSurvey XML yapı dosyası değil.

en: This is not a valid response data XML file.
tr: Bu XML dosyası geçerli yanıt verilerini içermiyor.

en: This is not a valid timings data XML file.
tr: Bu XML dosyası geçerli zamanlama verilerini içermiyor.

en: This is not a valid token data XML file.
tr: Bu XML dosyası geçerli pin kodu verilerini içermiyor.

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
tr: Serbest metin girişi isteyen son örnek soru metni.

en: This is some help text for this question.
tr: Bu sorunun yardım metni.

en: This is some help text.
tr: Buraya yardım metinleri yazabilirsiniz.

en: This is the base language of your survey and it can't be changed later. You can add more languages after you have created the survey.
tr: Bu dil, anketin ana dilidir ve daha sonra değiştirilemez. Anketi oluşturduktan sonra başka diller ekleyebilirsiniz.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
tr: Site yöneticisinin varsayılan e-posta adresi. Sistem iletileri, iletişim seçenekleri ve varsayılan geri dönüş e-postaları için kullanılır.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
tr: Site yöneticisinin varsayılan adı. Sistem iletileri ve iletişim seçenekleri için kullanılır.

en: This is the survey end message.
tr: Buraya anket bitiminde yer almasını istediğini metni yazın.

en: This list cannot accept token attributes.
tr: Bu listede pin kodu öznitelikleri kullanılamaz.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
tr: Bu ad bu anket için zaten kullanılmış. Kaydedebilmek için eşsiz bir ad kullanmalısınız.

en: This name is reserved for standard template.
tr: Bu ad standart bir kalıp için kullanılıyor.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
tr: Bu ad anket listesi özetinde ve yönetim üst bilgisinde gösterilir.

en: This option can't be set if the `Anonymized responses` option is active.
tr: Anonim anket doldurma özelliği etkinken bu seçenek değiştirilemez.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
tr: Bu işlem bu anketi silecek. Tüm ilişkili gruplar, sorular, yanıtlar ve koşullar da silinecek.

en: This question does not have a question 'type' set.
tr: Bu soru için soru 'tipi' belirlenmemiş.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
tr: Bu soru bir koşul takımı içeriyor, ancak bu koşul daha sonra gösterilecek sorulara bağlı görünüyor.

en: This question has at least %s error. | This question has at least %s errors.
tr[0]: Bu soruda en az %s hata var
tr[1]: Bu soruda en az %s hata var

en: This question has no answers.
tr: Bu sorunun hiç yanıtı yok.

en: This question has no subquestions.
tr: Bu sorunun hiç alt sorusu yok.

en: This question is always shown.
tr: Bu soru her zaman görünüyor.

en: This question is mandatory
tr: Bu soru yanıtlanmak zorunda

en: This question requires a second answer set but none is set.
tr: Bu soru için ikinci bir yanıt olmalı, ancak belirtilmemiş.

en: This question requires answers, but none are set.
tr: Bu soru için yanıtlar olmalı, ancak hiç belirtilmemiş.

en: This question's SGQA code
tr: Bu sorunun SGQA kodu

en: This question's group ID number
tr: Bu sorunun grup kodu

en: This question's question ID number
tr: Bu sorunun soru kodu

en: This question's survey ID number
tr: Bu sorunun anket kodu

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors
tr: Bu soruda hiç yazım hatası yok

en: This response ID is invalid.
tr: Bu yanıt kodu geçersiz.

en: This survey allows public registration. A token table must also be created.
tr: Bu anket herkese açık kayıda izin veriyor. Ayrıca bir pin kodu tablosu oluşturulması gerekiyor.

en: This survey does not seem to exist.
tr: Bu anket bulunamıyor.

en: This survey does not yet have any questions and cannot be tested or completed.
tr: Bu ankette henüz hiç soru yok. Bu nedenle sınanamaz ya da doldurulamaz.

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
tr: Bu anketle ilişkili bir pin kodu tablosu var. Bu anketi silerdiğinizde pin kodu tablosu da silinecek. Anketi silmeden önce bu pin kodlarını yedeklemeniz ya da vermeniz önerilir.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
tr: Bu anket etkinleştirilmemiş. Göz atılacak sonuç yok.

en: This survey is active - click here to stop this survey.
tr: Bu anket etkin. Devre dışı bırakmak için buraya tıklayın.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
tr: Bu anket etkin ve bir yanıt tablosu var. Bu anketi silerseniz bu yanıtlar (yüklenen dosyalar dahil) silinmiş olacak . Anketi silmeden önce yanıtları (ve dosyaları) yedeklemeniz  önerilir.

en: This survey is active but expired.
tr: Anket etkin ama süresi dolmuş.

en: This survey is active but has a start date.
tr: Anket etkin ancak henüz başlama tarihi gelmemiş.

en: This survey is anonymous.
tr: Bu anket anonimdir.

en: This survey is currently active.
tr: Bu anket şu anda etkin.

en: This survey is currently not active
tr: Bu anket şu anda etkin değil.

en: This survey is currently not active - click here to activate this survey.
tr: Bu anket şu anda etkin değil. Etkinleştirmek için buraya tıklayın.

en: This survey is currently not active.
tr: Bu anket şu anda etkin değil.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
tr: Bu anket şu anda etkin değil. Yanıtlarınız kaydedemeyeceksiniz.

en: This survey is no longer available.
tr: Bu anket artık geçersiz.

en: This survey is not active - no responses are available
tr: Bu anket etkin olmadığından kullanılabilecek yanıt yok

en: This survey is not active - no responses are available.
tr: Bu anket etkin olmadığından kullanılabilecek yanıt yok.

en: This survey is not active, data entry is not allowed
tr: Anket etkin olmadığından veri girişine izin verilmiyor

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
tr: Bu anket etkin değil. Bir VVexport dosyasını almadan önce anketi etkinleştirmelisiniz.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
tr: Bu anket etkinleştirilmediğinden katılımcılar anketi dolduramayacak.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
tr: Bu anket henüz etkin değil. Yanıtlarınız kaydedilmeyecek

en: This survey is not yet started.
tr: Bu anket henüz başlatılmamış.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
tr: Bu anket artık etkin ve yanıtlar kaydedilebilir.

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
tr: Bu anket anonim yanıtlar kullandığından yanıtlarınızı güncelleyemezsiniz.

en: This variable name has already been used.
tr: Aynı adlı bir değişken zaten kullanılmış.

en: This will be the password of admin user.
tr: Yönetici oturumu açmak için kullanılacak parola.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
tr: Yönetici oturumu açmak için kullanılacak ad.

en: This will be your default language.
tr: Varsayılan diliniz.

en: This will replace the existing text. Continue?
tr: Bu metin varolan metnin üzerine yazılsın mı?

en: Three
tr: Üç

en: Time difference (in hours):
tr: Zaman farkı (saat):

en: Time limit
tr: Süre sınırı

en: Time limit action
tr: Süre sınırı işlemi

en: Time limit countdown message
tr: Süre sınırı geri sayma iletisi

en: Time limit disable next
tr: Süre sınırında sonraki devre dışı

en: Time limit disable prev
tr: Süre sınırında önceki devre dışı

en: Time limit expiry message
tr: Süre doldu iletisi

en: Time limit expiry message display time
tr: Süre sınırının dolduğunu belirten iletinin gösterim süresi

en: Time limit message CSS style
tr: Süre sınırı doldu iletisi CSS stili

en: Time limit timer CSS style
tr: Süre sınırı sayacı CSS stili

en: Time remaining
tr: Kalan süre

en: Time statistics
tr: Zaman İstatistikleri

en: Timer
tr: Zamanlayıcı

en: Timings table could not be created.
tr: Zamanlama tablosu oluşturulamadı.

en: Timings will be saved.
tr: Zamanlamalar kaydedilecek

en: Timings will not be saved.
tr: Zamanlamalar kaydedilmeyecek

en: Tip:
tr: İpucu:

en: Title
tr: Başlık

en: Title:
tr: Başlık:

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
tr: Görsel ya da başka bir içerik yükleyebilmek için önce anketi kaydetmelisiniz.

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
tr: E-posta ile yeni bir parola almak için kullanıcı adınızı ve özgün e-posta adresinizi yazın.

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
tr: Anonim kalmak için lütfen adınız yerine bir takma ad kullanın. Ayrıca bir e-posta adresi gerekmez.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
tr: Soru / soru gruplarının sırasını değiştirmek için soru / soru grubuna fare ile tıklayıp sürükleyerek istediğiniz konuma bırakın.

en: Token
tr: Pin kodu

en: Token ID
tr: Pin Kodu Nu

en: Token attribute descriptions were successfully updated.
tr: Pin kodu öznitelik açıklamaları güncellendi.

en: Token attribute: %s
tr: Pin kodu özniteliği: %s

en: Token attributes to create
tr: Eklenecek pin kodu öznitelikleri

en: Token code for this participant
tr: Bu katılımcı için pin kodu

en: Token control
tr: Pin kodu denetimi

en: Token export options
tr: Pin kodu verme ayarları

en: Token fields
tr: Pin kodu alanları

en: Token length
tr: Pin kodu uzunluğu:

en: Token management
tr: Pin kodu yönetimi

en: Token mismatch
tr: Pin kodu uyuşmuyor

en: Token status:
tr: Pin kodu durumu:

en: Token summary
tr: Pin Kodları Özeti

en: Token:
tr: Pin Kodu:

en: Tokens
tr: Pin Kodları

en: Tokens already exist for this survey.
tr: Bu anket için pin kodları önceden oluşturulmuş.

en: Tokens available
tr: Kullanılabilir pin kodları

en: Tokens have not been initialised for this survey.
tr: Bu anket için pin kodları oluşturulmamış.

en: Tools
tr: Araçlar

en: Total
tr: Toplam

en: Total Errors
tr: Toplam Hata

en: Total Imported files
tr: Toplam Alınan Dosya

en: Total attributes in the central table
tr: Temel tablodaki toplam öznitelik

en: Total errors
tr: Toplam hata

en: Total imported files
tr: Toplam alınan dosya

en: Total invitations sent
tr: Gönderilen toplam çağrı

en: Total number of files
tr: Dosyaların toplam sayısı

en: Total numbers of sent reminders
tr: Gönderilen toplam hatırlatma sayısı

en: Total opted out
tr: Toplam vazgeçilenler

en: Total participants in central table
tr: Temel tablodaki toplam katılımcı

en: Total records imported:
tr: Alınan toplam kayıt:

en: Total records in survey
tr: Anketteki toplam kayıt

en: Total records in survey:
tr: Anketteki toplam kayıt:

en: Total records in this token table
tr: Bu pin kodu tablosundaki toplam kayıt

en: Total responses:
tr: Toplam yanıt:

en: Total size of files
tr: Toplam dosya boyutu

en: Total surveys completed
tr: Doldurulan anket toplamı:

en: Total time
tr: Toplam zaman:

en: Total with no unique Token
tr: Eşsiz olmayan pin kodlarıyla birlikte toplam:

en: Total:
tr: Toplam:

en: Transfer the surveys of this user to:
tr: Kullanıcının anketlerini şuraya taşı:

en: Translate survey
tr: Anketi çevir

en: Translate to
tr: Şuna çevir

en: Tried to pop value off of empty stack
tr: Boş bir yığından değer alınmaya çalışıldı

en: Try again
tr: Yeniden deneyin

en: Try again! Connection with database failed.
tr: Veritabanı bağlantısı kurulamadı. Yeniden deneyin.

en: Try again! Connection with database failed. Reason:
tr: Veritabanı bağlantısı kurulamadı. Yeniden deneyin. Nedeni:

en: Try to submit again
tr: Yeniden göndermeyi deneyin

en: Try with a bigger token length.
tr: Daha büyük bir pin kodu uzunluğu ile yeniden deneyin.

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Two
tr: İki

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
tr: Anketi kaydederken belirttiğiniz adı ve parolayı yazın.

en: Type:
tr: Tip:

en: UJIS for Windows Japanese
tr: Japonca Windows için UJIS

en: URL
tr: İnternet Adresi

en: URL description
tr: İnternet adresi açıklaması

en: URL description:
tr: İnternet adresi açıklaması:

en: URL for a respondent to opt-in this survey
tr: Anketten çıkmak isteyen katılımcılar için İnternet adresi

en: URL for a respondent to opt-out this survey
tr: Anketten çıkmak isteyen katılımcılar için İnternet adresi

en: URL of the survey
tr: Anketin İnternet adresi

en: URL parameters
tr: İnternet adresi parametreleri

en: URL:
tr: İnternet Adresi:

en: Un-quotes a quoted string
tr: Tırnaklı bir dizgeyi tırnaksız yapar

en: Un-share selected participants
tr: Seçili katılımcıları paylaşımdan çıkart

en: Unable to create directory `%s`.
tr: `%s` klasörü oluşturulamadı.

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
tr: İkili işlem yapılamadı, yığında 2 taneden az kayıt var

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
tr: Birli işlem yapılamadı, yığında kayıt yok

en: Unable to insert record into survey table
tr: Anket tablosuna kayıt eklenemedi:

en: Unbalanced equation - values left on stack
tr: Dengesiz denklem, yığında değerler kaldı

en: Uncertain
tr: Açık değil

en: Unchanged
tr: Değişmedi

en: Uncheck all
tr: Tümünü bırak

en: Undefined function
tr: Tanımsız İşlev

en: Undefined variable
tr: Tanımlanmamış değişken

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Unknown file extension
tr: Bilinmeyen dosya uzantısı

en: Unmapped participant attributes
tr: İlişkilendirilmemiş katılımcı öznitelikleri

en: Unmapped token attributes
tr: İlişkilendirilmemiş pin kodu öznitelikleri

en: Unsupported number of arguments: %s
tr: Desteklenmeyen argüman sayısı: %s

en: Unsupported syntax
tr: Desteklenmeyen yazım

en: Unwritable
tr: Yazılamaz

en: Update
tr: Güncelle

en: Update available: %s | Updates available: %s
tr[0]: Yeni bir güncelleme var: %s

en: Update condition
tr: Koşulu güncelle

en: Update scenario
tr: Senaryoyu güncelle

en: Update server busy
tr: Güncelleme sunucusu meşgul

en: Update token entry
tr: Pin kodu kaydını düzenle

en: Update user group
tr: Kullanıcı Grubunu Güncelle

en: Updater file is not writable (%s). Please set according file permissions.
tr: %s güncelleme dosyası yazılabilir değil. Lütfen uygun dosya izinlerini ayarlayın.

en: Updates
tr: Güncelleme Ayarları

en: Upload
tr: Sunucuya Yükle

en: Upload a file:
tr: Sunucuya bir dosya yükle:

en: Upload files
tr: Sunucuya dosya yükle

en: Upload summary
tr: Yükleme özeti

en: Upload your files
tr: Dosyalarınızı sunucuya yükleyin

en: Uploaded CSV file successfully
tr: CSV dosyası sunucuya yüklendi

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
tr: Yüklenen etiket ayar dosyası .lsl uzantılı olmalıdır

en: Uploaded resources management
tr: Yüklenmiş kaynakların yönetimi

en: Uploaded template file
tr: Yüklenmiş kalıp dosyası

en: Uploading
tr: Yükleniyor

en: Uploading LDAP Query
tr: LDAP sorgusu sunucuya yükleniyor

en: Uppercase the first character of each word in a string
tr: Bir dizge içindeki her kelimenin ilk karakterini büyütür

en: Use CAPTCHA for
tr: Şu işlemlerde güvenlik kodu kullan

en: Use ComfortUpdate
tr: Rahat Güncellemeyi Kullanın

en: Use HTML format for token emails?
tr: Pin kodu e-postalarında HTML kullanılsın:

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
tr: Takvim açılır penceresi yerine erişilebilir seçim kutuları kullan

en: Use all/manage templates
tr: Hepsini kullan / temaları yönet

en: Use checkbox layout
tr: İşaret kutusu düzenini kullan

en: Use default
tr: Varsayılanı kullan

en: Use dropdown presentation
tr: Açılır kutu olarak göster

en: Use global settings
tr: Genel ayarları kullan

en: Use mapping service
tr: Haritalama hizmetini kullan

en: Use same default value across languages:
tr: Tüm dillerde aynı varsayılan değeri kullan:

en: Use settings below
tr: Aşağıdaki ayarları kullan

en: Use slider layout
tr: Kaydırıcı düzenini kullan

en: Used/free space for file uploads
tr: Kullanılan ve boş dosya yükleme alanı

en: User
tr: Kullanıcı

en: User '%s' was successfully deleted.
tr: '%s' kullanıcısı silindi.

en: User ID editable:
tr: Kullanıcı kodu düzenlenebilsin:

en: User added.
tr: Kullanıcı eklendi.

en: User already exists in the group.
tr: Kullanıcı zaten grupta.

en: User control
tr: Kullanıcı Yönetimi

en: User data
tr: Kullanıcı verisi

en: User does not exist in the group.
tr: Kullanıcı grupta değil.

en: User group
tr: Kullanıcı grubu

en: User group added.
tr: Kullanıcı grubu eklendi.

en: User group successfully added!
tr: Kullanıcı grubu eklendi.

en: User group successfully saved!
tr: Kullanıcı grubu kaydedildi.

en: User groups
tr: Kullanıcı Grubunu Seçin

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: User name and/or email not found!
tr: Kullanıcı adı ya da e-posta adresi bulunamadı!

en: User name:
tr: Kullanıcı Adı:

en: User not found.
tr: Kullanıcı bulunamadı.

en: User permissions were updated successfully.
tr: Kullanıcı izinleri güncellendi.

en: User registration at '%s'
tr: Kullanıcı kayıt zamanı: '%s'

en: User removed.
tr: Kullanıcı silindi.

en: User with whom the participants are to be shared
tr: Katılımcıları paylaşılmış kullanıcı

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Username already exists.
tr: Kullanıcı adı zaten var.

en: Username: %s
tr: Kullanıcı adı: %s

en: Users
tr: Toplam kullanıcı

en: Uses left
tr: Kullanılacak kalan

en: Uses left:
tr: Kullanılacak kalan:

en: Valid from
tr: Geçerlilik başlangıcı

en: Valid until
tr: Geçerlilik sonu

en: Validation:
tr: Geçerlilik:

en: Value
tr: Değer

en: Value range allows missing
tr: Eksikliğe izin verilecek değer aralığı

en: Values:
tr: Değerler:

en: Variable not declared until a later page
tr: Değişken daha sonraki bir sayfaya kadar tanımlanmamış

en: Version
tr: Sürüm

en: Version file is not writable (%s). Please set according file permissions.
tr: %s sürüm dosyası yazılabilir değil. Lütfen uygun dosya izinlerini ayarlayın.

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: View Saved but not submitted Responses
tr: Kaydedilmiş ancak bitirilmemiş anketleri göster

en: View This Record
tr: Bu Kaydı Göster

en: View participants of this survey in the central participant database panel
tr: Bu anketin katılımcılarını temel katılımcı veritabanı panelinde göster

en: View response
tr: Yanıtı göster

en: View response ID %d
tr: Yanıt kodunu göster %d

en: View response URL
tr: Yanıt İnternet adresini göster

en: View response details
tr: Yanıt ayrıntılarını göster

en: View statistics
tr: İstatistikleri göster

en: View summary of all available fields
tr: Uygun tüm alanların özetini göster

en: View the statistics for this survey.
tr: Bu anketin istatistiklerini göster.

en: View this person in the central participants database
tr: Bu kişiyi temel katılımcı veritabanında göster

en: View this record
tr: Bu kaydı göster

en: View {0} - {1} of {2}
tr: Görünüm {0} - {1} / {2}

en: View/read
tr: Okuma/Yazma

en: Viewing response (ID %s)
tr: Yanıt gösteriliyor (Kod %s)

en: Visible in participants panel
tr: Katılımcı panelinde görünsün

en: Visit our website!
tr: Web sitemize bakın!

en: Warn and move on
tr: Uyar ve ilerle

en: Warning
tr: Uyarı

en: Warning!
tr: Uyarı!

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
tr: Dikkat! Yönetici geri dönüş e-posta adresi geçersiz olduğundan kaydedilmedi.

en: Warning! Admin email was not saved because it was not valid.
tr: Dikkat! Yönetici e-postası geçersiz olduğundan kaydedilmedi.

en: Warning! Bounce email was not updated because it was not valid.
tr: Dikkat! Geri dönüş e-posta adresi geçersiz olduğundan güncellenmedi.

en: Warning! Notification email was not updated because it was not valid.
tr: Dikkat! Bildirim e-posta adresi geçersiz olduğundan güncellenmedi.

en: Warning: Before turning on HTTPS,
tr: Uyarı: HTTPS bağlantısına dönmeden önce,

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
tr: Dikkat: Şu dosya/klasörlerin güncellenmesi gerekiyor. Ancak salt okunur izinlere sahip olduklarından güncellenemiyor.

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
tr: Dikkat: Hala varsayılan parolayı ('password') kullanıyorsunuz. Lütfen güvenliğiniz için parolanızı değiştirerek yeniden oturum açın.

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
tr: Malesef bir sistem hatası oluştu ve dosyanız kaydedilemedi. Anket yöneticisine bu durumu bildiren bir e-posta gönderildi.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
tr: Malesef bu ankete giriş izniniz yok.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
tr: Bu işlemi yapmaya izniniz yok.

en: We are sorry but your session has expired.
tr: Malesef oturumunuzun süresi dolmuş.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
tr: Bu anketi silmeden önce, yönetim sayfasından, Anketi Ver komutu ile yedeklemeniz önerilir.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
tr: Devam etmeden önce, yönetim sayfasından tüm anketi yedeklemeniz (vermeniz) önerilir.

en: We recommend that these files should be replaced by the update procedure.
tr: Bu dosyaların güncelleme işlemi tarafından değiştirilmesi önerilir.

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Welcome %s!
tr: Merhaba %s

en: Welcome Page
tr: Hoşgeldiniz Sayfası

en: Welcome and end text
tr: Açılış ve kapanış metni

en: Welcome message:
tr: Hoşgeldiniz iletisi:

en: Welcome to %s!
tr: %s yönetim bölümüne hoşgeldiniz!

en: Welcome to the ComfortUpdate
tr: RahatGüncelle'ye hoşgeldiniz

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
tr: LimeSurvey kurulum yardımcısına hoş geldiniz. Bu yardımcı kurulum, veritabanı ayarları ve başlangıç ayarları için size yol gösterecek.

en: Welcome to this sample survey
tr: Örnek anketimize hoş geldiniz

en: Welcome:
tr: Hoşgeldiniz:

en: Welsh
tr: Galce

en: When an imported record matches an existing record ID:
tr: Alınan bir kayıt, varolan bir kayıdın numarasına eşit olduğunda:

en: When checking your file permissions we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
tr: Dosya izinlerini değiştirmeye çalışırken sorun çıktı. Lütfen yukarıdaki hata iletilerini inceleyin ve devam etmeden önce sorunları çözün.

en: When checking your installation we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
tr: Kurulumunuz denetlenirken bir ya da daha çok sorun bulundu. Lütfen yukarıdaki hata iletilerini inceleyin ve devam etmeden önce sorunları çözün.

en: Width of text input box
tr: Metin giriş kutusunun genişliği

en: Width of the map in pixel
tr: Haritanın piksel olarak genişliği

en: Windows Arabic
tr: Windows Arapça

en: Windows Baltic
tr: Windows Baltık

en: Windows Central European
tr: Windows Merkez Avrupa

en: Windows Cyrillic
tr: Windows Kiril

en: With not anonymous survey: user can update his answer after completion, else user can add new answers without restriction.
tr: Anonim olmayan anketlerde: kullanıcı anketi tamamladıktan sonra yanıtını güncelleyebilir, ya da kullanıcı herhangi bir sınırlama olmaksızın yeni yanıtlar ekleyebilir.

en: Writable
tr: Yazılabilir

en: X-Scale
tr: X Ölçeği

en: Y-Scale
tr: Y Ölçeği

en: Year
tr: Yıl

en: Yes
tr: Evet

en: Yes (Forced by the system administrator)
tr: Evet (sistem yöneticisi tarafından zorunlu kılınmış)

en: Yes - Delete Them!
tr: Evet - Onları Sil!

en: Yes - slider with emoticon
tr: Evet - yüz ifadeleri ile kaydırcı

en: Yes - stars
tr: Evet - yıldızlar

en: Yes/No
tr: Evet/Hayır

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
tr: Bu anketin sorularındaki tüm koşulları silmek üzeresiniz

en: You are about to delete this survey
tr: Bu anketi silmek üzeresiniz

en: You are about to replace a given label set with the current answer options. Continue?
tr: Geçerli yanıtlama seçenekleri varolan bir etiket takımının üzerine yazılsın mı?

en: You are about to replace a given label set with the labels of this subquestions. Continue?
tr: Bu altsoruların etiketleri varolan bir etiket takımının üzerine yazılsın mı?

en: You are already a part of this survey.
tr: Bu ankete zaten katılıyorsunuz.

en: You are not a participant in this survey.
tr: Bu anketin katılımcısı değilsiniz.

en: You are not allowed dump the database!
tr: Veritabanını boşaltma yetkiniz yok!

en: You are not allowed export a label set!
tr: Etiket takımlarını verme yetkiniz yok!

en: You are not allowed to activate this survey!
tr: Bu anketi başlatma yetkiniz yok!

en: You are not allowed to add a group to this survey!
tr: Bu ankete grup ekleme yetkiniz yok!

en: You are not allowed to add new questions for this survey!
tr: Bu ankete yeni soru ekleme yetkiniz yok!

en: You are not allowed to browse responses!
tr: Anket yanıtlarına bakma yetkiniz yok!

en: You are not allowed to change user data!
tr: Kullanıcı verilerini değiştirme yetkiniz yok!

en: You are not allowed to change your own permissions!
tr: Kendi izinlerinizi değiştiremezsiniz!

en: You are not allowed to create new surveys!
tr: Yeni anket oluşturma yetkiniz yok!

en: You are not allowed to delete this group!
tr: Bu grubu silme yetkiniz yok!

en: You are not allowed to delete this survey!
tr: Bu anketi silme yetkiniz yok!

en: You are not allowed to edit groups in this survey!
tr: Bu anketteki grupları düzenleme yetkiniz yok!

en: You are not allowed to edit this survey!
tr: Bu anketi düzenleme yetkiniz yok!

en: You are not allowed to import a group!
tr: Grup alma yetkiniz yok!

en: You are not allowed to import a survey!
tr: Anket alma yetkiniz yok!

en: You are not allowed to order groups in this survey!
tr: Bu anketteki grup sıralarını değiştirme yetkiniz yok!

en: You are not allowed to perform this operation!
tr: Bu işlemi yapmak için izniniz yok!

en: You are not allowed to set assessment rules!
tr: Değerlendirme kuralları belirleme yetkiniz yok!

en: You are not allowed to stop this survey!
tr: Bu anketi durdurma izniniz yok!

en: You are not allowed to to import a question!
tr: Soru alma yetkiniz yok!

en: You are not authorized to delete questions.
tr: Soru silme yetkiniz yok.

en: You can %s download and update manually %s or use the %s.
tr: İndirmek için %s, el ile güncellemek için %s ya da %s kullanın.

en: You can import all old responses with the same amount of columns as in your active survey. YOU have to make sure, that this responses corresponds to the questions in your active survey.
tr: Etkin ankete, aynı sayıda sütun içeren eski anket yanıtlarını alabilirsiniz. Bu yanıtların etkin anketinizdeki sorulara karşı geldiğinden emin olmalısınız.

en: You can leave these settings blank and change them later
tr: Bu alanları şimdi boş bırakıp daha sonra değiştirebilirsiniz

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
tr: Boş bıraktığınızda 'Pin Kodu Oluştur' düğmesiyle pin kodlarını oluşturabilirsiniz

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
tr: Buradan, daha önce yarım bırakıp kaydettiğiniz bir anketi yeniden yükleyebilirsiniz.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
tr: Grup sahibini ekleyemez ya da çıkaramazsınız.

en: You can only archive active surveys.
tr: Yalnız etkin anketleri arşivleyebilirsiniz.

en: You can see and edit settings for shared participants in share panel.
tr: Paylaşılmış katılımcıları paylaşma panelinden görüp düzeltebilirsiniz.

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a token table with the button below.
tr: Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bir pin kodu tablosu oluşturabilir ve anketi genel erişime kapalı hale getirebilirsiniz.

en: You can upload %s under %s KB each.
tr: %s dosyayı, her biri %s KB boyutundan küçük olmak koşuluyla yükleyebilirsiniz.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
tr: Siteye oturum açmak için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz:

en: You can't copy a question if the survey is active.
tr: Anket etkinken bir soru kopyalayamazsınız.

en: You can't delete this question because the survey is currently active.
tr: Anket etkin olduğundan bu soruyu silemezsiniz.

en: You can't import a group which doesn't support at least the survey base language.
tr: En azından anketin ana dilini desteklemeyen bir grubu alamazsınız.

en: You can't import a question which doesn't support at least the survey base language.
tr: En azından anketin ana dilini desteklemeyen bir soruyu alamazsınız.

en: You can't import answers which doesn't support at least the survey base language.
tr: En azından anketin ana dilini desteklemeyen yanıtları alamazsınız.

en: You can't import label sets which don't support the current survey's base language
tr: Anketin ana dilini desteklemeyen bir etiket takımını alamazsınız

en: You can't save changes because the template directory is not writable.
tr: Kalıp klasörü yazılabilir olmadığından değişiklikleri kaydedemezsiniz.

en: You can't use Anonymized responses when Token-based answers persistence is enabled.
tr: Pin kodu ile katılım denetimi etkin iken anonim yanıt özelliğini kullanamazsınız.

en: You cannot add/remove subquestions or edit their codes because the survey is active.
tr: Anket şu anda etkin olduğundan, bu soru türü için altsoru kodlarını ekleyemez ya da düzenleyemezsiniz.

en: You cannot delete the last answer option.
tr: Son yanıt seçeneğini silemezsiniz.

en: You cannot delete the last subquestion.
tr: Son altsoruyu silemezsiniz.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
tr: Bir ya da daha çok soruya bir metin yanıtı yazmadan diğer sorulara geçemezsiniz.

en: You cannot remove this item since you need at least one language in a labelset.
tr: Etiket takımında en az bir tane dil bulunması gerektiğinden bu ögeyi silemezsiniz.

en: You did not provide a name
tr: Bir ad belirtmediniz

en: You did not provide a password
tr: Bir parola belirtmediniz

en: You do not have sufficient rights to access this page.
tr: Bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok.

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
tr: Sisteminizde Freetype Kütüphanesi yüklü görünmüyor. Grafiklerin gösterilebilmesi için Freetype Kütüphanesinin uygun şekilde çalışıyor olması gerekir.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
tr: Sisteminizde GD kütüphanesi yüklü görünmüyor. Grafiklerin gösterilebilmesi için GD kütüphanesinin uygun şekilde çalışıyor olması gerekir.

en: You don't have permission to delete this entry.
tr: Bu kayıdı silmek için izniniz yok.

en: You don't have sufficient permissions.
tr: Yeterli izniniz yok.

en: You don't have the permission to activate tokens.
tr: Pin kodlarını etkinleştirme izniniz yok.

en: You have already completed this survey.
tr: Bu anketi zaten tamamlamışsınız.

en: You have been already removed from this survey.
tr: Bu anketten zaten çıkarılmışsınız.

en: You have been removed from the central participants list for this site
tr: Bu sitenin temel katılımcı listesinden çıkarılmışsınız

en: You have been successfully added back to this survey.
tr: Bu ankete yeniden eklendiniz.

en: You have been successfully removed from this survey.
tr: Bu anketten çıkarıldınız.

en: You have completed %s%% of this survey
tr: Tamamladığınız anket yüzdesi: %s%%

en: You have completed answering the questions in this survey.
tr: Bu anketteki soruların tümünü yanıtladınız.

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
tr: İzin verilen oturum açma denemesi sayısını aştınız. Yeniden denemek için %d dakika bekleyin.

en: You have no row selected
tr: Hiç bir satırı seçmediniz

en: You have not provided a survey identification number
tr: Bir anket kimlik numarasıı belirtmemişsiniz

en: You have not selected a question
tr: Bir soru seçmediniz

en: You have not selected a survey
tr: Bir anket seçmediniz

en: You have not selected a survey to delete
tr: Silinecek anketi seçmediniz

en: You have to enter a valid parameter name.
tr: Geçerli bir parametre adı yazmalısınız.

en: You have to pair this field with an existing attribute.
tr: Bu alanı, varolan bir öznitelik ile eşleştirmelisiniz.

en: You have to select at least one label set.
tr: En az bir etiket takımı seçmelisiniz.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
tr: Katılmak istiyorsanız buradan kayıt olabilirsiniz.

en: You must be registered to complete this survey
tr: Bu ankete yalnız kayıt olmuş kişiler katılabilir.

en: You must select a survey from the list
tr: Listeden bir anket seçmelisiniz

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
tr: Devam etmeden önce bu dosyalara uygun yazma izinlerini vermelisiniz. Ne yapmanız gerektiğinden emin değilseniz sistem yöneticiniz ile görüşün.

en: You must set at last one available language.
tr: En az bir uygun dil seçmelisiniz.

en: You must supply a name for this saved session.
tr: Bu kaydedilmiş oturum için bir ad belirtmelisiniz.

en: You must supply a password for this saved session.
tr: Bu kaydedilmiş oturum için bir parola belirtmelisiniz.

en: You need to add answer options to this question
tr: Bu soruya yanıt seçenekleri eklemeniz gerekiyor

en: You need to add question groups
tr: Soru grupları eklemeniz gerekiyor

en: You need to add questions
tr: Soru eklemeniz gerekiyor

en: You need to add subquestions to this question
tr: Bu soruya alt sorular eklemeniz gerekiyor

en: You need to select a table.
tr: Bir tablo seçmelisiniz.

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
tr: Bu soru için %s dosya daha yüklemelisiniz.
    Çıkmak istediğinize emin misiniz ?

en: You should export your responses before deactivating.
tr: Devre dışı bırakmadan önce yanıtlarınızı dışarı vermelisiniz.

en: You should have a great time doing this
tr: Bu anketi yapmak için çok zamana gerek olmayacak.

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
tr: Bu bilgilere daha sonra erişmek için tabloların adlarını not etmelisiniz.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
tr: Anketi etkinleştirmeden önce tamamen hazır olduğundan ve herhangi bir değişiklik gerekmeyeceğinden kesinlikle emin olun.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
tr: 5 saniye içinde yönlendirileceksiniz. Yönlendirilmezseniz <a href="%s">buraya tıklayın</a>.

en: Your Choices
tr: Seçimleriniz

en: Your DB and any changed files will be backed up.
tr: Veritabanınız ve değişiklik yapılmış dosyalar yedeklenecek.

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
tr: Güncelleme dosyasının sorunsuz çalışabilmesi için LimeSurvey kurulumunuz denetlendi.

en: Your Ranking
tr: Derecelendirmeniz

en: Your answer
tr: Yanıtınız

en: Your assessment
tr: Değerlendirmeniz

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
tr: Tarayıcınız bu anketi daha önce yanıtladığınızı söylüyor. Bu oturumu sıfırlıyoruz böylece baştan başlayabileceksiniz.

en: Your condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
tr: Koşul eklenemiyor! Bu koşula hangi soru ve/veya yanıtın bağlı olacağı bilgisi eksik. Lütfen bir soru ya da yanıt seçtiğinizden emin olun.

en: Your data should be imported now
tr: Böylece verileriniz SPSS içine alınmış olmalıdır.

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
tr: Veriniz şimdi alınmalı, veri çerçevesi (data.frame) "data" olarak adlandırıldı, değişken etiketler (variable.labels) verinin öznitelikleridir. ("attributes(data)$variable.labels"), foreign:read.spss gibi

en: Your database server password.
tr: Veritabanı sunucunuzun parolası.

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
tr: Veritabanı kullanıcı adınız. Çoğru durumda "root" yazılabilir.

en: Your email address
tr: E-posta adresiniz

en: Your passwords do not match.
tr: Yazdığınız parolalar aynı değil.

en: Your personal settings
tr: Kişisel Ayarlarınız

en: Your personal settings were successfully saved.
tr: Kişisel ayarlarınız kaydedildi.

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
tr: Kurulum süresince kullanmayı yeğlediğiniz dil.

en: Your response table will be renamed to:
tr: Yanıt tablosunun yeni adı şu olacak:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
tr: Yanıtlarınız kaybolmadı ve anket yöneticisine e-posta ile gönderildi. Veritabanına ise daha sonra eklenecek.

en: Your responses were successfully saved.
tr: Yanıtlarınız kaydedildi.

en: Your search returned no results
tr: Aradığınıza uygun bir sonuç bulunamadı

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
tr: Anketiniz her yanıtla birlikte pin kodu bilgisini verebilir. Vermek istediğiniz başka alan varsa onu da seçin.

en: Your survey contains more than 255 columns of responses. Spreadsheet applications such as Excel are limited to loading no more than 255. Select the columns you wish to export in the list below.
tr: Anketiniz 255 sütundan daha fazla yanıt alanı içeriyor. Excel gibi hesap araçları 255 sütundan fazlasını desteklemez. Vermek istediğiniz sütunları aşağıdan seçin.

en: Your survey responses have been recorded.
tr: Anket yanıtlarınız kaydedildi.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
tr: Yanıtlarınız kaydedildi. Birazdan bir bilgilendirme e-postası alacaksınız. Bu e-postadaki parolayı iyi saklayın. Kaybederseniz yeniden öğrenmenizin bir yolu olmayacağını unutmayın.

en: Your survey responses have not been recorded. This survey is not yet active.
tr: Yanıtlarınız kaydedilmedi. Bu anket henüz etkinleştirilmemiş.

en: Your survey was successfully saved.
tr: Anketiniz kaydedildi.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
tr: Anketiniz bu ad ve parola ile kaydedilecek. Daha sonra aynı kullanıcı adı ve parola ile oturum açarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

en: Your time to answer this question has expired
tr: Bu soruya yanıt verme süreniz dolmuş

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
tr: Bu soruyu yanıtlama süreniz dolmak üzere. {TIME} süreniz kaldı.

en: Your token seems to be valid but can be used only during a certain time period.
tr: Pin kodunuz geçerli olmasına rağmen, yalnız belirli bir zaman aralığında kullanılabilir.

en: Your update key is invalid and was removed.
tr: Güncelleme anahtarınız geçersiz olduğundan silindi.

en: Your user data for accessing %s
tr: %s erişimi için kullanıcı verisi

en: Zoom level
tr: Yakınlaştırma düzeyi

en: addslashes
tr: Dizgeyi / işaretleri arasına alır

en: and
tr: ve

en: at question
tr: şu soruda:

en: begins with
tr: şununla başlayan

en: check if this link works.
tr: bağlantının çalışıp çalışmadığını sınayın.

en: checked
tr: işaretlendi

en: contains
tr: içerir

en: copy_of_
tr: kopyası

en: cp1252 West European
tr: cp1252 Batı Avrupa

en: d-m-yyyy
tr: g-a-yyyy

en: d.m.yyyy
tr: g.a.yyyy

en: d/m/yyyy
tr: g/a/yyyy

en: dd-mm-yyyy
tr: gg-aa-yyyy

en: dd.mm.yyyy
tr: gg.aa.yyyy

en: dd/mm/yyyy
tr: gg/aa/yyyy

en: digit:       source("%s", encoding = "UTF-8")        on the R command window
tr: Rakam:       kaynak("%s",Anketveri_yazımı.R", kodlama = "UTF-8")        R komut penceresi üzerinde

en: directory
tr: klasör

en: does not begin with
tr: şununla başlamayan

en: does not contain
tr: içermez

en: does not end with
tr: şununla bitmeyen

en: ends with
tr: şununla biten

en: equal
tr: eşit

en: equals
tr: eşit

en: greater
tr: büyük

en: greater or equal
tr: büyük ya da eşit

en: having a token
tr: pin kodu almış olan

en: having a valid email address
tr: geçerli bir e-posta adresi olmadığından

en: having already completed the survey
tr: bu ankete zaten katılmış olduğundan

en: hh:mm
tr: ss:dd

en: hours
tr: saat

en: is
tr: eşitse

en: is NOT
tr: DEĞİL ise

en: is greater than
tr: şundan büyükse

en: is greater than or equal to
tr: şundan büyük ya da eşitse

en: is in
tr: içinde geçen

en: is less than
tr: şundan küçükse

en: is less than or equal to
tr: şundan küçük ya da eşitse

en: is matched (regexp)
tr: uyduğunda (kurallı ifade)

en: is not in
tr: içinde geçmeyen

en: less
tr: küçük

en: less or equal
tr: küçük ya da eşit

en: minitab method
tr: Minitab yöntemi

en: mins
tr: dakika

en: mm-dd-yyyy
tr: aa-gg-yyyy

en: mm.dd.yyyy
tr: aa.gg.yyyy

en: mm/dd/yyyy
tr: aa/gg/yyyy

en: not checked
tr: Kontrol edilmedi

en: not equal
tr: eşit değil

en: not having been sent an invitation already
tr: çağrı zaten gönderilmemişse

en: or
tr: ya da

en: page
tr: sayfa

en: queXML format (*.xml)
tr: queXML biçimi (*.xml)

en: quota language settings
tr: kota dil ayarları

en: quota members
tr: kota üyeleri

en: responses
tr: Yanıtlar

en: seconds
tr: saniye

en: selected
tr: Seçili

en: table
tr: Tablo

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
tr: bu e-posta '%s' sitesinde bir kullanıcı hesabının açıldığını bildirmek amacıyla kendiliğinden gönderilmiştir.

en: timings
tr: zamanlamalar

en: to
tr: Son

en: until
tr: Geçerlilik sonu:

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
tr: ayrıntılı bilgi için http://us2.php.net/manual/tr/ref.image.php adresine bakın.

en: yyyy-mm-dd
tr: yyyy-aa-gg

en: yyyy.mm.dd
tr: yyyy.aa.gg

en: yyyy/mm/dd
tr: yyyy/aa/gg

en: zip library not supported by PHP, Import ZIP Disabled
tr: ZIP kütüphanesi PHP tarafından desteklenmiyor, ZIP devre dışı olarak alın.
