LimeSurvey 2.x - en to ur translation catalogue (1789 entries)

en: %s duplicate records removed
ur: %s ہٹا ریکارڈ نقل کی

en: %s lines had a mismatching number of fields.
ur: %s لائنز علاقوں کی ایک mismatching نمبر تھا

en: %s records imported
ur: %s برآمد ریکارڈ

en: %s records in CSV
ur: سیایسوی میں ریکارڈ %s

en: %s records with invalid email address removed
ur: %s جعلی ای میل دور ایڈریس کے ساتھ ریکارڈ

en: (Autodetect)
ur: (خود کھوج)

en: (Iconv Library not installed)
ur: (Iconv نصب نہیں لائبریری

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
ur: (منتخب کریں ایک سے زیادہ لیبل کنٹرول کلید کا استعمال کرتے ہوئے بیان فرمائی ہے

en: *This setting cannot be changed later!
ur: * اس ترتیب کو بعد میں تبدیل نہیں کیا جاسکتا

en: ...or import a question
ur: ... یا ایک سوال درآمد

en: 16 or up
ur: 16 ی

en: 3-Click ComfortUpdate
ur: 3 کلک ComfortUpdat

en: 5 Point Choice
ur: 5 پوائنٹ کی پسن

en: <No default value>
ur: <Noپہلے سے طے شدہ value

en: A Note On Privacy
ur: پرائیویسی پر ایک نو

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
ur: اس ٹیبل کے ایک بیک اپ کر دیا گیا ہے اور اپنے سسٹم انتظامیہ کی طرف سے حاصل کیا جاسکتا ہے

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
ur: اس ٹیبل کے ایک بیک اپ آپ کو اگر آگے بڑھنے کی جائے گی. اپنے سسٹم انتظامیہ سے اس کی میز تک رسائی حاصل کرنے کے قابل ہو جائے گا

en: A database named "%s" already exists.
ur: ایک ڈیٹا بیس کا نام "%s" پہلے ہی موجود ہے

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
ur: ایک غیر فعال سروے کے شرکاء (صرف ایک پیغام ظاہر ہوتا ہے کہ وہ اس سروے کو دیکھنے کے لئے حلال نہیں ہیں) کی رسائی نہیں ہے.

en: A group in the CSV/SQL file is not part of the same survey. The import of the survey was stopped.
ur: سی ایس وی / ایس کیو ایل فائل میں ایک گروپ کے اسی سروے کا حصہ نہیں ہے. سروے کے درآمد روک دیا گیا تھا

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
ur: ایک سوال انڈیکس دکھایا جائے گا، شرکاء دیکھا سوالات کے درمیان کود کرنے کے قابل ہو جائے گا.

en: A token entry for the saved survey has been created too.
ur: محفوظ سروے کے لئے ایک ٹوکن اندراج ہے بھی پیدا کیا گیا ہے

en: A token table has been created for this survey and the old tokens were imported.
ur: ایک ٹوکن کی میز ہے اس سروے کے لئے پیدا کیا گیا ہے اور پرانی ٹوکن برآمد کیا گیا

en: A token table has been created for this survey.
ur: ایک ٹوکن کی میز ہے اس سروے کے لئے پیدا کیا گیا ہے

en: A username was not supplied or the username is invalid.
ur: ایک صارف کا نام فراہم نہیں گیا یا پھر نیم غلط ہے

en: AND
ur: او

en: AND/OR Date is
ur: اور تاریخ / یا ہ

en: ARMSCII-8 Armenian
ur: ARMSCII 8 ارمین

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
ur: سوالات، گروپ، اور پیرامیٹرز کی کو تبدیل کرنے کی صلاحیت ابھی تک محدود ہے.

en: Absolute value
ur: مطلق قیمت

en: Access
ur: رسائی

en: Access denied!
ur: رسائی نہیں ہوئی

en: Action
ur: لڑائ

en: Action to perform when time limit is up
ur: عمل سرانجام جب وقت کی حد تک ہے

en: Actions
ur: اعما

en: Activate Survey
ur: سروے کے چال

en: Activate this Survey
ur: اس سروے کو چالو کریں

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
ur: اس ان پٹ کے خانے کے اوپر ایک نقشے پر جہاں صارف کسی جگہ کا انتخاب کر سکتے ہیں دکھانے کے چالو

en: Active
ur: فعا

en: Add
ur: اضافہ کری

en: Add New Quota
ur: نیا کوٹہ میں اضافہ کری

en: Add URL parameter
ur: URL پیرامیٹر شامل کریں

en: Add User
ur: صارف شامل کری

en: Add a new question
ur: ایک نیا سوال شامل کریں

en: Add a prefix to the answer field
ur: جواب علاقے میں ایک سابقہ شامل کریں

en: Add a suffix to the answer field
ur: جواب علاقے میں ایک لاحقہ اضافہ

en: Add and edit conditions
ur: حالات کو شامل کریں اور ترمیم

en: Add fields
ur: شعبوں کا اضافہ کریں

en: Add new group to survey
ur: نئے گروپ کے سروے میں شامل کریں

en: Add new token entry
ur: نیا ٹوکن کے اندراج میں اضافہ کری

en: Add or delete groups
ur: یا گروپس کو خارج کری

en: Add or delete questions
ur: یا سوالات کو ختم کری

en: Add or delete subquestions or change their codes
ur: یا subquestions کو ختم کریں یا ان کے کوڈ میں تبدیل

en: Add participants to central database
ur: مرکزی ڈیٹا بیس کے شرکاء شامل کریں

en: Add question
ur: سوال شامل کریں

en: Add question group
ur: سوال گروپ میں شامل کریں

en: Add survey
ur: سروے میں شامل کریں

en: Add user:
ur: صارف شامل کریں :

en: Additional Languages
ur: اضافی زبانی

en: Additional languages:
ur: اضافی زبانیں :

en: Admin Email:
ur: ایڈمن ای میل

en: Admin email:
ur: ایڈمن ای میل :

en: Admin login name
ur: ایڈمن لاگ ان نام

en: Admin login password
ur: ایڈمن لاگ ان پاس ورڈ

en: Administration
ur: انتظامی

en: Administrator credentials
ur: منتظم اسناد

en: Administrator name
ur: منتظم کا نام

en: Administrator name:
ur: منتظم کا نام :

en: Administrator:
ur: منتظم :

en: After
ur: کے بع

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
ur: محفوظ کریں بٹن پر کلک کرنے کے بعد آپ اس براؤزر ونڈو یا سروے بھرنے جاری رکھنے کے بند کر سکتے ہیں.

en: After you are done please click the bottom 'Save' button to save your changes.
ur: کے بعد آپ کیا ہیں، تو براہ مہربانی کے نیچے دیے گئے 'محفوظ کریں' اپنی تبدیلیوں کو محفوظ کریں کرنے کے لئے بٹن پر کلک کریں.

en: Albanian
ur: البان

en: All
ur: تمام

en: All answers are already selected in this quota.
ur: سب کا جواب پہلے ہی اس کے کوٹہ میں منتخب کردہ ہیں

en: All answers meet consistency standards.
ur: تمام جواب میں مستقل مزاجی کے معیار پر پورا اترتے.

en: All assessments meet consistency standards.
ur: تمام جائزوں میں مستقل مزاجی کے معیار پر پورا اترتے.

en: All conditions in this survey have been deleted.
ur: اس سروے میں تمام شرائط کو خارج کردیا گیا

en: All default values meet consistency standards.
ur: تمام فطری قیمتوں میں مستقل مزاجی کے معیار پر پورا اترتے ہیں.

en: All groups meet consistency standards.
ur: تمام گروہوں میں مستقل مزاجی کے معیار پر پورا اترتے.

en: All in one
ur: ایک میں تما

en: All old survey tables meet consistency standards.
ur: تمام پرانے سروے کے ٹیبل میں مستقل مزاجی کے معیار پر پورا اترتے ہیں.

en: All participant information is lost.
ur: تمام شرکاء کی معلومات کھو گیا ہے.

en: All question attributes meet consistency standards.
ur: تمام سوال صفات میں مستقل مزاجی کے معیار پر پورا اترتے ہیں.

en: All questions meet consistency standards.
ur: تمام سوالات مستقل مزاجی کے معیار پر پورا اترتے.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
ur: سب سوال ، جواب ، ہٹا زبانوں کے لئے وغیرہ ختم ہو جائے گا. کیا تمہیں یقین ہے

en: All questions, groups and parameters are editable again.
ur: تمام سوالات کے گروپوں، پیرامیٹرز اور قابل تدوین پھر رہے ہیں.

en: All quota language settings meet consistency standards.
ur: تمام کوٹہ زبان کی ترتیبات میں مستقل مزاجی کے معیار پر پورا اترتے ہیں.

en: All quotas meet consistency standards.
ur: تمام کوٹہ مستقل مزاجی کے معیار پر پورا اترتے.

en: All responses
ur: سب کے جوابات

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey).
ur: تمام ردعمل قابل رسائی نہیں ہیں LimeSurvey کے ساتھ).

en: All survey language settings meet consistency standards.
ur: تمام سروے زبان کی ترتیبات میں مستقل مزاجی کے معیار پر پورا اترتے ہیں.

en: All surveys meet consistency standards.
ur: تمام سروے میں مستقل مزاجی کے معیار پر پورا اترتے.

en: All tokens
ur: تمام ٹوکن

en: Allow editing responses after completion?
ur: مکمل ہونے کے بعد ردعمل میں ترمیم کی اجازت دیں؟

en: Allow public registration?
ur: عوامی رجسٹریشن کی اجازت دیں؟

en: Allow this user to edit these participants
ur: اس رکن کی ویب سائٹ دیکھیں اس رکن نے ان شرکاء میں ترمیم کرنے کی اجازت دیں

en: Allowed
ur: کی اجازت

en: Allowed file types
ur: کی اجازت فائل کی اقسام

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
ur: کوما میں کی اجازت فائل کی اقسام فارمیٹ علیحدہ. مثال کے طور پر PDF، DOC، odt

en: Also this problem can occur when you are working/editing in LimeSurvey in several browser windows/tabs at the same time.
ur: اس مسئلہ کا بھی پائے جاتے ہیں جب آپ کو کئی براؤزر ونڈو میں LimeSurvey میں ترمیم / کام ٹیب / رہے ہیں ایک ہی وقت میں کر سکتے ہیں

en: Always
ur: ہمیش

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
ur: ایک ای میل ہے جو پتہ آپ اس سروے کے لئے استعمال کی تفصیلات کے ساتھ فراہم کی طرف بھیجے گئے ہیں. کہ آگے بڑھنے کے ای میل میں موجود لنک پر عمل کریں

en: An email has been sent with details about your saved survey
ur: ایک ای میل کی ہے آپ کو محفوظ سروے کے بارے میں تفصیلات کے ساتھ بھیج دیا گی

en: An email with a generated password was sent to the user.
ur: ایک پیدا پاس ورڈ کے ساتھ ایک ای میل صارف کے لئے بھیجا گیا تھا

en: An email with your login data was sent to you.
ur: آپ کی لاگ ان معلومات کے ساتھ ایک ای میل آپ کو بھیج دیا گیا تھا

en: An error occurred saving a response to survey id
ur: ایک غلطی کے جواب کی شناخت کے سروے کے بچت ہوئ

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions in your %s folder.
ur: ایک غلطی آپ کی فائل کو اپ لوڈ کرنے کے واقع ہوئی ہے. یہ آپ کے %s کے فولڈر میں غلط پرمیشن کی وجہ سے ہو سکتا ہے

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
ur: کی میعاد ختم ہو سروے شرکاء (انہوں نے صرف ایک پیغام ہے کہ سروے کی میعاد ختم ہو گیا ہے دیکھتے ہیں) کی رسائی نہیں ہے.

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
ur: ایک غیر متوقع طور پر غلطی ہو گئی اور آپ کے جوابات کو محفوظ نہیں کیا جا سکتا ہے

en: Anonymized responses
ur: Anonymized کے جوابات

en: Answer
ur: جوا

en: Answer option
ur: جواب آپشن

en: Answer options
ur: جواب اختیارات

en: Answer prefix
ur: جواب اپسرگ

en: Answer suffix
ur: جواب لاحقہ

en: Answer:
ur: جواب :

en: Answers
ur: جوابا

en: Answers and tokens have been re-opened.
ur: جوابات اور ٹوکن گیا ہے دوبارہ کھول دیا - ہے

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
ur: 0 (صفر) یا خالی کوڈ کا ایک ضابطہ ایک کوڈ کے ساتھ جواب دیا ، نہیں ہیں اور محفوظ نہیں کیا جائے گ

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
ur: جواب | بائیں سلائیڈر متن - | دائیں سلائیڈر متن - جداکار کردار

en: Apr
ur: اپری

en: Arabic
ur: عرب

en: Arc cosine
ur: قوس ہم جیب

en: Arc sine
ur: قوس جیب

en: Arc tangent
ur: قوس مماس

en: Arc tangent of two variables
ur: دو متغیر کی قوس مماس

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
ur: کیا تم واقعی یقین ہے کہ آپ * * * * میں کچھ نامکمل جواب خارج کر دیں اور دونوں کا جواب اور ٹوکن کی مکمل ریاست کو بحال کرنا چاہتے ہیں

en: Are you sure you want to clear all your responses?
ur: کیا آپ واقعی یہ سب آپ کے جوابات کو صاف کرنا چاہتے ہیں

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
ur: کیا آپ واقعی یہ سب صورت حال میں قائم کی شرائط کو ختم کرنا چاہتے ہیں

en: Are you sure you want to delete all conditions set to the questions you have selected?
ur: کیا آپ واقعی تمام سوالات آپ کے منتخب کردہ قائم کرنے کی شرائط کو ختم کرنا چاہتے ہیں

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
ur: کیا آپ واقعی منتخب شدہ اندراجات کو خارج کرنا چاہتے ہیں

en: Are you sure you want to delete this condition?
ur: کیا آپ واقعی اس حالت ختم کرنا چاہتے ہیں

en: Are you sure you want to delete this entry?
ur: کیا آپ واقعی یہ انٹری حذف کرنا چاہتے ہیں

en: Are you sure you want to delete this file?
ur: کیا آپ واقعی یہ فائل کو حذف کرنا چاہتے ہیں

en: Are you sure you want to delete this template?
ur: کیا آپ واقعی اس سانچے کو ختم کرنا چاہتے ہیں

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incremented numbers beginning from 1?
ur: کیا آپ واقعی incremented کی تعداد کے ساتھ حالات کا 1 سے شروع renumber کرنا چاہتے ہیں

en: Are you sure?
ur: کیا تمہیں یقین ہے

en: Arithmetic mean
ur: حساب کا مطل

en: Array
ur: لڑ

en: Array (10 Point Choice)
ur: لڑی (10 پوائنٹ کی پسند

en: Array (5 Point Choice)
ur: لڑی (5 پوائنٹ کی پسند

en: Array (Increase/Same/Decrease)
ur: لڑی (بڑھائیں / وہی کم کرنے کے لئے

en: Array (Numbers)
ur: سرنی (نمبرز)

en: Array (Texts)
ur: سرنی (سرخیوں کی شکل میں)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
ur: لڑی ہیں (ہاں / نہیں شک /

en: Array filter
ur: لڑی فلٹ

en: Array filter exclusion
ur: لڑی فلٹر اخرا

en: Assessment rules
ur: تعین کے قوانین

en: Assessment value
ur: تشخیص قدر

en: Assessment:
ur: : تعین

en: Assessments
ur: تجزی

en: At beginning
ur: ابتداء می

en: At end
ur: آخر می

en: Attribute field
ur: خاصیت میدا

en: Attribute name
ur: خاصیت کا نام

en: Attribute name:
ur: خاصیت کا نام :

en: Attribute settings
ur: وصف کی ترتیبات

en: Attribute type
ur: وصف کی قسم

en: Attribute type:
ur: وصف کی قسم :

en: Attribute visible:
ur: نظر آتا ہے وصف :

en: Attributes values from the participant's token
ur: صفات شریک ٹوکن ہے سے اقدا

en: Aug
ur: اگس

en: Auto
ur: آٹ

en: Auto Translate
ur: آٹو ترجمہ

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
ur: آٹو چیک خصوصی اختیار ہے اگر تمام دوسروں کی جانچ پڑتال کی جاتی ہے

en: Autoload URL
ur: Autoload یو آر ای

en: Automatic
ur: خودکا

en: Automatically load URL when survey complete?
ur: خود کار طریقے سے بوجھ اور زیادہ لائیں یو آر ایل کو مکمل سروے کب

en: Available label sets:
ur: ہلاک لیبل سیٹ

en: Available languages:
ur: دستیاب زبانیں :

en: Average
ur: اوس

en: Average file size
ur: اوسط کی فائل کے سائز کی

en: Average no. of files per respondent
ur: کوئی اوسط. مدعا علیہ فی فائلوں کی

en: Average size per respondent
ur: مدعا علیہ کے مطابق اوسط سائز

en: Back
ur: پیچھ

en: Back to Response Import
ur: جواب درآمد پر واپس جائی

en: Back to attribute field management.
ur: واپس میدان کے انتظام کی خصوصیت ہے

en: Back to main menu
ur: مین مینو پر واپس جائی

en: Backup Entire Database
ur: بیک اپ مکمل ڈیٹا بی

en: Base Language
ur: بیس زبا

en: Base language
ur: بیس زبان

en: Base language:
ur: بیس زبان :

en: Basic email notification
ur: بنیادی ای میل کی اطلا

en: Basque
ur: باسک

en: Before
ur: اس سے پہلے ک

en: Belarusian
ur: بیلاروسی

en: Big5 Traditional Chinese
ur: Big5 روایتی چین

en: Binary pseudo charset
ur: ثنائی چھدم حرف

en: Binary safe case-insensitive string comparison
ur: ثنائی محفوظ کیس اسنویدنشیل سٹرنگ مقابلے

en: Binary safe string comparison
ur: ثنائی محفوظ سٹرنگ مقابلے

en: Blacklist control
ur: بلیک لسٹ کنٹرول

en: Blacklisted
ur: بلیک لسٹ

en: Blacklisted participants
ur: بلیک لسٹ کے شرکاء

en: Bosnian
ur: بوسنیائ

en: Both rows and columns
ur: دونوں قطاروں اور کالم

en: Bounce Email:
ur: فونز ، ای میل

en: Bounce email:
ur: ای میل اچھال :

en: Bounce settings
ur: اچھال کی ترتیبات

en: Browse
ur: براؤز کری

en: Browse Uploaded Resources
ur: براؤز وسائل اپ لوڈ کی گئ

en: Browse responses
ur: ردعمل براؤز کریں

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
ur: Buildnumber کامیابی سے اپ ڈیٹ کیا گیا %s

en: Bulgarian
ur: بلغاری

en: But this one isn't.
ur: لیکن اس میں سے نہیں ہے

en: Bypass token with failing email addresses
ur: ای میل ایڈریس ناکامی سے ٹوکن بائی پا

en: CPDB CSV summary
ur: CPDB CSV کے خلاصے

en: CSS & Javascript files:
ur: سی ایس ایس اور جاوا اسکرپٹ فائل

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
ur: اس پیغام کے لئے انداز سی ایس ایس کہ شمار گھڑی میں شمار کے دوران دکھاتا ہے

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
ur: 'وقت کی حد ختم ہونے کا پیغام' کے لیے سی ایس ایس سٹائل

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
ur: انداز سی ایس ایس استعمال کیا جب 'وقت کی حد انتباہ'کا ایک پیغام ظاہر کیا جاتا ہے

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
ur: سی ایس ایس جب 2nd 'وقت کی حد انتباہ'کا ایک پیغام ظاہر ہوتا ہے کیا کرتے تھے سٹائل

en: CSV File (All charsets)
ur: سی ایس وی فائل (تمام charsets

en: CSV input format
ur: سیایسوی ان پٹ فارمی

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
ur: نمبروں کی فہرست کے لئے نمونہ معیاری انحراف کا تخمینہ

en: Calculate the sum of values in an array
ur: ایک سرنی میں اقدار کی رقم کا حساب لگائیں

en: Calculates the exponent of e
ur: ای کے مائپادک کا حساب کرتا ہے

en: Calculation
ur: حسا

en: Can't bind to the LDAP directory
ur: یلڈییپی ڈائریکٹری میں جکڑ نہیں کر سکت

en: Can't connect to the LDAP directory
ur: یلڈییپی ڈائریکٹری سے رابطہ قائم نہیں کیا جا سکت

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
ur: لیبل کی وجہ سے تم نقل کوڈ استعمال کر رہے ہیں اپ ڈیٹ نہیں کیا جا سکت

en: Cancel
ur: منسوخ کری

en: Cannot be changed
ur: تبدیل نہیں ہو سکت

en: Cannot be changed (survey is active)
ur: (سروے فعال ہے) نہیں بدلا جا سکتا

en: Cannot import the VVExport file.
ur: VVExport فائل درآمد نہیں کیا جا سکتا

en: Case-insensitive strstr
ur: strstr کیس بے حسی

en: Catalan
ur: کیٹالا

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
ur: انتباہ : جاوا سکرپٹ عمل کو اپنے براؤزر میں غیر فعال کر دیا ہے. آپ اس سروے میں تمام سوالات کے جواب دینے کے قابل نہیں ہو سکتا. براہ مہربانی اپنے براؤزر کے پیرامیٹرز کی توثیق کریں

en: Change log
ur: تبدیل لاگ ان کری

en: Change the display style of the month when using select boxes
ur: ماہ کی کارکردگی کے انداز کو بدلنے منتخب کریں باکس کا استعمال کرتے ہوئے

en: Changes cannot be saved to a standard template.
ur: تبدیلیاں ایک معیار کے سانچے میں نہیں کیا جا سکتا بچا لیا

en: Character set of the file:
ur: فائل کا کریکٹر سیٹ

en: Check Data Integrity
ur: چیک معلومات مخل

en: Check again
ur: پھر سے چیک کریں

en: Check all
ur: تمام چیک کریں

en: Check any that apply
ur: جو کوئی بھی لاگو کری

en: Check database again?
ur: ڈیٹا بیس کی دوبارہ پڑتال کریں

en: Check for updates:
ur: تجدید چیک کریں

en: Check now
ur: اب چیک کریں

en: Check or uncheck all items
ur: یا تمام اشیاء غیر منتخب کری

en: Checkbox layout
ur: کے چیک باکس کو ترتیب

en: Checked
ur: چی

en: Checking basic requirements...
ur: بنیادی ضروریات کی جانچ پڑتال..

en: Checking existing LimeSurvey files...
ur: موجودہ LimeSurvey فائلیں جانچ ہو رہی ہے..

en: Chinese (Simplified)
ur: چینی (آسان کردہ

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
ur: چينی (روايتی) ہانگ کانگ

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
ur: چينی (روايتی) تائیوان

en: Choose one of the following answers
ur: مندرجہ ذیل جوابات میں سے ایک کا انتخاب کری

en: Choose the CSV file to upload:
ur: سی ایس وی کی فائل کا انتخاب کریں

en: Choose the columns you wish to export.
ur: کالم آپ کی برآمد کی خواہش کو منتخب کریں

en: Choose token fields
ur: کھیتوں ٹوکن انتخاب کریں

en: Choose your language
ur: اپنی زبان منتخب کیجی

en: Clear
ur: واض

en: Clear All Page
ur: واضح ہر صفح

en: Clear Responses
ur: واضح جوابا

en: Click here to log in.
ur: یہاں لاگ ان اندر کے لئے کلک کری

en: Click on 'Submit' now to complete the process and save your answers.
ur: اس پر کلک کریں اب 'عرض' کے عمل کو مکمل کرنے اور محفوظ آپ کے جوابات

en: Click on an item in the list on the left, starting with your highest ranking item, moving through to your lowest ranking item.
ur: بائیں طرف کی فہرست میں ایک آئیٹم پر کلک کریں ، آپ کی سب سے پہلی پوزیشن آئٹم کے ساتھ شروع ہونے والے ، آپ کی درجہ بندی کی سب سے کم آئٹم کے ذریعے منتقل

en: Click on the following button if you want to
ur: مندرجہ ذیل کے بٹن پر کلک کریں اگر آپ چاہتے ہی

en: Close
ur: بند کری

en: Close Window
ur: ونڈو بند کر دی

en: Close this survey
ur: اس سروے کو بند کر دیں

en: Closed
ur: بند کر دیا گیا

en: Code
ur: کو

en: Code filter
ur: کوڈ فلٹر

en: Code:
ur: کوڈ

en: Column control
ur: کالم کنٹرول

en: Columns
ur: کالم

en: Comma
ur: کاما

en: Comma (,)
ur: کاما (،)

en: Comment
ur: تبصر

en: Comments
ur: تبصرہ

en: Comparison operator
ur: موازنہ منتظ

en: Completed
ur: مکم

en: Completed Page
ur: مکمل صفح

en: Completed responses only
ur: مکمل ردعمل صرف

en: Completed?
ur: مکمل

en: Completion state
ur: تکمیل ریاست

en: Conditions
ur: شرائ

en: Conditions designer
ur: ضوابط ڈیزائنر

en: Conditions successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
ur: شرائط کا کامیابی سے نقل (کچھ تھے کیونکہ وہ تھے نقول چھوڑ دیا

en: Configuration
ur: کی ترتیب

en: Confirm Password:
ur: پاس ورڈ تصدیق کریں

en: Confirmation
ur: کی توثیق

en: Constant
ur: مسلس

en: Continue
ur: جاری رکھی

en: Convert N to
ur: کنورٹ (ن) ک

en: Convert Y to
ur: بدلیں وائی ک

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
ur: ایک سٹرنگ کے حوالے سے پرنٹ ایبل کرنے کے لئے 8 بٹ سٹرنگ تبدیل

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
ur: ایک 8 بٹ سٹرنگ سٹرنگ کے حوالے سے پرنٹ ایبل تبدیل

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ur: تمام HTML اداروں کے اپنے قابل اطلاق حروف (ہمیشہ ENT_QUOTES اور UTF - 8 کا استعمال کیا جاتا ہے) میں تبدیل

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ur: HTML اداروں (ہمیشہ ENT_QUOTES اور UTF - 8 کا استعمال کیا جاتا ہے) کو تمام کا اطلاق حروف میں تبدیل

en: Convert resource links and INSERTANS fields?
ur: INSERTANS وسائل کے لنکس اور کھیتوں میں کنورٹ کریں؟

en: Convert resource links?
ur: وسائل کی لنکس کو تبدیل؟

en: Convert spaces in question text to underscores
ur: بدلیں جگہیں سوال متن میں مرت

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ur: خصوصی HTML اداروں حروف کو واپس تبدیل (ہمیشہ ENT_QUOTES اور UTF - 8 کا استعمال کیا جاتا ہے)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ur: HTML اداروں کو خاص حروف (ہمیشہ ENT_QUOTES اور UTF - 8 کا استعمال کیا جاتا ہے) میں تبدیل

en: Copy
ur: کاپی

en: Copy Current Question
ur: نقل موجودہ سوا

en: Copy Template
ur: نقل سانچ

en: Copy advanced settings?
ur: اعلی درجے کی ترتیبات کو کاپی کریں؟

en: Copy answer options?
ur: جواب اختیارات کو کاپی کریں؟

en: Copy conditions
ur: کاپی کریں حالات

en: Copy failed
ur: نقل ناکا

en: Copy of survey is completed.
ur: سروے کی کاپی مکمل ہو گیا ہے.

en: Copy survey
ur: کاپی سروے

en: Copy template
ur: کاپی کریں سانچے

en: Corrected time :
ur: درست وقت

en: Cosine
ur: ہم جیب

en: Could not delete user group. No group selected.
ur: صارف گروپ کو خارج نہیں کیا جا سکا. کوئی گروپ کا انتخاب کیا

en: Could not delete user. User was not supplied.
ur: صارف کو حذف نہیں کیا جا سکا. صارف نہیں کی فراہمی کی تھی

en: Count
ur: گ

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
ur: ایک سوال کے لئے گنتی کے اعدادوشمار صرف جوابات کی کل تعداد کی بنیاد پر ، جس کے لئے سوال دکھایا گیا تھ

en: Create
ur: تخلیق کریں

en: Create a new question group inside your survey.
ur: آپ کے سروے کے اندر ایک نیا سوال گروپ بنائیں

en: Create a new survey clicking on the %s icon in the upper right.
ur: تخلیق کا ایک نیا %s پر کلک کر کے سروے کے اوپری میں آئیکن کی

en: Create new template
ur: نیا ٹیمپلی

en: Create new template called:
ur: نیا ٹیمپلیٹ نام

en: Create one or more questions inside the new question group.
ur: تخلیق کے نئے سوال گروپ کے اندر ایک یا ایک سے زیادہ سوالات

en: Create or import new label set(s)
ur: یا درآمد نئے لیبل (ے) مقرر بنائیں

en: Create, import, or copy a survey
ur: ، درآمد بنائیں، یا ایک سروے کی کاپی

en: Create, import, or copy survey
ur: ، بنائیں درآمد نقل، یا سروے

en: Created by
ur: کے ذریعے بنائی

en: Creating DB & file backup
ur: ظفر '& فائل بیک اپ بنان

en: Creating file backup...
ur: فائل بیک اپ بنانے..

en: Current
ur: موجودہ

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
ur: فی الحال کوئی یہ اضافی سروے کے لئے تشکیل زبانیں ہیں.

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
ur: فی الحال کوئی اس سروے کے لیے مرتب کیا حالات ہیں

en: Czech
ur: چی

en: DATA TO BE ENTERED
ur: اعداد و شمار میں داخل کیا جائے گ

en: DEC West European
ur: دسمبر مغربی یور

en: DOS Central European
ur: ڈاس وسطی یورپ

en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
ur: ڈاس Kamenicky چیک سلاواکی

en: DOS Russian
ur: ڈاس روس

en: DOS West European
ur: ڈاس مغربی یور

en: Data entry
ur: ڈیٹا انٹری

en: Data entry screen
ur: ڈیٹا انٹری کی سکرین

en: Data redundancy check
ur: آنکڑا فالتوپن چیک

en: Data selection
ur: ڈیٹا انتخاب

en: Data selection:
ur: ڈیٹا کا انتخاب :

en: Data view control
ur: اعداد و شمار دیکھیں کنٹرول

en: Database
ur: ڈیٹا بیس

en: Database backup functionality is currently not available for your database type. Before proceeding please backup your database using a backup tool!
ur: ڈیٹا بیس بیک اپ فعالیت فی الحال نہیں ہے آپ کے ڈیٹا بیس کی قسم کے لیے دستیاب ہے. آگے بڑھنے سے پہلے کا بیک اپ ایک بیک اپ کے آلے کا استعمال کرتے ہوئے ڈیٹا بیس براہ مہربانی

en: Database configuration
ur: ڈیٹا بیس کی ترتیب

en: Database has been created.
ur: ڈیٹا بیس بنا دیا گیا ہے

en: Database has been successfully upgraded to version %s
ur: ڈیٹا بیس کی کامیابی کے ساتھ ورژن %s کے لئے اعلی درجے

en: Database location
ur: ڈیٹا بیس محل وقوع

en: Database name
ur: ڈیٹا بیس کا نام

en: Database password
ur: ڈیٹا بیس پاس ورڈ

en: Database settings
ur: ڈیٹا بیس کی ترتیبات

en: Database type
ur: ڈیٹا بیس کی قسم

en: Database user
ur: ڈیٹا بیس صارف

en: Database was populated but there were errors:
ur: ڈیٹا بیس کی آبادی ہے لیکن وہاں کی غلطیوں تھے :

en: Dataentry Screen for Survey
ur: سروے کے لئے Dataentry سکری

en: Date
ur: تاری

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
ur: (YYYY - مرلی ڈیڈی) تاریخ کے براب

en: Date Saved
ur: تاریخ بچا لی

en: Date Stamp?
ur: تاریخ ٹکٹ

en: Date created
ur: تاریخ بنائی

en: Date format
ur: وضع تاریخ

en: Date format:
ur: طریقہ تاریخ :

en: Date is
ur: تاریخ یہ ہ

en: Date picker
ur: تاریخ چنند

en: Date submitted
ur: پیش تاریخ

en: Day
ur: د

en: Deactivate Survey
ur: سروے بے عمل کری

en: Deactivate survey
ur: سروے بے عمل کریں

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
ur: عزیز {FIRSTNAME}، 
    
    حال ہی میں ہم نے آپ کو ایک سروے میں حصہ لینے.
    
    ہم نے نوٹ کریں کہ آپ اس سروے ہی نہیں مکمل ہو، اور آپ کو یاد دلانے کی کہ سروے کے اب بھی دستیاب ہے آپ کو حصہ لینے کے خواہش کرنا چاہئے کی خواہش.
    
    اس سروے کا عنوان ہے :
    "{SURVEYNAME} " 
    
    "{SURVEYDESCRIPTION} " 
    
    شرکت کے لیے، براہ مہربانی ذیل کے لنک پر کلک کریں.
    
    مخلص، 
    
    {ADMINNAME) ((ADMINEMAIL}) 
    
    ---------------------------------------------- 
    یہاں سروے کرنے کے لئے یہاں کلک کریں : 
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
ur: عزیز {FIRSTNAME}، 
    
    آپ یا آپ کے ای میل ایڈریس استعمال کرتے ہوئے کسی ایک آن لائن عنوان {SURVEYNAME} سروے میں حصہ لینے کے لئے رجسٹر کر لیا ہے.
    
    یہ سروے مکمل، مندرجہ ذیل یو آر ایل پر کلک کریں : 
    
    {SURVEYURL} 
    
    اگر آپ اس سروے کے بارے میں کوئی سوالات ہیں، یا اگر آپ کو اور سمجھتے ہیں کہ یہ ای میل گمراہی میں ہے میں حصہ لینے، {ADMINEMAIL) پر (ADMINNAME} رابطہ کریں رجسٹر نہیں کیا.

en: Dec
ur: دسمب

en: Decimal mark:
ur: اعشاری مارک :

en: Decrease
ur: ک

en: Default
ur: طے شد

en: Default answer for scale %s:
ur: پیمانے کے لئے طے شدہ جواب %s:

en: Default answers
ur: پہلے سے طے شدہ جواب

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
ur: پہلے سے طے شدہ نقشہ کے نقاط جب صفحے کی پہلی بوجھ. وضع : طول بلد [خالی جگہ] longtitude

en: Default language
ur: پہلے سے طے شدہ زبان

en: Default position
ur: ڈیفالٹ کی پوزیشن

en: Default site language:
ur: پہلے سے مقرر شدہ سائٹ کی زبان :

en: Default template:
ur: طے شدہ سانچہ :

en: Default value for option 'Other':
ur: اختیار 'دوسرے' کے لئے طے شدہ قیمت

en: Delete
ur: حذ

en: Delete Tokens
ur: حذف ٹوک

en: Delete Tokens Table
ur: حذف ٹوکن ٹیب

en: Delete User
ur: حذف صار

en: Delete all conditions
ur: تمام حالات کو خارج کر دیں

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
ur: سب ختم نامکمل جواب ہے کہ ایک ٹوکن کے لئے جو ایک مکمل جواب پہلے ہی درج ہے سے متعل

en: Delete checked items!
ur: حذف اشیاء کی جانچ پڑتال

en: Delete current question
ur: موجودہ سوال کو حذف کریں

en: Delete current question group
ur: موجودہ سوال گروپ کو خارج کر دیں

en: Delete entry
ur: انٹری حذف کریں

en: Delete label set
ur: حذف سیٹ لیب

en: Delete participant(s) from central panel and tokens tables
ur: کو حذف مرکزی پینل اور ٹوکن ٹیبل سے شریک (ے)

en: Delete participant(s) from central panel, tokens tables and all associated responses
ur: کو حذف مرکزی پینل، ٹوکن کی میزیں اور تمام منسلک ردعمل سے شریک (ے)

en: Delete participant(s) from central participants panel only
ur: کو حذف مرکزی شرکاء نے پینل سے ہی شریک (ے)

en: Delete survey
ur: سروے حذف کریں

en: Delete this entry
ur: حذف اس اندرا

en: Delete this response
ur: اس جواب کو حذف کریں

en: Delete this template
ur: اس سانچے کو خارج کر دیں

en: Delete this user
ur: اس رکن کی ویب سائٹ دیکھیں اس رکن کو خارج کریں

en: Deleting User
ur: صارف کو خار

en: Deleting orphaned default values.
ur: یتیم پہلے سے طے شدہ اقدار کو خارج کرنا

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
ur: اس گروپ کو خارج کرنے کا کوئی سوال بھی اور جوابات اس میں حذف کر دے گا. کیا آپ واقعی جاری رکھنا چاہتے ہیں

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
ur: اس سوال کو خارج کرنے کا کوئی جواب کے اختیارات اور subquestions یہ بھی شامل ہے کو بھی حذف کر دے گا. کیا آپ واقعی جاری رکھنا چاہتے ہیں

en: Description of the survey
ur: اس سروے کی وضاح

en: Description:
ur: وضاحت

en: Detailed Error
ur: تفصیلی خرابی

en: Detailed email notification with result codes
ur: نتائج کوڈ کے ساتھ تفصیلی ای میل کی اطلا

en: Determine whether a variable is considered to be empty
ur: معلوم کریں کہ کیا ایک متغیر خالی سمجھا جاتا ہے

en: Did Not Save
ur: کیا کچھ نہیں بچ

en: Directory could not be renamed to `%s`.
ur: ڈائرکٹری `%s` کرنے نہیں کیا جا سکا نام تبدیل کر دیا

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
ur: نام کے ساتھ ڈائرکٹری `%s` پہلے سے موجود ہے ، کوئی دوسرا نام منتخ

en: Disable only
ur: صرف غیر فعال کریں

en: Disable the next button until time limit expires
ur: اگلے بٹن کو غیر فعال کریں یہاں تک کہ وقت کی حد ختم ہو جاتی ھے

en: Disable the prev button until the time limit expires
ur: سابقہ بٹن کو غیر فعال کریں یہاں تک کہ وقت کی حد ختم ہو جاتی ھے

en: Disabled
ur: معذور

en: Display
ur: دکھائیں

en: Display Last 50 Responses
ur: کارکردگی گزشتہ 50 جوابا

en: Display Responses
ur: ڈسپلے کے جوابا

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
ur: کارکردگی کو 'وقت کی حد انتباہ' جب وہاں اس سارے شمار میں باقی سیکنڈ ہیں (اس قوم میں نہیں ظاہر کرے گا اگر چھوڑ دیا خالی)

en: Display a chart in the statistics?
ur: کے اعداد و شمار میں ایک چارٹ دکھائیں؟

en: Display min and max value under the slider
ur: سلائیڈر کے تحت ظاہر کریں کم از کم اور زیادہ سے زیادہ قیمت

en: Display slider min and max value
ur: ظاہر سلائیڈر کم از کم اور زیادہ سے زیادہ قیمت

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
ur: یہ بہت سی سیکنڈ کے لئے ظاہر کریں (اگر چھوڑ دیا خالی 1 سیکنڈ میں طے شدہ) اس 'وقت کی حد کے عمل' کی کارکردگی سے پہلے 'وقت کی حد ختم ہونے کا پیغام'

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
ur: ظاہر 2nd 'وقت کی حد انتباہ' جب یہ کئی شمار میں باقی سیکنڈ ہیں (اس قوم میں نہیں ظاہر کرے گا اگر چھوڑ دیا خالی)

en: Display tokens
ur: ٹوکن کا مشاھدہ

en: Display:
ur: ظاہر کریں :

en: Do NOT refresh this page, as this will import the file again and produce duplicates
ur: نقل نہیں کیا اس صفحے کو ریفریش ، کے طور پر اس فائل کی درآمد دوبارہ اور پیش کریں گ

en: Do survey
ur: سروے کیا

en: Do you really want to delete all marked responses?
ur: کیا آپ واقعی تمام کا نشان لگا کے جوابات کو حذف کرنا چاہتے ہیں

en: Do you really want to delete this label set?
ur: کیا تم واقعی حذف اس لیبل کو قائم کرنا چاہتے ہیں

en: Do you really want to delete this response?
ur: کیا تم واقعی اس جواب کو ختم کرنا چاہتے ہیں

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
ur: کیا آپ اس ڈیٹا بیس کے لئے ضروری ٹیبل بنانے کی طرف سے اب بسانا چاہتے ہیں

en: Don't force on or off
ur: کیا پر مجبور نہیں یا بند

en: Don't import if label set already exists:
ur: کیا اگر لیبل سیٹ پہلے ہی موجود ہے درآمد نہیں

en: Done. Test your survey using the %s icon.
ur: کیا. ٹیسٹ آپ کو %s استعمال سروے آئکن کا

en: Dot (.)
ur: ڈاٹ (.)

en: Download all files in this response as a zip file
ur: ایک زپ فائل کے طور پر اس کے جواب میں تمام فائلوں کو ڈاؤن لوڈ ، اتارنا

en: Download files for this entry
ur: اس اندراج کے لئے ڈاؤن لوڈ ، اتارنا فائلوں

en: Download the data and the syntax file.
ur: ڈاؤن لوڈ ، اتارنا اعداد و شمار اور نحو فائل

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
ur: اور مطلوبہ جگہ کے ارشادات گھسیٹیں. آپ نقشے پر حق بھی پن کو منتقل کرنے کے لئے کلک کر سکتے ہیں.

en: Dropdown prefix/suffix
ur: ڈراپڈاؤن اپسرگ / لاحقہ

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
ur: ڈپلیکیٹ کوڈ پایا ، ان اندراجات کو اپ ڈیٹ نہیں کیا جائے گ

en: Duplicate records removed
ur: ڈپلیکیٹ ریکارڈ نکال دی

en: Duplicates are determined by:
ur: نقلیں کی طرف سے مقرر کر رہے ہیں

en: Dutch
ur: ڈ

en: ERROR MESSAGE
ur: خرابی کا پیغا

en: EUC-JP Japanese
ur: EUC جے پی ، جاپان

en: EUC-KR Korean
ur: EUC آر - کوری

en: Earlier than:
ur: اس سے پہلے سے

en: Edit
ur: ترمی

en: Edit Current Question
ur: موجودہ سوال ترمی

en: Edit Group
ur: گروپ میں ترمیم کری

en: Edit URL parameter
ur: URL پیرامیٹر میں ترمیم کریں

en: Edit answer options
ur: جواب اختیارات میں ترمیم کریں

en: Edit answer options for this question
ur: اس سوال کا جواب اختیارات میں ترمیم کریں

en: Edit current question group
ur: موجودہ سوال گروپ میں ترمیم کریں

en: Edit default answer values
ur: پہلے سے طے شدہ جواب قیمتوں میں ترمیم کری

en: Edit default answers for this question
ur: اس سوال کے لئے پہلے سے طے شدہ جواب میں ترمیم کریں

en: Edit entry
ur: ترمیم کریں کے اندراج پر

en: Edit label set
ur: ترمیم قائم لیب

en: Edit label sets
ur: لیبل سیٹ میں ترمیم کریں

en: Edit question
ur: سوال میں ترمیم کریں

en: Edit quota
ur: کوٹہ میں ترمیم کریں

en: Edit subquestions
ur: subquestions میں ترمیم کریں

en: Edit subquestions for this question
ur: اس سوال کے لئے subquestions میں ترمیم کریں کو کلک کریں

en: Edit survey settings
ur: سروے کی ترتیبات میں ترمیم کریں

en: Edit template permissions
ur: سانچے کی اجازت میں ترمیم کریں

en: Edit text elements
ur: متن عناصر میں ترمیم کریں

en: Edit this entry
ur: اس اندراج کری

en: Edit this response
ur: اس جواب کو ترمیم کریں

en: Edit this token
ur: اس ٹوکن ترمی

en: Edit this user
ur: اس رکن کی ویب سائٹ دیکھیں اس رکن کو ترمیم کریں

en: Edit user
ur: ترمیم کریں صارف

en: Edit your personal preferences
ur: آپ کی ذاتی ترجیحات میں ترمیم کری

en: Editing
ur: ترمی

en: Editing template '%s' - File '%s'
ur: ترمیم ٹیمپلیٹ '%s' -- فائل '%s'

en: Editing user
ur: زیرترمیم

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
ur: یا تو تم بہت دیر کے لئے غیر فعال کیا گیا ہے ، تم اپنے براؤزر کے لئے غیر فعال کر دیا کوکیز کیا ہے ، یا کوئی آپ کا کنکشن کے ساتھ مسائل تھے

en: Email
ur: ای می

en: Email Status
ur: حالت برق

en: Email address
ur: ای میل ایڈریس

en: Email address is not valid.
ur: ای میل ایڈریس درست نہیں ہے

en: Email address of the survey administrator
ur: سروے کے ایڈمنسٹریٹر کے ای میل ایڈری

en: Email batch size:
ur: ای میل بیچ کا سائز :

en: Email from the token
ur: ٹوکن کی طرف سے ای می

en: Email method:
ur: ای میل کا طریقہ :

en: Email reminder:
ur: ای میل یاددہانی :

en: Email settings
ur: ای میل کی ترتیبات

en: Email status
ur: ای میل کی حیثیت

en: Email templates
ur: ای میل ٹیمپلیٹس

en: Email to %s failed. Error Message:
ur: %s کے لئے ای میل ناکام کی. پیغام میں غلطی

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
ur: کے ای میل (FIRSTNAME} {LASTNAME) ((ای میل)) میں تاخیر : ٹوکن ابھی تک درست نہیں ہے

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) failed. Error Message:
ur: {FIRSTNAME} {LASTNAME} کو ای میل ((ای میل)) ناکام. پیغام میں غلطی

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
ur: {FIRSTNAME} {LASTNAME} کو ای میل ((ای میل)) چھوڑ دیا : ٹوکن درست نہیں ہے

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
ur: کے ای میل (نام) ((ای میل)) ناکام

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
ur: ای میل بھیجا گیا تھا کیونکہ ڈیمو موڈ چالو نہیں کیا گیا.

en: Email:
ur: ای میل

en: Enable assessment mode?
ur: تشخیص موڈ فعال کریں؟

en: Enable token-based response persistence?
ur: ٹوکن کی بنیاد پر رد عمل کرتے رہیں فعال

en: Encryption type:
ur: خفیہ کاری قسم :

en: End URL
ur: آخر URL

en: End URL:
ur: آخر یو آر ایل

en: End message:
ur: اخری پیغام

en: English
ur: انگریز

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
ur: ممکن ہے جواب کا یقین کر لیں کہ کم از کم تعداد (0 = کوئی حد سے) تجاوز

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
ur: اس سروے کے لئے ایک نام اور پاس ورڈ درج کریں اور کلک کے نیچے محفوظ کر لیں

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
ur: سوال ID پچھلے سوال سے subquestion حکم حاصل کرنے کے لئے درج کریں

en: Enter your answers:
ur: آپ جوابات درج کریں :

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
ur: ذیل میں آپ کی تفصیلات ، اور ایک نے اس سروے میں حصہ لینے کے لئے لنک کو فوری طور پر بھیجا جائے گا پر مشتمل ای میل درج کریں

en: Enter your hostname and port, e.g.: my.smtp.com:25
ur: my.smtp.com : : 25 آپ کے دہانہ و نام میزبان ، مثال کے طور پر میں داخل ہو جا

en: Enter your subquestions:
ur: آپ subquestions درج کریں

en: Equals sum value
ur: برابر رقم کی قیم

en: Equals:
ur: برابر

en: Equation
ur: مساوات

en: Error
ur: خراب

en: Error Files List
ur: خرابی فائلوں کی فہرس

en: Error saving results
ur: نتائج محفوظ کرنے میں غلط

en: Error while updating usertemplates.
ur: تازہ کاری کے دوران غلطی usertemplates

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
ur: غلطی : 'دوسرے' ایک مخصوص مطلوبہ الفاظ کی ہے

en: Error: There are no answers defined for this question.
ur: غلطی : اس میں کوئی اس سوال کی وضاحت کا جواب ہیں

en: Error: This question has no answers.
ur: غلطی : اس سوال کا کوئی جواب نہیں دیا ہے

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
ur: نقص : آپ کے استعمال کا جواب کوڈ نقل کرنے کی کوشش کر رہے ہیں

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
ur: نقص : آپ کے استعمال کا لیبل کوڈ نقل کرنے کی کوشش کر رہے ہیں

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
ur: نقص : آپ استعمال subquestion کوڈ نقل کرنے کی کوشش کر رہے ہیں

en: Error: You have to enter a group title for each language.
ur: غلطی : آپ میں سے ہر ایک کی زبان گروپ کے لئے ایک عنوان 'میں داخل ہونے دیا ہے.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
ur: نقص : آپ اس لیبل سیٹ کے لیے کوئی نام داخل کرنا ہوگا

en: Error: You have to enter a question code.
ur: غلطی : آپ نے ایک سوال کے کوڈ داخل کرنے کے لئے ہے.

en: Error: You have to enter a title for this survey.
ur: غلطی : آپ نے اس سروے کے لئے ایک عنوان درج کرنے کے لئے ہے.

en: Error: Your uploaded file is missing one or more of the mandatory columns: 'firstname', 'lastname' or 'email'
ur: غلطی : آپ کی اپ لوڈ کردہ فائل یا لازمی کالموں میں سے ایک سے زیادہ یاد آ رہی ہے : 'firstname' ، 'lastname' یا 'ای میل

en: Estonian
ur: اسٹوني

en: Every 2 weeks
ur: ہر 2 ہفت

en: Every day
ur: ہر رو

en: Every month
ur: ہر مہین

en: Every week
ur: ہر ہفت

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
ur: سب ٹھیک لگ رہا ہے. براہ مہربانی اگلے مرحلے پر جائیے

en: Example data
ur: مثال کے طور پر اعداد و شمار

en: Exclude answers?
ur: جواب باہر نکال دیں؟

en: Exclude quotas?
ur: خارج کر دیں کوٹہ

en: Exclude record IDs?
ur: خارج کر دیں ریکارڈ کی شناخت

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) seperated with a semikolon.
ur: دوسرے تمام اختیارات شامل اگر ایک مخصوص جواب انتخاب کیا جاتا ہے -- صرف اس کا جواب کوڈ (زبانیں) ایک semikolon کے ساتھ الگ درج کریں

en: Exclusive option
ur: خصوصی سہول

en: Existing LID: %s
ur: موجودہ LID : %s

en: Expiration
ur: میعاد ختم ہونے کی

en: Expire survey
ur: سروے میعاد ختم ہونے

en: Expired
ur: کی میعاد ختم ہو

en: Expiry date/time:
ur: ختم ہونے کی تاریخ / وقت :

en: Export
ur: برآم

en: Export .csv data file
ur: . برآمد CSV ڈیٹا فائل

en: Export R syntax file
ur: ایکسپورٹ R نحو فائل

en: Export Resources As ZIP Archive
ur: زپ کے طور پر درآمد وسائل کا آرکائ

en: Export Template
ur: برآمد سانچ

en: Export a VV survey file
ur: درآمد VV سروے فائ

en: Export data
ur: ایکسپورٹ کے اعداد و شمار

en: Export multiple label sets
ur: ایک سے زیادہ لیبل سیٹ برآمد

en: Export result data to R
ur: R کرنے کے نتیجے میں ڈیٹا برآمد

en: Export result data to SPSS
ur: برآمد SPSS کے نتیجے میں اعداد و شما

en: Export results
ur: برآمد کے نتائ

en: Export results to a R data file
ur: ایک R ڈیٹا فائل کو نتائج برآمد

en: Export results to application
ur: درخواست کرنے کے لئے نتائج برآمد

en: Export syntax
ur: ایکسپورٹ نحو

en: Export template
ur: برآمد کے سانچے

en: Export this Response
ur: برآمد اس جوا

en: Export this label set
ur: ستمبر میں اس لیبل کو برآمد

en: Export this question
ur: اس سوال برآمد

en: Export tokens
ur: ٹوکن برآمد

en: Export...
ur: ... برآمد

en: Failed
ur: ناکام

en: Failed to create token entries
ur: ٹوکن کے اندراجات بنانے میں ناکام

en: Failed to delete answer
ur: جواب کو ختم کرنے میں ناکا

en: Failed to update answers
ur: جوابات اپ ڈیٹ کرنے میں ناکا

en: Faulty line in import - fields and data don't match
ur: درآمد میں غلط لائن -- کھیتوں اور اعداد و شمار نہیں ملت

en: Fax to:
ur: فیکس :

en: Feb
ur: فرور

en: Female
ur: عور

en: Field description
ur: فیلڈ کی وضاحت

en: File
ur: تصوی

en: File backup created:
ur: تصویر بنائی بیک اپ

en: File deleted: %s
ur: تصویر کو خارج کر دیا : %s

en: File does not contain LimeSurvey data in the correct format.
ur: تصویر کو صحیح شکل میں LimeSurvey معلومات پر مشتمل نہیں ہے

en: File metadata
ur: فائل میٹا ڈیٹا

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for OpenOffice and Excel). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
ur: تصویر اقدار کے ارد گرد اختیاری ڈبل (اوپن آفس اور ایکسل کے لئے پہلے سے طے شدہ) قیمت کے ساتھ ایک معیاری سی ایس وی (علامت سے ختم ہونے والی) فائل ہونا چاہئے. پہلی سطر کے علاقے کے نام پر مشتمل ہونا چاہئے. موضوعات کسی بھی ترتیب میں ہو سکتی ہے

en: File upload
ur: فائل اپ لوڈ

en: File upload succeeded.
ur: تصویر کامیاب اپ لوڈ کریں

en: File:
ur: تصویر

en: Filter HTML for XSS:
ur: XSS کے لئے فلٹر ایچ ٹی ایم ایل

en: Filter blank email addresses:
ur: فلٹر کو خالی ای میل ایڈریس

en: Filter duplicate records:
ur: فلٹر ریکارڈ نقل

en: Filter the available answers by this value
ur: فلٹر اس کی قدر کی طرف سے دستیاب جوابا

en: Filtered from statistics script
ur: فلٹر کے اعداد و شمار سکرپٹ سے

en: Finalize response submission
ur: طے جواب حضور عاجزی و فرمانبردار

en: Find first occurrence of a string
ur: ایک سٹرنگ کا پہلا ایونٹ تلاش کریں

en: Find highest value
ur: سب سے زیادہ قیمت تلاش کریں

en: Find lowest value
ur: سب سے کم قیمت تلاش کریں

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
ur: ایک سٹرنگ کا کیس اسنویدنشیل کے پہلے ایونٹ کی پوزیشن تلاش کریں

en: Find position of first occurrence of a string
ur: ایک سٹرنگ کا پہلا ایونٹ کی پوزیشن تلاش کریں

en: Find whether the type of a variable is integer
ur: تلاش کریں کہ ایک متغیر کی قسم عدد صحیح ہے

en: Find whether the type of a variable is string
ur: تلاش کریں کہ ایک متغیر کی قسم سٹرنگ ہے

en: Finds whether a value is not a number
ur: ڈھونڈتا ہے کہ ایک کی قیمت ایک نمبر نہیں ہے

en: Finds whether a variable is NULL
ur: ڈھونڈتا ہے چاہے ایک متغیر خالی ہے

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
ur: ڈھونڈتا ہے کہ ایک متغیر ایک نمبر یا ایک عددی سٹرنگ ہے

en: Finds whether the type of a variable is float
ur: ڈھونڈتا ہے کہ ایک متغیر کی قسم فلوٹ ہے

en: Finnish
ur: فنن

en: First name
ur: پہلا نام

en: Firstname from token
ur: ٹوکن سے Firstnam

en: Flag
ur: پرچ

en: Follow the following link to update it
ur: مندرجہ ذیل اسے اپ ڈیٹ کرنے کے لنک پر عمل کری

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
ur: مندرجہ ذیل سروے (ے) ابھی تک فعال نہیں ہیں لیکن آپ ان کے لئے رجسٹر کر سکتے ہیں.

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
ur: ایم ایس ایکسل میں آسانی سے کھولنے کے لیے 'کے ٹیب پر' یا 'ٹيکسٹ' کے پھیلاؤ میں تبدیل

en: For further information please contact %s
ur: مزید معلومات کے لیے براہ مہربانی رابطہ کریں %s

en: Forbidden Extension
ur: حرام توسی

en: Force HTTPS:
ur: فورس HTTPS :

en: Format
ur: وض

en: Format a local time/date as integer
ur: عددی طور پر ایک مقامی وقت / تاریخ وضع

en: Format a number with grouped thousands
ur: گروپ ہزاروں کے ساتھ ایک نمبر وضع

en: Format:
ur: وضع :

en: Found
ur: ملا

en: Found & writable
ur: ملا اور تحریر

en: French
ur: فرانسیس

en: From
ur: س

en: Full
ur: مکمل

en: Full name
ur: پورا نام

en: Full names
ur: مکمل نام

en: Full responses:
ur: مکمل جوابات :

en: Full template editor
ur: مکمل سانچے ایڈیٹر

en: GB2312 Simplified Chinese
ur: GB2312 چینی آسا

en: GBK Simplified Chinese
ur: GBK چینی آسا

en: GEOSTD8 Georgian
ur: جارجیا GEOSTD

en: GNU General Public License:
ur: GNU جنرل پبلک لائسنس :

en: Galician
ur: گاليشيائ

en: Gender
ur: جن

en: General
ur: جنرل

en: General filters
ur: جنرل فلٹر

en: General settings
ur: جنرل کی تراتیب

en: Generate a random integer
ur: ایک رینڈم عدد صحیح پیدا

en: Generate tokens
ur: پیدا ٹوکن

en: German
ur: جرم

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
ur: ایک تاریخ (6 دلائل میں سے ہر ایک اختیاری ہیں) کے لئے UNIX ٹائمسٹیمپ حاصل کریں

en: Get statistics from these responses
ur: ان کے جوابات سے اعداد و شمار ہو جا

en: Get the default location using the user's IP address?
ur: پہلے سے طے شدہ صارف کے IP ایڈریس کو استعمال کرتے ہوئے محل وقوع حاصل ہے؟

en: Get the integer value of a variable
ur: ایک متغیر کی عددی قیمت حاصل کریں

en: Get time statistics from these responses
ur: یہ ردعمل وقت کے اعداد و شمار سے

en: Get value of pi
ur: pi کی قدر حاصل کریں

en: Global settings
ur: گلوبل کی تراتیب

en: Go to survey
ur: سروے جا

en: Google Maps
ur: Google نقشے

en: Google Maps API key:
ur: Google Maps کے API کلید :

en: Greater than
ur: اس سے زیاد

en: Group
ur: گرو

en: Group 1: The first lot of questions
ur: 1 گروپ : سوالات کے پہلے بہ

en: Group by Group
ur: گروپ کی طرف سے گرو

en: Group could not be deleted
ur: گروپ خارج نہیں کیا جا سک

en: Group member can only see own group:
ur: گروپ کے ممبر اپنے گروپ کو صرف دیکھ سکتے ہیں

en: Group of checkboxes
ur: چیک باکس کے گرو

en: Group time
ur: گروپ وقت

en: Groups
ur: گرو

en: HP West European
ur: ہماچل پردیش مغربی یور

en: HTML editor mode
ur: HTML ایڈیٹر موڈ

en: Heading
ur: سرخ

en: Hebrew
ur: عبران

en: Height of the map in pixel
ur: پکسل میں نقشہ کی اونچائی

en: Hello %s,
ur: ہیلو %s،

en: Help
ur: مد

en: Help about this question
ur: اس سوال کے بارے میں مد

en: Help:
ur: مدد

en: Hide advanced settings
ur: اعلی درجے کی ترتیبات چھپائیں

en: Hide both
ur: دونوں چھپائیں

en: Hide both (Forced by the system administrator)
ur: دونوں (سسٹم ایڈمنسٹریٹر کی طرف سے جبری) چھپائیں

en: Hide details of this Survey
ur: اس سروے کی تفصیل چھپائی

en: Hide the tip that is normally shown with a question
ur: نوک ہے کہ عام طور پر ایک سوال کے جواب کے ساتھ دکھایا گیا ہے چھپائی

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
ur: کسی بھی وقت اس سوال کو چھپائیں. یہ جواب پیش بھرائی کا استعمال کرتے ہوئے اعداد و شمار شامل ہیں کے لئے مفید ہے

en: Hide tip
ur: چھپائیں ٹ

en: Hindi
ur: ہند

en: Hints
ur: اشار

en: How many rows to display
ur: کتنی سطور ظاہر کرنے کے لئ

en: Huge Free Text
ur: بھاری مفت مت

en: Hungarian
ur: ہنگر

en: ID
ur: آئی ڈ

en: IP Addresses will be logged
ur: آئی پی ایڈریس لاگ ان ہو جائے گ

en: IP Info DB API Key:
ur: IP معلومات DB API کلید :

en: IP address
ur: IP ایڈریس

en: ISO 8859-13 Baltic
ur: 8859-13 آئی ایس او بالٹ

en: ISO 8859-2 Central European
ur: 8859-2 آئی ایس او وسطی یورپ

en: ISO 8859-7 Greek
ur: 8859-7 آئی ایس او Gree

en: ISO 8859-8 Hebrew
ur: 8859-8 آئی ایس او عبران

en: ISO 8859-9 Turkish
ur: 8859-9 آئی ایس او ترک

en: Icelandic
ur: برفستان

en: Identifier
ur: شناخت کنند

en: Identifier:
ur: شناخت کنندہ

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
ur: اگر غلطیاں کر رہے ہیں آپ اس سکرپٹ کو بار بار کے قتل کے لئے ہو سکتا ہے

en: If necessary the database will be updated.
ur: اگر ضروری ہوا تو ڈیٹا بیس کو اپ ڈیٹ کر دیا جائے گا

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
ur: اگر subquestions میں سے ایک ہر ایک نشان لگا دیا گیا subquestion کے لئے تو نشان لگا دیا گیا ہے اس کی قیمت کا تعین کے طور پر شامل کی جاتی ہے

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
ur: اگر لنک کام نہیں کرتا آپ HTTPS پر باری LimeSurvey ٹوٹ جاتا ہے ، اور آپ کو اس تک رسائی حاصل کرنے کے قابل نہیں ہو گا.

en: If tokens are used, the public may register for this survey
ur: اگر ٹوکن استعمال کیا جاتا ہے ، عوام کے اس سروے کے لئے رجسٹر کر سکتے ہی

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
ur: اگر آپ کو حذف اس ٹیبل کے ٹوکن اب اس سروے تک رسائی کے لئے کیا جائے گا ضرورت

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
ur: اگر آپ اس سروے میں حصہ لینے کے لئے نہیں کرنا چاہتے اور نہ کریں مندرجہ ذیل لنک پر کلک کریں اور کوئی بھی دعوت نامے موصول کرنا چاہتے نہیں :
    {OPTOUTURL}

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
ur: اگر آپ کو ایک ای میل ایڈریس دے ، ایک کی تفصیلات پر مشتمل ای میل آپ کو بھیج دیا جائے گا

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
ur: اگر آپ کو کوئی یہ ای میل کرتے پر اس ویب سائٹ کے منتظم سے رابطہ نہیں ہچکچاتے براہ مہربانی کے بارے میں سوالات ہیں ، %s. آپ کا شکریہ

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
ur: اگر آپ کو ایک ٹوکن جاری کئے گئے ، براہ مہربانی ذیل کے خانے میں داخل ہونے اور جاری رکھیں پر کلک

en: If you initialise tokens for this survey then this survey will only be accessible to users who provide a token either manually or by URL.
ur: اگر آپ اس سروے کے لئے ٹوکن initialise تو اس سروے میں صارفین کو جو یا تو خود یا یو آر ایل کی طرف سے ایک ٹوکن فراہم کرنے کے لیے قابل رسائی صرف کیا جائے گا

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
ur: اگر آپ کو ای میل موڈ سوئچ ، آپ اپنا ای میل کا جائزہ لینے کے لئے ہوگا اس نئے فارمیٹ موزوں کرنے کے لیے سانچ

en: If you want to check any of the answers you have made, and/or change them, you can do that now by clicking on the [<< prev] button and browsing through your responses.
ur: اگر آپ کا جواب آپ کو دیا ہے کے کسی بھی ، اور / دیکھنے کے لیے یا تبدیلی ان کے چاہتے ہیں ، آپ کو [<<سابقہ) آپ کے جوابات سے بٹن اور براؤز پر کلک کر کے اب یہ کر سکتے ہیں

en: Import
ur: درآم

en: Import Label Set
ur: درآمد سیٹ لیب

en: Import Question
ur: درآمد سوا

en: Import Resources ZIP Archive
ur: درآمد وسائل زپ آرکائی

en: Import Responses
ur: درآمد کے جوابا

en: Import a VV survey file
ur: درآمد ایک VV سروے فائ

en: Import also timings (if exist):
ur: بھی وقت (اگر وجود) کو درآمد کریں :

en: Import as not finalized answers?
ur: درآمد کے طور پر جواب نہیں حتمی شکل دی

en: Import label set(s)
ur: درآمد لیبل (ے) قائم

en: Import of this survey file failed
ur: اس سروے میں فائل کی درآمد میں ناکا

en: Import question group
ur: درآمد سوال گروپ

en: Import responses from a deactivated survey table
ur: ایک سروے کے غیر فعال میز سے درآمد کے جوابات

en: Import survey
ur: درآمد سروے

en: Import template
ur: درآمد کے سانچے

en: Important Note:
ur: اہم نوٹ

en: Imported Files List
ur: امپورٹڈ کی فہرست فائ

en: Imported Resources for
ur: امپورٹڈ وسائل کے لئ

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
ur: اس گروپ کی وجہ سے ہے کو خارج ناممکن کم از کم ایک اس کے مواد پر ایک شرط رکھنے کا سوا

en: Inactive
ur: ناکار

en: Include:
ur: شامل کریں

en: Incomplete responses only
ur: نامکمل ردعمل صرف

en: Incomplete responses:
ur: نامکمل جوابات :

en: Incorrect permissions in your %s folder.
ur: غلط آپ کے %s کے فولڈر میں موجود اجازت نامے

en: Incorrect username and/or password!
ur: صارف کا نام غلط اور / یا پاس ورڈ

en: Increase
ur: اضاف

en: Indonesian
ur: انڈونیشی

en: Inexistant token table
ur: Inexistant ٹوکن ٹیب

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
ur: ابتدائی Superadmin خارج نہیں کیا جا سکتا ہے

en: Inline HTML editor
ur: ان لائن HTML ایڈیٹر

en: Input
ur: پ

en: Input box width
ur: ان پٹ باکس کی چوڑائی

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
ur: داخل جی ہاں میں اس ترتیب کی طرف سے پرنٹ کرنے کے قابل نظر میں اس سوال سے پہلے ایک ایسے صفحے کے توڑ.

en: Insert page break in printable view
ur: پرنٹ کرنے کے قابل نظر ڈالیں صفحہ توڑ

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
ur: داخل HTML ایک سٹرنگ میں تمام newlines سے پہلے لائن ٹوٹ جاتا ہے

en: Instructions for the impatient
ur: ادیر کے لئے ہدایا

en: Integer only
ur: عددی صرف

en: Interface language
ur: انٹرفیس کی زبان

en: Interfaces
ur: انٹرفیس

en: Interview time
ur: انٹرویو وقت

en: Invitation
ur: دعوت نامہ

en: Invitation email
ur: ای میل

en: Invitation email:
ur: ای میل :

en: Invitation sent to:
ur: دعوت نامہ بھیج دیا

en: Invitation sent?
ur: دعوت نامہ بھیجا تھا؟

en: Invited
ur: مدع

en: Irish
ur: آئير

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
ur: کیا اپ لوڈ کی گئی فائل کو ایک تبصرہ دینے کی ضرورت شریک ہے؟

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
ur: کیا اپ لوڈ کی گئی فائل کو ایک عنوان دینے کی ضرورت شریک ہے؟

en: It is presented group by group.
ur: یہ گروپ کی طرف سے گروپ پیش کیا ہے

en: It is presented on one single page.
ur: یہ ایک ہی صفحے پر پیش کیا ہے

en: It uses cookies for access control.
ur: یہ ایکسیس کنٹرول کے لیے کوکیز کا استعمال کرتا ہے

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
ur: یہ ہے کہ اس سروے کے لئے اپ لوڈ کیا گیا ہے ہے کسی بھی وسائل / فائلوں کو بھی حذف کردے گا.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
ur: یہ اب بھی ممکن ہے ہے LimeSurvey کا استعمال کرتے ہوئے ردعمل پر اعداد و شمار کے انجام.

en: Italian
ur: اطالو

en: Iterate survey
ur: سروے Iterate

en: Jan
ur: جنور

en: Japanese
ur: جاپان

en: Join array elements with a string
ur: ایک تار کے ساتھ سرنی عناصر میں شامل

en: Jul
ur: جولائ

en: Jun
ur: جو

en: KOI8-R Relcom Russian
ur: KOI8 ر - Relcom روس

en: KOI8-U Ukrainian
ur: KOI8 یو يوکرين

en: Keyboard-less operation
ur: آپریشن کی بورڈ کم

en: Korean
ur: کوریائ

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
ur: یلڈییپی غیر فعال ہے یا نہیں یلڈییپی سوال کی وضاحت ہے

en: Label
ur: لیبل

en: Label Set
ur: لیبل سی

en: Label for 'Other:' option
ur: لیبل کے لئے 'دوسرے :'اختیارات

en: Label set browser
ur: لیبل سیٹ براؤزر

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
ur: لیبل سیٹ درآمد کی وجہ سے ایک ہی کا لیبل پہلے سے موجود ہے سیٹ نہیں تھا

en: Label sets
ur: لیبل سیٹ

en: Label sets:
ur: لیبل کا تعین کرتا ہے :

en: Label:
ur: لیبل

en: Labels
ur: لیب

en: Language
ur: زبا

en: Language Switch
ur: زبان تبدی

en: Language specific settings missing
ur: زبان مخصوص لاپتہ ترتیبا

en: Languages
ur: زبانی

en: Languages:
ur: زبانیں :

en: Last check: %s
ur: آخری جانچ : %s

en: Last name
ur: آخری نام

en: Last page
ur: آخری صفحہ

en: Lastname from token
ur: ٹوکن سے Lastnam

en: Later than:
ur: اس کے بعد سے

en: Latvian
ur: ليٹوي

en: Less than
ur: اس سے ک

en: License
ur: اجازت نامے

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
ur: LimeSurvey آپ کے لئے یہ ڈیٹا بیس بنانے کی کوشش کر سکتے ہیں

en: LimeSurvey database is up to date. No action needed
ur: LimeSurvey ڈیٹا بیس کی تاریخ ہے. کارروائی کی ضرورت

en: LimeSurvey online manual
ur: LimeSurvey آن لائن دستی

en: Limit
ur: ح

en: Limit the number of possible answers
ur: حد یہ ممکن جوابات کی تعدا

en: Limit time to answer question (in seconds)
ur: حد یہ وقت سوال (سیکنڈ میں) کا جواب دینا

en: List
ur: فہرس

en: List (Dropdown)
ur: فہرست (ڈراپ ڈاؤن

en: List (Radio)
ur: فہرست (ریڈیو

en: List survey publicly:
ur: عوامی سطح پر کی فہرست سروے :

en: Lithuanian
ur: لتھوانیائ

en: Load Page
ur: لوڈ صفح

en: Loading translations
ur: لوڈ کر رہا ہے ترجمہ

en: Loading...
ur: لوڈنگ..

en: Location
ur: مقام

en: Logged in
ur: لاگ می

en: Logged in as:
ur: جیسا کہ میں لاگ

en: Logic
ur: منط

en: Login
ur: لاگ ا

en: Logout
ur: لاگ آؤ

en: Logout successful.
ur: لاگ آؤٹ کامیاب

en: Long Free Text
ur: لانگ مفت مت

en: Mac Central European
ur: میک وسطی یورپ

en: Mac West European
ur: میک مغربی یور

en: Macedonian
ur: مقدونيائ

en: Mail to all Members
ur: تمام اراکین سے می

en: Main Admin Screen
ur: اہم ایڈمن سے پرد

en: Make a comment on your choice here:
ur: آپ یہاں انتخاب پر تبصرہ کریں

en: Make a string lowercase
ur: ایک سٹرنگ چھوٹے بنائیں

en: Make a string uppercase
ur: ایک سٹرنگ بڑے بنائیں

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
ur: تبصرہ کے خانے لازمی ہے جب 'دیگر :' : 'دوسرے' بنائیں آپشن فعال ہے

en: Malay
ur: مال

en: Male
ur: مر

en: Maltese
ur: مالٹ

en: Manage additional attribute fields
ur: اضافی وصف علاقوں کا انتظا

en: Manage labels
ur: لیبل کا انتظام

en: Mandatory Question
ur: لازمی سوا

en: Mandatory:
ur: لازمی

en: Map height
ur: نقشہ اونچائی

en: Map width
ur: نقشہ چوڑائی

en: Map zoom level
ur: نقشہ زوم سطح

en: Mar
ur: مار

en: Mask questions
ur: ماسک سوالات

en: Max reminders
ur: زیادہ سے زیادہ یاددہانی

en: Maximum
ur: زیادہ سے زیاد

en: Maximum answers
ur: زیادہ سے زیادہ جوا

en: Maximum characters
ur: زیادہ سے زیادہ کردار

en: Maximum characters allowed
ur: زیادہ سے زیادہ حروف کی اجازت

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
ur: کی زیادہ سے زیادہ تعداد میں فائلوں ہے کہ اس سوال کے لئے شریک کو اپ لوڈ کر سکتے ہیں

en: Maximum sum value
ur: زیادہ سے زیادہ رقم کی قیم

en: Maximum sum value of multiple numeric input
ur: ایک سے زیادہ عددی پٹ کی زیادہ سے زیادہ رقم کی قیم

en: Maximum value
ur: زیادہ سے زیادہ قیمت

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
ur: سرنی کے لئے زیادہ سے زیادہ قیمت (mult لچکدار -) سوال کی قسم

en: Maximum year
ur: زیادہ سے زیادہ سا

en: Maximum year value for calendar
ur: کیلنڈر کے لئے زیادہ سے زیادہ سال قیم

en: May
ur: مئ

en: Maybe you don't have permission.
ur: شاید آپ کو اجازت نہیں ہے

en: Message
ur: پیغا

en: Message:
ur: پيغام برائے

en: Microsoft Excel (All charsets)
ur: مائکروسافٹ ایکسل (تمام charsets

en: Microsoft Word (Latin charset)
ur: مائیکروسافٹ ورڈ (حرفی لاطینی

en: Min days between reminders
ur: یاددہانی کے درمیان کم سے کم د

en: Minimum
ur: کم از ک

en: Minimum answers
ur: کم از کم جواب

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
ur: فائلوں کہ شریک اس سوال کے لئے اپ لوڈ کی کم از کم تعداد

en: Minimum sum value
ur: کم از کم رقم کی قیمت

en: Minimum value
ur: کم از کم قیمت

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
ur: سرنی کے لئے کم از کم قیمت (زیادہ لچکدار -) سوال کی قسم

en: Minimum year
ur: کم از کم سا

en: Minimum year value in calendar
ur: کیلنڈر میں کم از کم سال قیم

en: Minute step interval
ur: منٹ قدم وقفہ

en: Minute step interval when using select boxes
ur: منٹ قدم وقفہ جب منتخب کریں باکس کا استعمال کرتے ہوئے

en: Month
ur: مہین

en: Move on without warning
ur: انتباہ کے بغیر پر منتقل

en: Multiple Numerical Input
ur: ایک سے زیادہ افرادی پ

en: Multiple Short Text
ur: ایک سے زیادہ مختصر مت

en: Multiple choice
ur: ایک سے زیادہ پسند

en: Multiple choice questions
ur: ایک سے زیادہ پسند سوالات

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
ur: ایک سے زیادہ عددی معلومات کی رقم اس کی قیمت کے برابر ہوگ

en: Name
ur: نا

en: Name of the survey
ur: سروے کے نا

en: Name of the survey administrator
ur: سروے کے منتظم کا نا

en: Name:
ur: Allow phonetic typing

en: Natural logarithm
ur: قدرتی لوکارتھم

en: Navigation delay (seconds):
ur: نیویگیشن تاخیر (سیکنڈ) :

en: Never
ur: کبھی نہی

en: New answer option
ur: نیا جواب آپشن

en: New files were successfully installed.
ur: نئی فائلوں کی کامیابی سے انسٹال کر رہے تھے

en: New files will be downloaded and installed.
ur: نئی فائلوں اور ڈاؤن لوڈ کیا جائے گا نصب

en: New quota
ur: نیا کوٹہ

en: New survey title:
ur: نیا سروے کا عنوان

en: New token was added.
ur: ٹوکن نئی شامل کر دیا گیا

en: Next
ur: اگل

en: Next question
ur: اگلا سوال

en: Next question group
ur: اگلا ، دوسرا سوال گروپ

en: No
ur: نہی

en: No (Forced by the system administrator)
ur: نہیں (سسٹم ایڈمنسٹریٹر کی طرف سے جبری)

en: No DB backup created:
ur: نہیں ظفر 'بیک اپ بنایا

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
ur: نہیں GID (گروپ) نے فراہم کیا گیا ہے. سوال درآمد نہیں کیا جا سکت

en: No HTML editor
ur: کوئی HTML ایڈیٹر

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
ur: نہیں سڈ (سروے) ہے فراہم کیا گیا ہے. سوال درآمد نہیں کیا جا سکتا

en: No SID Provided
ur: نہیں سڈ فراہ

en: No Username selected.
ur: کوئی صارف کا نام منتخب کیا ہے

en: No answer
ur: کوئی جوا

en: No available surveys
ur: دستیاب نہیں سرو

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
ur: نہیں حالات (کی وجہ سے نقلیں) ہو کاپی کر سکت

en: No email notification
ur: کوئی ای میل کی اطلا

en: No invitation code is needed to complete the survey.
ur: کوئی دعوت کا کوڈ اس سروے کو مکمل کرنے کی ضرورت ہے

en: No matching group
ur: کوئی بھی ملتے جلتے گرو

en: No matching question
ur: کوئی بھی ملتے جلتے سوا

en: No matching survey
ur: کوئی بھی ملتے جلتے سرو

en: No next question
ur: اگلا کوئی سوال

en: No next question group
ur: کوئی گروپ اگلے سوال

en: No of surveys
ur: سروے کے

en: No other user in the system
ur: کوئی بھی نظام میں دوسرے صارف

en: No parameters defined
ur: پیرامیٹرز کی وضاحت نہیں

en: No participant information lost.
ur: کوئی شریک معلومات نہیں کھو دیا ہے.

en: No previous question
ur: کوئی گزشتہ سوال

en: No previous question group
ur: کوئی گزشتہ گروپ سوال

en: No question index will be shown with this format.
ur: اس فارمیٹ کے ساتھ کوئی سوال انڈیکس نہیں دکھایا جائے گا.

en: No quotas have been set for this survey
ur: کوئی کوٹہ ہے اس سروے کے لئے مقرر کیا گیا ہ

en: No replacement variable available for this field
ur: کوئی متبادل اس علاقے کے لئے دستیاب متغی

en: No, thanks.
ur: نہیں ، شکریہ

en: Nominal
ur: برائے نام

en: None
ur: کوئی بھی نہی

en: Norwegian (Bokmal)
ur: ناروے (بوکمال

en: Norwegian (Nynorsk)
ur: نورویجینی (نینورسک

en: Not Active
ur: نہیں فعا

en: Not Selected
ur: نہیں منتخ

en: Not completed or Not displayed
ur: مکمل نہیں ہوئی ہے یا نہیں دکھای

en: Not enough values for calculation
ur: حساب کتاب کے لئے کافی نہیں اقدا

en: Not found
ur: نہیں مل

en: Not imported label sets
ur: نہیں درآمد لیبل سیٹ

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
ur: نوٹ کریں کہ اس تشخیص کے سیکشن میں اگر اندازہ قوانین دیا گیا ہے قائم کرنے اور اندازہ لگانے موڈ چالو ہے صرف دکھائے گا

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
ur: نوٹ کریں کہ آپ کسی کو حذف اگر آپ آگے بڑھنے کو رد نہیں کر سکتے ہیں. یہ اعداد و شمار گئے ہوں گے

en: Note: All fields marked with (*) are required.
ur: نوٹ : (*) سے نشان لگا دیا گیا ہے تمام شعبوں کی ضرورت ہے.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
ur: نوٹ : ڈیمو موڈ چالو کر دیا ہے. نشان لگا دیا گیا ترتیبات (*) تبدیل نہیں کیا جا سکتا ہے

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
ur: نوٹ : اگر آپ کی گمراہی میں اس سروے میں غیر فعال ، یہ ممکن ہے کہ اس ڈیٹا کو آسانی سے اگر آپ اس سروے کی ساخت کے لئے کوئی تبدیلی نہیں کرتے بحال کرنے کے لئے. مزید تفصیلات کے لئے LimeSurvey دستاویزات دیکھی

en: Note: You MUST enter a new question code!
ur: نوٹ : آپ ضروری ایک نیا سوال کوڈ درج کریں

en: Nothing to translate on this page
ur: اس صفحے پر ترجمہ کرنے کی کوئی بات نہیں

en: Notification & data management
ur: بارے میں اہم اطلاع اور اعداد و شمار کے انتظام

en: Nov
ur: نومب

en: Null values are ignored in calculations
ur: مفت اقدار کے شماروں میں نظر انداز کر رہے ہی

en: Number greater than
ur: زیادہ سے زیادہ تعدا

en: Number of attribute fields to add:
ur: وصف خانوں کی تعداد میں شامل کرنے کے لئے

en: Number of cases
ur: مقدمات کی تعدا

en: Number of questions/groups
ur: سوال / گروپوں کی تعدا

en: Number of records in this query:
ur: اس سوال میں ریکارڈ کی تعداد

en: Numbers
ur: نمبر

en: Numerical Input
ur: عددی پ

en: OK
ur: ٹھیک ہ

en: OR
ur: ی

en: Oct
ur: اکتوب

en: Off
ur: بن

en: Off (Forced by the system administrator)
ur: آف (سسٹم ایڈمنسٹریٹر کی طرف سے جبری)

en: On
ur: پ

en: On (Forced by the system administrator)
ur: پر (سسٹم ایڈمنسٹریٹر کی طرف سے جبری)

en: On errors
ur: غلطیوں پ

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
ur: limesurvey.org سے اپ ڈیٹ معلومات کے لئے درخواست پر وہاں ایک خرابی کیا گیا ہے

en: Once a survey is activated you can no longer:
ur: ایک بار ایک سروے کیا تم نہیں رہ سکتے چالو کر دیا ہے

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
ur: ایک یا ایک سے زیادہ ضروری سوالات کے جوابات نہیں کیا گیا ہے. تم چلو یہاں تک کہ ان میں کیا گیا ہے مکمل نہیں کر سکتے ہیں

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
ur: ایک یا ایک سے زیادہ سوالات کا درست طریقے سے نہیں کیا گیا ہے جواب. تم چلو یہاں تک کہ ان کا جواب درست نہیں ہو سکتا

en: Online Manual
ur: ڈاؤن لوڈ ، اتارنا دستی

en: Only Previous pages answers are available
ur: صرف گزشتہ صفحات جوابات موجود ہی

en: Only answer this if the following conditions are met:
ur: صرف اس کا جواب اگر مندرجہ ذيل شروط پائي ہیں

en: Only answer this question if the following conditions are met:
ur: صرف اس سوال کا جواب اگر مندرجہ ذيل شروط پائي ہیں

en: Only numbers may be entered in these fields
ur: صرف تعداد ان علاقوں میں جا داخل ہو سکتے ہی

en: Open
ur: کھولی

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode
ur: یونیکوڈ میں SPSS میں نحو فائل موڈ کھولی

en: Open-access mode
ur: اوپن رسائی مو

en: Option 'Other':
ur: اختیار 'دیگر'

en: Optional Question
ur: اختیاری سوا

en: Optional fields:
ur: اختیاری خانوں :

en: Optional settings
ur: اختیاری کی ترتیبات

en: Optional settings to give you a head start
ur: اختیاری ترتیبات جو آپ نے سر شروع دے

en: Ordinal
ur: آرڈینل

en: Other
ur: دیگ

en: Other:
ur: : دیگ

en: Outdated
ur: پرانی

en: Overview & update
ur: کا جائزہ اور اپ ڈیٹ

en: Owner
ur: مال

en: Owner name
ur: مالک کا نام

en: PDF
ur: پی ڈی ای

en: PHP (default)
ur: پی ایچ پی (طے شدہ

en: Pad a string to a certain length with another string
ur: پیڈ کسی دوسرے تار کے ساتھ ایک خاص حد تک سٹرنگ

en: Panel integration
ur: پینل انضمام

en: Parameter
ur: پیرامیٹر

en: Parameter name:
ur: پیرامیٹر کا ​​نام :

en: Partial
ur: جزو

en: Partial (saved) responses
ur: جزوی ردعمل (بچا لیا)

en: Participant may save and resume later?
ur: شرکا اور اس کے بعد جون کو دوبارہ شروع کرنے کو بچانے؟

en: Participant panel
ur: شرکا پینل

en: Participants can save partially finished surveys
ur: شرکاء کو بچانے کے جزوی طور پر کئے جانے والے سروے سے فارغ کر سکتے ہی

en: Participants may print answers?
ur: شرکاء نے جواب پرنٹ کر سکتا ہوں؟

en: Participants owned by you
ur: شرکاء نے آپ کی طرف سے ملکیت

en: Password
ur: پاس ور

en: Password:
ur: پاس ورڈ

en: Percentage
ur: فی ص

en: Percentage of total:
ur: کل فی صد

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
ur: تخلیق (ڈیٹا انٹری کی) / / / کو حذف درآمد / برآمد کے ردعمل کو دیکھنے / اپ ڈیٹ کرنے کی اجازت

en: Permission to create/update/delete/import/export token entries
ur: / پیدا / اپ ڈیٹ کو حذف / / ٹوکن اندراجات برآمد درآمد کی اجازت

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
ur: / ملاحظہ کرنے کے لئے تخلیق / / خارج کر دیں ایک سروے کے لئے جائزوں کے قوانین کو اپ ڈیٹ کرنے کی اجازت

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
ur: / / اپ ڈیٹ دیکھنے / خارج کرنے کی ایک سروے کے لئے کوٹہ کے قوانین بنانے کی اجازت

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
ur: / پیدا / دیکھنے کے اپ ڈیٹ / کو حذف / درآمد / سوالات، گروپوں، جواب، ایک سروے کے و ضوابط برآمد کی اجازت

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
ur: خصوصیت فوری ترجمہ کا استعمال کرتے ہوئے ترجمہ کو دیکھنے اور اپ ڈیٹ کرنے کی اجازت

en: Permission to view/update the survey locale settings
ur: سروے مقامی ترتیبات دیکھیں / اپ ڈیٹ کرنے کی اجازت

en: Permission to view/update the survey settings including token table creation
ur: ٹوکن کی میز تخلیق سمیت سروے ترتیبات دیکھیں / اپ ڈیٹ کرنے کی اجازت

en: Persian
ur: فارس

en: Pie chart
ur: پائی چارٹ

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
ur: ایک مخصوص randomization گروپ میں سوالات، مخصوص گروپ میں شامل تمام سوالات ایک بے ترتیب ترتیب میں ظاہر ہوں گے

en: Please be patient and try again in about 10 minutes.
ur: براہ مہربانی صبر سے کام لیں اور تقریبا 10 منٹ میں دوبارہ کوشش کریں

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to enable this option
ur: ترتیب میں فولڈر کا %s کی ڈائرکٹری اجازت اس آپشن کو فعال کرنے میں تبدیلی کریں

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview templates.
ur: ترتیب میں فولڈر کا %s کی ڈائرکٹری اجازت منظر کو تبدیل ٹیمپلیٹس کریں

en: Please change the directory permissions of the folders /tmp and /upload/templates in order to enable this option.
ur: فولڈر کی ڈائرکٹری اجازت tmp / تبدیلی کریں اور / اپ / تاکہ اس آپشن کو فعال کرنے ٹیمپلیٹس

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
ur: مندرجہ بالا کسی بھی مسائل کی جانچ کریں اور اس کے بعد آخری مرحلے پر جائیے

en: Please check any problems above and then proceed to the next step.
ur: مندرجہ بالا کسی بھی مسائل کی جانچ کریں اور اس کے بعد اگلے مرحلے پر جائیے

en: Please check at least one item.
ur: کم سے کم ایک چیز کی جانچ کریں

en: Please check the directory permissions.
ur: ڈائریکٹری اجازت چیک کریں

en: Please check these settings now, then click the button below.
ur: براہ کرم ان کی ترتیبات کو اب چیک کریں، پھر نیچے دیے گئے بٹن پر کلک کریں.

en: Please choose
ur: براہ مہربانی منتخب کری

en: Please choose *all* that apply:
ur: * سب * اس درخواست کا انتخاب کریں

en: Please choose *only one* of the following:
ur: * صرف مندرجہ ذیل میں سے ایک * انتخاب کریں

en: Please choose all that apply and provide a comment:
ur: یہ سب اور ایک تبصرہ فراہم درخواست انتخاب کریں

en: Please choose the appropriate response for each item:
ur: ہر شے کے لئے مناسب جواب کا انتخاب کریں

en: Please choose the label sets you want to export:
ur: اس لیبل کا انتخاب براہ مہربانی فرمائی ہے آپ کو برآمد کرنا چاہتے ہیں

en: Please choose...
ur: براہ مہربانی منتخب کریں...

en: Please complete all parts
ur: تمام حصوں مکمل کری

en: Please confirm access to survey by answering the security question below and click continue.
ur: رسائی سلامتی کے ذیل میں سوال کے جواب کی طرف سے سروے کے لئے کلک جاری کی توثیق کریں

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
ur: براہ مہربانی حفاظت کے ذیل میں سوال کے جواب کی طرف سے نشانی اور تصدیق کریں پر کلک کریں رہیں

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
ur: براہ مہربانی مزید مدد کے لئے %s ( %s ) سے رابطہ کریں

en: Please enter a date:
ur: ایک تاریخ درج کریں

en: Please enter a valid update-key:
ur: ایک درست ، اپ ڈیٹ کلید داخل کریں

en: Please enter the name for the copied template:
ur: کاپی سانچے کے لئے نام داخل کریں

en: Please enter your comment here
ur: براہ مہربانی یہاں اپنا تبصرہ در

en: Please explain something in detail:
ur: تفصیل سے کچھ وضاحت کریں

en: Please fax your completed survey to:
ur: فیکس اپنے مکمل سروے کریں

en: Please fax your completed survey to: %s
ur: فیکس اپنے مکمل سروے برائے مہربانی اس : %s

en: Please number each box in order of preference from 1 to
ur: نمبر 1 سے ترجیحات کی ترتیب میں ہر خانے کری

en: Please number each box in order of preference from 1 to
ur: نمبر 1 سے ترجیحات کی ترتیب میں ہر خانے کری

en: Please rank all items
ur: تمام اشیاء کی درجہ بندی کری

en: Please select a file to import!
ur: درآمد کرنے کی ایک فائل منتخب کریں

en: Please select a language:
ur: ایک زبان کا انتخاب کریں

en: Please select a user first
ur: ایک صارف کی پہلی براہ کرم انتخاب کری

en: Please select a user group first
ur: ایک صارف گروپ میں پہلی براہ کرم انتخاب کری

en: Please select at least one file for deletion
ur: منسوخی کے لئے کم از کم ایک فائل منتخب کریں

en: Please select at least one file for download
ur: ڈاؤن لوڈ کے لئے کم از کم ایک فائل منتخب کریں

en: Please select the attributes that are to be added to the central database
ur: براہ مہربانی صفات جو کہ مرکزی ڈیٹا بیس میں شامل ہیں کو منتخب کریں

en: Please submit by %s
ur: براہ مہربانی  طرف سے پیش %s

en: Please try again.
ur: براہ مہربانی دوبارہ کوشش کریں

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
ur: ڈیٹا بیس کی اپ گریڈ کے ساتھ جاری رکھنے سے پہلے براہ مہربانی مندرجہ ذیل معلومات کی تصدیق :

en: Please wait ...
ur: براہ مہربانی انتظار کریں...

en: Please wait to begin with a new session.
ur: براہ مہربانی ایک نئے سیشن کے ساتھ شروع کرنے کے لئے انتظار کریں

en: Please write your answer here:
ur: آپ کا جواب یہاں لکھ دیں مہربانی

en: Please write your answer(s) here:
ur: براہ مہربانی آپ کا جواب (زبانیں) لکھتے ہیں یہاں

en: Polish
ur: پولین

en: Popup HTML editor
ur: پاپ اپ HTML ایڈیٹر

en: Portuguese
ur: پرتگال

en: Portuguese (Brazilian)
ur: پرتگالی (برازیل

en: Position:
ur: آئی سی قیو

en: Post-Answer-Separator|Inter-Dropdownlist-Separator for dropdown lists
ur: پوسٹ - جواب جداکار - | انٹر Dropdownlist - ڈراپ ڈاؤن فہرست کے لئے جداکا

en: Pre-installation check
ur: چیک پری کی تنصیب

en: Pre-installation check for LimeSurvey
ur: LimeSurvey کے لئے چیک پری کی تنصیب

en: Predefined
ur: پیش وضاحت

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
ur: سابقہ | ڈراپ ڈاؤن فہرست کے لئے لاحق

en: Present answers in random order
ur: تصادفی حکم میں حاضر جواب

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
ur: بجائے ڈراپ ڈاؤن لسٹ کی موجودہ طور پر متن ان پٹ باکس

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
ur: موجودہ ڈراپ ڈاؤن کنٹرول (ے) کی بجائے ریڈیو بٹن کی فہرست

en: Presentation
ur: ڈیمو

en: Presentation & navigation
ur: پریزنٹیشن اور نیوی گیشن

en: Preview This Question
ur: مشاہدہ یہ سوا

en: Preview current question group
ur: پیش نظارہ موجودہ سوال گروپ

en: Preview:
ur: ملاحظہ کریں

en: Previous
ur: پچھل

en: Previous Answers Fields
ur: پچھلا جواب موضوعا

en: Previous question
ur: پچھلا سوال

en: Previous question group
ur: پچھلا سوال گروپ

en: Previous session is set to be finished.
ur: گزشتہ سیشن ختم ہونے والا ہے

en: Printable version
ur: پرنٹ ایبل ورژن

en: Prior to 16
ur: 16 سے پہل

en: Proceed to step %s
ur: عمل پذیر مرحلے پر %s

en: Processing...
ur: ... پروسیسنگ

en: Public statistics?
ur: پبلک اعداد و شمار برائے؟

en: Publication & access control
ur: کی اشاعت اور رسائی کا کنٹرول

en: Punjabi
ur: پنجابی

en: Q1 and Q3 calculated using %s
ur: Q1 اور Q3 %s استعمال کا حساب

en: QueXML export
ur: QueXML برآمد

en: Question
ur: سوا

en: Question Page
ur: سوال صفح

en: Question Selection
ur: سوال انتخا

en: Question Type:
ur: سوال کی قسم

en: Question attributes
ur: سوال صفات

en: Question by Question
ur: سوال کی طرف سے سوا

en: Question code:
ur: سوال کوڈ :

en: Question could not be created.
ur: سوال پیدا نہیں کیا جا سکا

en: Question could not be updated
ur: سوال کو اپ ڈیٹ نہیں کیا جا سک

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
ur: سوال کو اپ ڈیٹ نہیں کیا جا سکا. اس کے دوسرے سوال ہے کہ ان کے جوابات پر اس سوال کا انحصار کرتے ہیں اور کس قسم کی تبدیلی کے مسائل کا سبب بنیں گے کے حالات ہیں. ان حالات سے پہلے آپ کو اس سوال کی قسم تبدیل اسے خارج کریں

en: Question group
ur: سوال گروپ

en: Question group import is complete.
ur: سوال گروپ درآمد مکمل ہو گیا ہے

en: Question group/question organizer disabled
ur: سوال گروپ / سوال آرگنائزر کو غیر فعال

en: Question group:
ur: سوال گروپ :

en: Question groups
ur: سوال گروہوں

en: Question groups:
ur: سوال گروپوں :

en: Question import is complete.
ur: سوال درآمد مکمل ہو گیا ہے

en: Question in language %s could not be created.
ur: زبان %s میں سوال پیدا نہیں کیا جا سکا

en: Question:
ur: سوال

en: Questions
ur: سوالا

en: Questions:
ur: سوال :

en: Quick CSV report
ur: فوری ایس وی کی رپور

en: Quick add...
ur: فوری اضافہ..

en: Quick statistics
ur: فوری اعداد و شمار

en: Quick-add answers
ur: جواب فوری شامل کریں

en: Quick-add subquestions
ur: subquestions فوری شامل کریں

en: Quick-translation
ur: فوری ترجمہ -

en: Quota action
ur: کوٹہ کارروائی

en: Quota limit
ur: کوٹہ کی حد

en: Quota message
ur: TeQuota پیغام

en: Quota name
ur: کوٹہ کے نام

en: Quotas
ur: کوٹ

en: READ THIS CAREFULLY BEFORE PROCEEDING
ur: یہ پڑھ احتیاط سے آگے بڑھنے سے پہل

en: Random answer order
ur: رینڈم جواب کا حکم

en: Randomization group name
ur: Randomization گروپ کے نام

en: Randomize on each page load
ur: ہر صفحہ لوڈ ہو پر Randomize

en: Range:
ur: حد

en: Rank %s
ur: درجہ بندی %s

en: Ranking
ur: درجہ بند

en: Reading file..
ur: فائل پڑھنا.

en: Reason:
ur: وجہ :

en: Recommended
ur: سفارش کی جاتی ہے

en: Record Deleted
ur: ریکارڈ کو خارج کر دی

en: Record has been updated.
ur: ریکارڈ کو اپ ڈیٹ کیا گیا ہے

en: Records displayed:
ur: ریکارڈز ظاہر :

en: Records imported
ur: برآمد ریکار

en: Register Page
ur: رجسٹریشن کے صفح

en: Registration
ur: رجسٹریشن

en: Relevance equation:
ur: مطابقت مساوات :

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
ur: ري لوڈ کريں مندرجہ ذیل لنک (یا اپنے براؤزر میں چسپاں) پر کلک کر کے آپ کے سروے

en: Remaining
ur: باق

en: Remaining:
ur: باقی

en: Reminder
ur: یاد دہانی

en: Reminder Email:
ur: اس نصیحت کو ای میل

en: Reminder count
ur: یاد دہانی شمار

en: Reminder count:
ur: یاد دہانی کا شمار :

en: Reminder sent to:
ur: نصیحت کے لئے بھیجا ہے

en: Reminder sent?
ur: یاد دہانی بھیجا؟

en: Remove
ur: ہٹائی

en: Remove condition
ur: شرط کو ہٹا دیں

en: Rename this template
ur: نیا نام اس سانچ

en: Rename this template to:
ur: اس سانچے کو نیا نام

en: Renumber scenario automatically
ur: Renumber خود کار طریقے سے جائز

en: Renumber the new record.
ur: نئے ریکارڈ Renumber

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
ur: سرنی سوالات میں بار بار سرخیاں ہر X subquestions :

en: Replace
ur: بدلن

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
ur: تلاش کے سٹرنگ کے تمام واقعات کی جگہ متبادل سٹرنگ کے ساتھ

en: Replace the existing record.
ur: بدلنا موجودہ ریکارڈ

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
ur: بدلتا کا لیبل 'دیگر : ایک اپنی مرضی کے متن کے ساتھ جواب دو آپشن

en: Report and skip the new record.
ur: رپورٹ اور نئے ریکارڈ کو چھوڑ دیں

en: Required
ur: ضرور

en: Reset
ur: ری سی

en: Reset Survey Logic
ur: بحال سروے منط

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
ur: بحال تمام 'کا استعمال نہیں' ریاست کے اپنے ٹوک

en: Reset answers and token completed state
ur: بحال جواب اور ٹوکن مکمل ریاس

en: Reset conditions
ur: ضوابط کو بحال کریں

en: Reset the completed answers to the incomplete state
ur: سیٹ کو نامکمل ریاست کے جوابات مکم

en: Resources
ur: وسائل

en: Resources Import Summary
ur: وسائل کی درآمد کا خلاص

en: Response rate
ur: رسپانس کی شرح

en: Response summary
ur: اس کے جواب کا خلاصہ

en: Responses
ur: جوابات

en: Responses & statistics
ur: جوابات اور اعداد و شمار

en: Responses will be date stamped.
ur: مہر لگا جوابات کی تاریخ کیا جائے گا

en: Responses will have the IP address logged
ur: جوابات کے پاس آئی پی ایڈریس لاگ ان کریں گ

en: Responses will have their referring URL logged.
ur: جوابات کے پاس ان کے حوالہ یو آر ایل لاگ ان ہوں

en: Responses will not be date stamped.
ur: مہر لگا جوابات کی تاریخ نہیں ہوں گے

en: Responses will not have the IP address logged.
ur: جوابات ہے نہ کہ آئی پی ایڈریس لاگ ان ہوں

en: Responses will not have their referring URL logged.
ur: جوابات نہیں ہے ان کے حوالہ یو آر ایل لاگ ان ہوں

en: Restart this Survey
ur: اس سروے میں دوبارہ شرو

en: Restore
ur: بحا

en: Restore options
ur: اختیارات بحالاختیارات بحال

en: Restrict input to integer values
ur: عددی اقدار کے لئے ان پٹ محدود

en: Result
ur: نتائ

en: Results
ur: نتائ

en: Return a formatted string
ur: ایک فارمیٹ سٹرنگ واپس

en: Return comma-separated list of values
ur: اقدار کی علامت سے علیحدہ فہرست میں واپس

en: Return current UNIX timestamp
ur: موجودہ UNIX ٹائمسٹیمپ واپس

en: Return to survey administration
ur: سروے انتظامیہ پر واپس جائیں

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
ur: سچ واپسی (1) اگر یہ جار جیائی کیلنڈر میں ایک درست تاریخ ہے

en: Reverse a string
ur: ایک سٹرنگ کا ریورس

en: Romanian
ur: رومانیائ

en: Round fractions down
ur: گول نیچے کی مصنوعات

en: Round fractions up
ur: گول اپ کسروں

en: Rounds a number to an optional precision
ur: ایک اختیاری صحت سے متعلق تعداد راؤنڈ

en: Rows
ur: صفیں

en: Russian
ur: روس

en: SID
ur: س

en: SJIS for Windows Japanese
ur: ونڈوز کے لئے جاپانی SJI

en: SMTP SSL/TLS:
ur: SMTP ہٹائی

en: SMTP debug mode:
ur: SMTP ڈیبگ موڈ

en: SMTP debug output:
ur: SMTP ڈیبگ آؤٹ پٹ :

en: SMTP host:
ur: SMTP میزبان

en: SMTP username:
ur: SMTP صارف کا نام

en: SPSS export scale type
ur: SPSS برآمد پیمانے کی قسم

en: SPSS version:
ur: SPSS ورژن

en: SQL CODE THAT FAILED
ur: ایس کیو ایل کوڈ ہے جس میں ناکام رہ

en: SSL
ur: ایس ایس ای

en: Same
ur: اس

en: Save
ur: محفوظ کری

en: Save & Load
ur: & لوڈ محفوظ کری

en: Save & edit survey text elements
ur: سروے کے متن کے عناصر کو محفوظ کریں اور ترمیم

en: Save IP Address?
ur: محفوظ آئی پی ایڈریس

en: Save Now
ur: اب محفوظ کری

en: Save Page
ur: محفوظ کریں صفح

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
ur: آر کام ڈائریکٹری پر ان دونوں کے محفوظ استعمال getwd () اور آر کے حکم کے دریچے پر setwd () اور قائم یہ حاصل کرنے کے لئے

en: Save changes
ur: تبدیلیوں کو محفوظ کریں

en: Save for further completion by survey user
ur: سروے صارف کی طرف سے مزید مکمل کرنے کے لئے محفوظ کری

en: Save postal code
ur: پوسٹل کوڈ محفوظ کریں

en: Save question group
ur: سوال گروپ محفوظ کریں

en: Save quota
ur: کوٹہ محفوظ کریں

en: Save settings
ur: تراتیب کو محفوظ

en: Save this, then create another:
ur: یہ محفوظ ہے ، تو کسی دوسرے بنانے کے لئے

en: Save timings?
ur: وقت کو محفوظ کریں؟

en: Save update key
ur: محفوظ اہم اپ ڈی

en: Save your responses so far
ur: آپ کی رائے اب تک محفوظ کری

en: Saved Responses:
ur: محفوظ جوابات

en: Saved Survey Details
ur: محفوظ سروے رپور

en: Saved name
ur: محفوظ نا

en: Scale
ur: پیمانے

en: Scale 1
ur: 1 سکی

en: Scale 2
ur: 2 سکی

en: Scenario
ur: جائز

en: Scope
ur: سکو

en: Screen:
ur: اسکرین

en: Search
ur: تلا

en: Security
ur: سلامتی

en: Security Question
ur: سلامتی کا سوا

en: Security alert
ur: حفاظتی انتباہ

en: Security question:
ur: سیکورٹی سوال :

en: Select Answer
ur: منتخب جوا

en: Select ZIP File:
ur: منتخب زپ فائل

en: Select label set file (*.lsl,*.csv):
ur: منتخب لیبل سیٹ فائل (*. lsl ، وی *.)

en: Select one of the three options
ur: تین اختیارات میں سے ایک کو منتخب کریں

en: Select output format
ur: منتخب پیداوار کی شک

en: Select question group file (*.lsg/*.csv):
ur: منتخب سوال گروپ فائل (*. lsg وی / *.)

en: Select survey to copy:
ur: کاپی کرنے کے لئے سروے کا انتخاب کریں :

en: Select the LDAP query you want to run:
ur: یلڈییپی سوال آپ کو چلانا چاہتے منتخب کریں

en: Select the type of chart to be displayed
ur: دکھایا جائے چارٹ کی قسم منتخب کریں

en: Select...
ur: ... کو منتخب کریں

en: Semicolon
ur: نیم وقف

en: Send
ur: بھیجی

en: Send Invitations
ur: دعوت نامے ارسال کری

en: Send Reminders
ur: یاددہانی بھیجی

en: Send basic admin notification email to:
ur: بنیادی منتظم نوٹیفکیشن ای میل پر بھیجیں :

en: Send detailed admin notification email to:
ur: ایڈمن تفصیلی اطلاع کا ای میل بھیجیں :

en: Send email invitation
ur: ای میل کا دعوت نامہ ارسال کری

en: Send email reminder
ur: ای میل نصیحت بھیجی

en: Send invitation emails to the selected entries (if they have not yet been sent an invitation email)
ur: منتخب شدہ اندراجات کے لئے دعوت نامے ای میل ارسال کریں (اگر وہ دیا گیا ہے ابھی تک نہیں کی دعوت ای میل بھیجی

en: Send me a copy:
ur: مجھے ایک کاپی بھیج دیں

en: Send reminder email to the selected entries (if they have already received the invitation email)
ur: منتخب شدہ اندراجات کے لئے نصیحت ہی ای میل کریں (اگر وہ پہلے ہی دعوت نامے کو ای میل موصول ہوئی ہے

en: Sep
ur: ستمب

en: Separator used:
ur: جداکار کا استعمال کیا ہے :

en: Seperator used:
ur: Seperator کا استعمال کیا ہے :

en: Server time:
ur: سرور کا وقت

en: Server type:
ur: سرور کی قسم :

en: Session lifetime (seconds):
ur: اجلاس کی زندگی (چند سیکنڈ)

en: Set Survey Rights
ur: سیٹ سروے کے حقو

en: Set User Rights
ur: سیٹ صارف کے حقو

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
ur: سیٹ ایک مخصوص سوال کے لئے SPSS برآمد پیمانے کی قسم

en: Set conditions for this question
ur: اس سوال کے لئے ضوابط کو مرتب کریں

en: Set cookie to prevent repeated participation?
ur: مقرر ککی کی شرکت کو روکنے کے بار بار کے لئے

en: Set global permissions for this user
ur: اس صارف کے لئے عالمی سطح پر اجازت مقرر کریں

en: Set name:
ur: نام مقرر کریں :

en: Set template permissions for this user
ur: اس صارف کے لیے سانچے کی اجازت مقرر کریں

en: Set templates that this user may access
ur: سیٹ ٹیمپلیٹس اس صارف کو اس تک رسائی حاصل کر سکتے ہی

en: Set token length to:
ur: ستمبر ٹوکن کی لمبائی :

en: Share
ur: شیئر

en: Share panel
ur: شیئر پینل

en: Sharing participants...
ur: شیئرنگ کے شرکاء...

en: Shift-JIS Japanese
ur: شفٹ - جاپانی JI

en: Short Free Text
ur: مختصر مفت مت

en: Short names
ur: اصلی نام

en: Should we proceed with the delete?
ur: ہم کو خارج کے ساتھ آگے بڑھنے دوں

en: Show
ur: دکھائی

en: Show Details of this Question
ur: اس سوال کی نمائش کی تفصیلا

en: Show PHPInfo
ur: دکھانا PHPInf

en: Show [<< Prev] button
ur: نمائش [<آغاز <پچھلا] بٹ

en: Show advanced settings
ur: اعلی درجے کی ترتیبات دکھائیں

en: Show both
ur: دونوں دکھائیں

en: Show both (Forced by the system administrator)
ur: دونوں دکھائیں (سسٹم ایڈمنسٹریٹر کی طرف سے جبری)

en: Show conditions for this question
ur: اس سوال کے لئے حالات کو دکھائیں

en: Show details of this survey
ur: este سروے ڈی دکھائیں تفصیلات

en: Show grand total
ur: دکھائیں گرینڈ کل

en: Show grand total for either columns or rows
ur: یا تو کالم یا قطار کے لئے عظیم الشان کل

en: Show graphs in public statistics?
ur: عوام میں اعداد و شمار برائے گرافس دکھائیں؟

en: Show group description only
ur: صرف گروپ کی تفصیلات دکھائیں

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
ur: گروپ صرف وضاحت (سسٹم ایڈمنسٹریٹر کی طرف سے جبری) دکھائیں

en: Show group name only
ur: صرف گروپ کا نام دکھائیں

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
ur: دکھائیں گروپ کا نام صرف (نظام کے ایڈمنسٹریٹر کی طرف سے جبری)

en: Show help
ur: مدد نمائش

en: Show last..
ur: آخری دکھائیں..

en: Show last...
ur: دکھائیں... آخر

en: Show next..
ur: اگلے دکھائیں..

en: Show next...
ur: دکھائیں... اگل

en: Show previous..
ur: نمائش گزشتہ.

en: Show previous...
ur: دکھائیں... گزشت

en: Show progress bar
ur: ترقی بار دکھائیں

en: Show question code only
ur: صرف کوڈ سوال دکھائیں

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
ur: صرف کوڈ سوال (سسٹم ایڈمنسٹریٹر کی طرف سے جبری) دکھائیں

en: Show question index / allow jumping
ur: سوال انڈیکس دکھائیں / کود کی اجازت

en: Show question number only
ur: صرف سوال نمبر دکھائیں

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
ur: سوال نمبر صرف دکھائیں (نظام کے ایڈمنسٹریٹر کی طرف سے جبری)

en: Show start...
ur: دکھانا شروع کریں..

en: Show summary information
ur: خلاصہ دکھائیں معلوما

en: Show this token entry
ur: اس ٹوکن لاگ ان دکھائی

en: Show totals for
ur: کے لئے کل دکھائیں

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
ur: یا تو قطار، کالم یا قطار اور کالم دونوں کے لئے کل دکھائیں

en: Show welcome screen?
ur: استقبال سکرین دکھائیں؟

en: Showing Filtered Results
ur: فلٹر کے نتائج بھی

en: Simple template editor
ur: سادہ سانچے ایڈیٹر

en: Sine
ur: جیب

en: Single checkbox
ur: سنگل کے ساتھ دیئے گئے چیک باکس

en: Single choice questions
ur: سنگل انتخاب سوالات

en: Sinhala
ur: سنہال

en: Site name
ur: سائٹ کا نام

en: Site name:
ur: سائٹ کا نام :

en: Slider
ur: سلائیڈر

en: Slider accuracy
ur: سلائیڈر درستگی

en: Slider initial value
ur: سلائیڈر ابتدائی قیمت

en: Slider left/right text separator
ur: سلائیڈر / صحیح متن جداکار چھوڑ دیا

en: Slider maximum value
ur: سلائیڈر زیادہ سے زیادہ قیمت

en: Slider minimum value
ur: سلائیڈر کم سے کم قیمت

en: Slider starts at the middle position
ur: سلائیڈر کے درمیان جگہ پر شروع ہوتا ہے

en: Slovak
ur: سلاواک

en: Slovenian
ur: سلووینی

en: Some Question have been disabled
ur: کچھ سوال کو غیر فعال کر دیا گیا ہ

en: Some example answer option
ur: کچھ مثال کے طور پر جواب دینے کے اختیارا

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
ur: کچھ ٹکڑے کا کیک - قدم آپ کے بہت ہی سب سے پہلے سروے بنانے کے لئے

en: Someone may be trying to use your LimeSurvey session (CSRF attack suspected). If you just clicked on a malicious link, please report this to your system administrator.
ur: کوئی آپ کی LimeSurvey (CSRF مشتبہ حملہ) سیشن استعمال کرنے کی کوشش کر رہا ہے. اگر آپ صرف ایک درنساوناپورن لنک پر کلک کیا ، اپنے سسٹم انتظامیہ سے اس کی رپورٹ کریں

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
ur: معاف کیجئے گا کوئی اس سروے میں سوال اقسام ہیں کی حمایت کی

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
ur: معاف کیجئے گا آپ کے جوابات اس سروے کو کوٹے سے تجاوز کر دیا ہے

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
ur: معاف کیجئے گا ، لیکن یلڈییپی ماڈیول آپ کے پی ایچ پی کی وضع قطع (کنفگریشن میں موجود نہیں ہے

en: Sorry, no more files can be uploaded!
ur: معاف کیجئے گا، زیادہ فائلوں نہیں اپ لوڈ کیا جا سکتا ہے!

en: Sorry. There is no matching survey.
ur: معاف کیجئے گا. اس میں کوئی مماثلت سروے ہے

en: Sort answers alphabetically
ur: ترتیب انگریزی حروف تہجی کے جوابا

en: Source table:
ur: ماخذ ٹیبل :

en: Spanish
ur: ہسپانو

en: Spanish (Mexico)
ur: ہسپانوی (میکسیکو

en: Square root
ur: ورگمول

en: Standard Fields
ur: عام موضوعا

en: Standard files:
ur:  سٹینڈرڈ فائلوں :

en: Start date/time:
ur: متعلقہ تاریخ / وقت شروع کریں :

en: Start language
ur: زبان شروع کریں

en: Started but not yet completed
ur: شروع کیا ہے لیکن مکمل ابھی تک نہی

en: Starting from:
ur: سے شروع ہو رہا ہے :

en: Statistics
ur: اعداد و شمار

en: Status
ur: درج

en: Step 1:
ur: مرحلہ نمبر 1

en: Step 2:
ur: مرحلہ نمبر 2

en: Step value
ur: مرحلہ قیمت

en: Store the country?
ur: ملک سٹور؟

en: Store the postal code?
ur: پوسٹل کوڈ سٹور؟

en: Straight
ur: براہ راست

en: Strip HTML and PHP tags from a string
ur: ایک تار سے HTML اور PHP کی پٹی کے ٹیگ

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
ur: پٹی کے ایک تار کے شروع اور ختم ہونے سے سفید فاصلہ (یا دوسرے حروف)

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
ur: پٹی کے ایک تار کے آغاز سے سفید فاصلہ (یا دوسرے حروف)

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
ur: ایک تار کے ایک سرے سے پٹی سفید فاصلہ (یا دوسرے حروف)

en: Subject
ur: موضو

en: Subject:
ur: موضوع

en: Submission date
ur: جمع کرانے کی تاریخ

en: Submit
ur: عر

en: Submit Your Survey.
ur: اپنے سروے میں جمع کرائیں

en: Success
ur: کامیاب

en: Success!
ur: کامیابی

en: Sum
ur: رق

en: Summary
ur: خلاصہ

en: Support this project - Donate to
ur: مدد اس منصوبے : سوات میں

en: Survey
ur: سروے

en: Survey Access
ur: سروے تک رسائ

en: Survey Format is %s:
ur: سروے کی شکل %s ہے

en: Survey Has Been Deactivated
ur: سروے کیا گیا غیر فعال ہ

en: Survey List Page
ur: سروے کی فہرست کا صفح

en: Survey URL
ur: سروے URL

en: Survey URL for language:
ur: زبان کے لئے سروے کا URL :

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
ur: سروے چالو نہیں کیا جا سکتا ہے. یا تو آپ کسی کی اجازت ہے یا کوئی سوالات ہیں

en: Survey could not be created because it did not have a title
ur: سروے کی وجہ سے اس کا ایک عنوان ہے نہیں نہیں کیا جا سکتا ہے پید

en: Survey could not be updated
ur: سروے کو اپ ڈیٹ نہیں کیا جا سک

en: Survey currently active
ur: سروے فی الحال فعال

en: Survey does not pass consistency check
ur: سروے مستقل مزاجی کی جانچ پاس نہیں ہ

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
ur: سروے کو چالو کیا گیا ہے. نتائج ٹیبل کو کامیابی سے پیدا کیا گیا ہے

en: Survey import summary
ur: سروے کے خلاصے کے درآمدی

en: Survey mode is set to %s:
ur: سروے موڈ %s کے لئے مقرر کیا گیا ہے

en: Survey permissions
ur: سروے کی اجازت

en: Survey preview only for administration users
ur: سروے انتظامیہ صارفین کے لئے صرف مشاہد

en: Survey properties
ur: سروے کی خصوصیات

en: Survey quotas
ur: سروے کوٹہ

en: Survey structure (.lss)
ur: سروے کی ساخت

en: Survey table name
ur: سروے کی میز کے نام

en: Survey title
ur: سروے کا عنوان

en: Surveys
ur: سرو

en: Surveys:
ur: سروے :

en: Switch to closed-access mode
ur: بند رسائی موڈ میں سوئ

en: System overview
ur: نظام جائز

en: TIS620 Thai
ur: TIS620 تھائی لین

en: TLS
ur: ٹی ایل ای

en: Table column usage
ur: ٹیبل کالم استعمال

en: Table prefix
ur: ٹیبل اپسرگ

en: Table size usage
ur: میز کا سائز استعمال

en: Take ownership
ur: ملکیت حاصل کریں

en: Tangent
ur: مماس

en: Target question
ur: نشانے کی سوال

en: Tempdir %s is not writable
ur: Tempdir %s پر لکھنے کا حق نہیں

en: Template %s not found, please review when activating.
ur: سانچہ %s پایا ، نہ کا جائزہ لیں تو چالو کریں

en: Template '%s' does already exist.
ur: سانچہ '%s' پہلے سے ہی موجود نہیں ہے

en: Template '%s' was successfully deleted.
ur: سانچہ '%s' کامیابی سے خارج کر دیا گیا

en: Template Editor
ur: سانچہ مدی

en: Template Preview:
ur: سانچہ منظر

en: Template editor mode
ur: سانچہ ایڈیٹر موڈ

en: Template name
ur: سانچہ کا نام

en: Template permissions were updated successfully.
ur: سانچہ اجازت کامیابی سے اپ ڈیٹ کیا گیا

en: Template preview image
ur: سانچہ پیش نظارہ تصویر

en: Template:
ur: سانچہ

en: Terminate survey with warning
ur: انتباہ کے ساتھ سروے ختم

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
ur: ٹیسٹ اگر آپ کا سرور SSL اس لنک پر کلک کر کے چالو حالت میں ہے.

en: Test survey
ur: ٹیسٹ سروے

en: Text box
ur: متن خانہ

en: Text display
ur: متن ڈسپلے

en: Text inputs
ur: متن معلومات

en: Text questions
ur: متن سوالات

en: Thai
ur: تھائی لین

en: Thank you for completing this survey.
ur: اس سروے کو مکمل کرنے کے لئے آپ کا شکریہ

en: Thank you for registering to participate in this survey.
ur: اس سروے میں حصہ لینے کے لئے رجسٹر کرنے کے لئے آپ کا شکریہ

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
ur: ترقی میں اپنا سروے کو بچانے کے لئے آپ کا شکریہ. مندرجہ ذیل تفصیلات کے اس سروے کی طرف لوٹنا ہے اور جاری رہے جہاں آپ نے چھوڑا استعمال کیا جا سکتا. آپ کا حوالہ کے لئے یہ ای میل رکھ دو -- ہم آپ کے لیے پاس ورڈ دوبارہ حاصل نہیں کر سکتے ہیں

en: Thank you for saving your survey in progress. You can return to the survey at the same point you saved it at any time using the link from this or any previous email sent to regarding this survey.
ur: پیش رفت میں اپنے سروے کو بچانے کے لئے آپ کا شکریہ. سروے کے آپ کو ایک ہی نقطہ ہے آپ اسے کسی بھی وقت بچایا اس سے لنک یا کسی پچھلا اس سروے کے بارے میں کو بھیجے گئے ای میل کا استعمال کرتے ہوئے پر واپس آ سکتے ہیں.

en: Thank you!
ur: آپ کا شکریہ!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
ur: 'وقت کی حد انتباہ' یہ کئی سیکنڈ تک دکھائی دیتا رہے (بند نہیں کریں گے اگر اس ترتیب کو خالی چھوڑ دیا ہے) ہوں گے

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
ur: 2nd 'وقت کی حد انتباہ' یہ کئی سیکنڈ تک دکھائی دیتا رہے (بند نہیں کریں گے اگر اس ترتیب کو خالی چھوڑ دیا ہے) ہوں گے

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
ur: 2nd پیغام کو 'وقت کی حد انتباہ' (طے شدہ اگر اسے خالی چھوڑ دیا ہے دکھائے گا تنبیہ) کے طور پر ظاہر کرنے کے لئے

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
ur: LimeSurvey ComfortUpdate ایک آسان جلد LimeSurvey کا تازہ ترین ورژن کو اپ ڈیٹ کرنے کا طریقہ کار ہے

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
ur: اس کا جواب یہ اختیارات کالموں کی تعداد یہاں سیٹ بھر میں تقسیم کئے جائیں گ

en: The answer to the security question is incorrect.
ur: سلامتی کے سوال کا جواب غلط ہے

en: The database export is only available for MySQL databases. For other database types please use the according backup mechanism to create a database dump.
ur: ڈیٹا بیس کی برآمد ایس کیو ایل ڈیٹا بیس کے لئے دستیاب ہے. کے لئے دوسرے ڈیٹا بیس اقسام کے مطابق بیک اپ نظام ایک ڈیٹا بیس پھینکنے بنانے کے لیے استعمال کریں

en: The email address is not valid.
ur: ای میل ایڈریس درست نہیں ہے

en: The email you used has already been registered.
ur: ای میل تم کیا کرتے تھے پہلے ہی سے رجسٹر ہے

en: The email you used is not valid. Please try again.
ur: ای میل تم کیا کرتے تھے درست نہیں ہے. براہ مہربانی دوبارہ کوشش کریں

en: The entry was assigned the following record id:
ur: لاگ ان مندرجہ ذیل ریکارڈ کی شناخت مقرر کیا گیا تھا

en: The following answers should be deleted:
ur: مندرجہ ذیل جوابات کو خارج کر دیا ہونا چاہیے :

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
ur: مندرجہ ذیل فائلیں یا ہو گئی گے خارج کر دیا گیا لیکن پہلے سے ہی کسی اور کی طرف سے کی گئی

en: The following files would be added by the update but already exist. This is very unusual and may be co-incidental.
ur: مندرجہ ذیل فائل اپ ڈیٹ کی طرف سے شامل کر دیا جائے گا ، لیکن پہلے سے ہی موجود ہیں. یہ بہت غیر معمولی ہے اور سہ متعلقہ - جا سکتا ہے

en: The following groups should be deleted:
ur: مندرجہ ذیل گروپوں کو خارج کر دیا ہونا چاہیے :

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
ur: مندرجہ ذیل پرانے سروے کے جواب میزیں موجود ہیں اور اب ضرورت ہے اگر کو خارج کر دیا جا سکتا ہے

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
ur: کیونکہ وہ کوئی ریکارڈ یا اب موجود نہیں ہے ان کے والدین کے سروے پر مشتمل پرانے سروے کے مندرجہ ذیل ٹیبل سے خارج کر دیا جانا چاہئے :

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
ur: مندرجہ ذیل پرانے نشان فہرست میزیں موجود ہیں اور اب ضرورت ہے اگر کو خارج کر دیا جا سکتا ہے

en: The following old token tables could be restored:
ur: مندرجہ ذیل پرانے نشان ٹیبل کو بحال کیا جا سکتا ہے

en: The following old token tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
ur: کیونکہ وہ کوئی ریکارڈ یا اب موجود نہیں ہے ان کے والدین کے سروے پر مشتمل مندرجہ ذیل پرانے ٹوکن کی ٹیبل سے خارج کر دیا جانا چاہئے :

en: The following problems have been found:
ur: مندرجہ ذیل مسائل ہیں پایا گیا ہے

en: The following questions should be deleted:
ur: مندرجہ ذیل سوالات خارج کر دیا جائے چاہئے :

en: The following steps will be done by this update:
ur: مندرجہ ذیل مراحل پر اس اپ ڈیٹ کے ذریعے کیا جائے گا

en: The following survey language settings should be deleted:
ur: مندرجہ ذیل سروے زبان کی ترتیبات کو خارج کر دیا ہونا چاہیے :

en: The following surveys are available:
ur: مندرجہ ذیل سروے دستیاب ہیں

en: The following surveys should be deleted:
ur: مندرجہ ذیل سروے کو خارج کر دیا ہونا چاہیے :

en: The handle is displayed at the middle of the slider (this will not set the initial value)
ur: ہے سلائیڈر کے وسط میں ظاہر سنبھال (اس کی ابتدائی قیمت سیٹ نہیں جائے گا)

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
ur: درآمد کی گروپ کے فائل کی زبانوں کو کم سے کم اس سروے کی بنیاد زبان شامل ہونا لازمی ہے

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
ur: برآمد سوال فائل کی زبانوں کو کم سے کم اس سروے کی بنیاد زبان شامل ہونا لازمی ہے

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
ur: فائلوں کی زیادہ سے زیادہ تعداد ہے اپ لوڈ کر دیا گیا ہے. آپ کے سروے کے واپس آ سکتے ہیں.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
ur: اس پیغام کو ایک 'وقت کی حد انتباہ' (طے شدہ اگر اسے خالی چھوڑ دیا ہے دکھائے گا تنبیہ) کے طور پر ظاہر کرنے کے لئے

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
ur: پیغام ظاہر ہے جب اس وقت کی حد ختم ہو (ایک طے شدہ پیغام ظاہر اگر اس ترتیب کو خالی چھوڑ دیا ہے) ہے

en: The minimum number of files has not been uploaded.
ur: فائلوں کی کم از کم تعداد کو اپ لوڈ نہیں کیا گیا ہے.

en: The participant cannot upload a single file larger than this size
ur: شریک ایک فائل اس کے سائز سے بڑا اپ لوڈ نہیں کر سکتے

en: The record kept of your survey responses does not contain any identifying information about you unless a specific question in the survey has asked for this. If you have responded to a survey that used an identifying token to allow you to access the survey, you can rest assured that the identifying token is not kept with your responses. It is managed in a separate database, and will only be updated to indicate that you have (or haven't) completed this survey. There is no way of matching identification tokens with survey responses in this survey.
ur: کا ریکارڈ اپنے سروے کے جوابات کے رکھ دیا ہے آپ کے بارے میں کوئی شناخت کی معلومات یہاں تک کہ اس سروے میں ایک مخصوص سوال اس لئے پوچھا ہے پر مشتمل نہیں. اگر آپ ایک سروے اس کا استعمال ایک تم اس سروے تک رسائی کے لئے اجازت دینے کے لئے ٹوکن کی شناخت ، تم آرام کرو کہ آپ کے جوابات کے ساتھ نشان یہ ہے کی شناخت نہیں رکھا ضمانت کر سکتے ہیں کے جواب میں ہے. یہ ایک الگ ڈیٹا بیس میں کامیاب ہو گیا ہے اور صرف اشارہ ملتا ہے کہ آپ (یا نہیں) ہے اس سروے مکمل کر لیا جائے گا اپ ڈیٹ کر دیا. اس سروے میں سروے کے جوابات کے ساتھ شناخت ٹوکن کے ملاپ کی کوئی راہ نہیں ہے

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
ur: فالتوپن چیک ایک سروے deactivating کے بعد ٹیبل باقی کے لئے لگ رہا ہے. آپ ان کو ختم اگر تم نہیں ان کی ضرورت ہوتی ہے کر سکتے ہیں

en: The responses table has been renamed to:
ur: جوابات ٹیبل دیا گیا ہے نام تبدیل کرنا

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
ur: اس سروے کے جوابات نہیں دستیاب استعمال LimeSurvey ہیں

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
ur: اس سروے میں یہاں تک کہ ان کے مسائل کیا گیا ہے کو حل نہیں کیا جا سکتا چالو کر دیا

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
ur: سروے کامیابی سے سروے کے ماحول میں وقت ختم ہونے کی تاریخ مقرر کرنے کی میعاد ختم ہو گیا تھا.

en: The survey you selected does not exist
ur: اس سروے میں آپ کو پہلے سے موجود نہیں منتخ

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
ur: متن پیغام ہے کہ شمار گھڑی میں شمار کے دوران دکھاتا ہے

en: The token entry was successfully updated.
ur: ٹوکن کی انٹری کو کامیابی سے اپ ڈیٹ کیا گیا

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
ur: ٹوکن کی آپ کی فراہم کردہ یا تو ہے ، درست نہیں ہے یا پہلے سے استعمال ہو چکا ہے

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
ur: ٹوکن کی آپ کو عطا کیا ہے درست نہیں ہے یا اس نے پہلے سے استعمال ہو چکا ہے

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
ur: ٹوکن کی آپ کرتا ہے آپ کے سیشن میں ایک نہیں میچ فراہم کی

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
ur: ٹوکن اس کا نام تبدیل کیا گیا ہے کے سروے کے ساتھ وابستہ ٹیبل

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
ur: ٹوکن ٹیبل اب ہٹا دیا گیا ہے اور ٹوکن اب اس سروے تک رسائی حاصل کرنے کی ضرورت ہے

en: The user name already exists.
ur: صارف کا نام پہلے ہی موجود ہے

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
ur: وہاں %s یتیم پہلے سے طے شدہ قیمت اندراجات جو خارج کیا جا سکتا ہے

en: There are %s orphaned question attributes.
ur: وہاں ہیں %s یتیم سوال خصوصیات کی.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
ur: وہاں %s کوٹہ اندراجات جس کو خارج کر دیا جا سکتا ہے یتیم کی ہیں

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
ur: وہاں %s یتیم کوٹہ زبان کی ترتیبات جو خارج کیا جا سکتا ہے

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
ur: وہاں %s کوٹہ کے اراکین جو خارج کیا جا سکتا ہے یتیم کی ہیں

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below.
ur: ایک اور بیچ میں بھیجا جا سکتا ہے سے زیر التواء ای میل کر رہے ہیں. مندرجہ ذیل پر کلک کر کے ای میل بھیجنے جاری رکھیں

en: There are no groups available.
ur: اس میں کوئی گروہ بھی دستیاب ہیں

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
ur: کوئی اور سوال کر رہے ہیں. <Submit>اس سروے کے ختم کرنے کے لیے بٹن دبائیں کریں

en: There are no participants to be exported
ur: کوئی برآمد کیا جائے شرکاء ہیں

en: There are no questions in this survey
ur: اس سروے میں کوئی سوال نہیں ہی

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully on the two options below and choose the right one for you.
ur: ایک سروے کو روکنے کے لئے دو طریقے ہیں. براہ مہربانی ذیل کے دو اختیارات پر احتیاط سے پڑھیں اور آپ کے لئے صحیح کسی ایک کو منتخب.

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
ur: وہاں {EMAILCOUNT} ای میلز اب بھی بھیجا جا سکتا ہے

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey
ur: اس سروے میں {NUMBEROFQUESTIONS} سوالات ہی

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
ur: اس سروے میں {NUMBEROFQUESTIONS} سوالات ہیں

en: There is 1 question in this survey
ur: اس سروے میں 1 سوال یہ ہے ک

en: There is a LimeSurvey update available: Version %s
ur: ایک LimeSurvey دستیاب ہے اپ ڈیٹ : ورژن %s

en: There is already a recorded answer for this token
ur: وہاں پہلے سے ہی اس ٹوکن کے لئے ہے ، ایک ریکارڈ جوا

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
ur: پہلے سے موجود ہے ٹیبل میں کہ عین مطابق ٹوکن کے ساتھ ایک اندراج. اسی ٹوکن ایک سے زیادہ اندراج میں استعمال نہیں کیا جاسکتا

en: There is currently no newer LimeSurvey version available.
ur: فی الحال کوئی نئے LimeSurvey دستیاب ورژن

en: There is no matching saved survey
ur: اس میں کوئی مماثلت محفوظ سروے ہ

en: There is no matching survey.
ur: اس میں کوئی مماثلت سروے ہے

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
ur: ایک سانچے '%s' حذف کرنے سے مسئلہ تھا. آپ کی ڈائرکٹری / فائل پرمیشن چیک کریں

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
ur: یہاں ایک اپ ڈیٹ فائل کو ڈاؤن لوڈ کرنے میں مسئلہ تھا. براہ مہربانی اس اپ ڈیٹ کے عمل کو دوبارہ شروع کرنے کی کوشش کریں

en: There was a problem downloading the updater file. Please try to restart the update process.
ur: وہاں ایک updater فائل ڈاؤن لوڈ مسئلہ تھا. براہ مہربانی اس اپ ڈیٹ کے عمل کو دوبارہ شروع کرنے کی کوشش کریں

en: There was an error on update check (%s)
ur: اس تازہ کاری کی جانچ (%s) پر ایک غلطی تھ

en: There was an error using the Google API.
ur: گوگل API کا استعمال کرتے ہوئے میں ایک خرابی تھی.

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
ur: کوئی اہل بھیجنے کی ای میلز تھے. یہ ہو سکتا ہے کیونکہ کسی کے معیار کو مطمئن کریں گے

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
ur: یہ زپ محفوظہ نہیں صحيح وسائل فائلیں ہیں. درآمد میں ناکام رہے

en: This file is not a LimeSurvey label set file. Import failed.
ur: اس فائل میں ایک LimeSurvey لیبل سیٹ فائل نہیں ہے. درآمد میں ناکام رہے

en: This file is not a LimeSurvey question file. Import failed.
ur: اس فائل میں ایک LimeSurvey سوال فائل نہیں ہے. درآمد میں ناکام رہے

en: This file is not a LimeSurvey survey file. Import failed.
ur: اس فائل میں ایک LimeSurvey سروے فائل نہیں ہے. درآمد میں ناکام رہے

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
ur: اس فائل میں ایک درست زپ فائل کو اکٹھا نہیں ہے. درآمد میں ناکام رہے

en: This file is too old. Only files from LimeSurvey version 1.50 (DBVersion 112) and newer are supported.
ur: یہ فائل بہت پرانی ہے. LimeSurvey ورژن سے صرف فائلوں 1.50 (112 DBVersion) اور نئے کی حمایت کر رہے ہیں

en: This file type is not allowed to be uploaded.
ur: اس فائل کی قسم کی اجازت دی اپ لوڈ ہی نہیں ہے

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
ur: اس گروپ کی وضاحت کافی صفر ہے ، لیکن بہت ضروری ہے

en: This group does not contain any question(s).
ur: اس گروپ میں کسی بھی سوال (زبانیں) پر مشتمل نہیں ہے

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
ur: یہ ایک بند تک رسائی کا سروے ، اسی طرح ایک درست ٹوکن کی ضرورت ہے. مدد کے لیے ایڈمنسٹریٹر سے رابطہ کریں

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
ur: یہ ایک کنٹرول سروے ہے. آپ کو ایک جائز حصہ لینے کے ٹوکن کی ضرورت ہے

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
ur: یہ ایک نمونہ سروے کی وضاحت ہے. یہ بہت طویل ہو سکتی ہے

en: This is some help text.
ur: اس میں کچھ مدد متن اس طرح ہے

en: This is the base language of your survey and it can't be changed later. You can add more languages after you have created the survey.
ur: یہ آپ کے سروے کی بنیاد پر زبان ہے اور اسے بعد میں تبدیل نہیں کیا جاسکتا. آپ سے زیادہ زبانوں میں اضافہ کے بعد آپ اس سروے پیدا ہو سکتا ہے

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
ur: اس سائٹ ایڈمنسٹریٹر کے پہلے سے طے شدہ ای میل ایڈریس اور نظام کے پیغامات ، رابطے کے اختیارات اور پہلے سے طے شدہ اچھال کی ای میل کے لئے استعمال کیا ہے.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
ur: اس سائٹ ایڈمنسٹریٹر کے پہلے سے طے شدہ نام اور نظام کے پیغامات اور رابطہ کے اختیارات کے لئے استعمال کیا جاتا ہے.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
ur: یہ نام پہلے سے ہی کی گئی ہے اس سروے کے لئے استعمال کیا. ایک منفرد نام محفوظ استعمال کریں

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
ur: سروے کی فہرست کے جائزہ میں یہ نام اور انتظامیہ کے ہیڈر میں دکھایا جائے گا.

en: This option can't be set if Anonymous answers are used
ur: یہ سہولت ان اگر گمنام جواب استعمال کیا جاتا ہے نہیں کی جا سکت

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
ur: یہ عمل اس سروے ، اور تمام متعلقہ گروپ ، سوال جواب اور شرائط کو ختم کرے گا

en: This question does not have a question 'type' set.
ur: یہ سوال ایک سوال 'قسم' قائم نہیں ہے

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
ur: یہ سوال ایک شرط مقرر کرتے ہیں ، تاہم اس شرط پر ایک سوال ہے کہ اس کے بعد ظاہر ہونے پر مبنی ہے

en: This question is always shown.
ur: یہ سوال ہمیشہ دکھائی ہے

en: This question is mandatory
ur: یہ سوال لازمی ہ

en: This survey allows public registration. A token table must also be created.
ur: اس سروے میں عوام کی رجسٹریشن کی اجازت دیتا ہے. ایک ٹوکن کے ٹیبل بھی پیدا ہونا لازمی ہے

en: This survey does not yet have any questions and cannot be tested or completed.
ur: اس سروے کے ذہن میں کوئی سوال نہ ہو اور یا نہیں کیا جا سکتا ٹیسٹ مکمل

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
ur: یہ سروے ایک متعلقہ ٹوکن کی میز ہے. اگر آپ اس سروے کو ختم اس کے ٹوکن کی میز کو خارج کر دیا جائے گا. ہم آپ کو وہ برآمد یا بیک اپ اس سروے کے حذف کرنے سے پہلے مشورہ دیتے ہیں ان کے ٹوکن

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
ur: یہ سروے چالو نہیں کیا گیا. کوئی نتائج کو براؤز کر رہے ہیں

en: This survey is active but expired.
ur: یہ سروے فعال لیکن میعاد ختم ہو چکی ہے.

en: This survey is active but has a start date.
ur: اس سروے چالو حالت میں ہے لیکن شروع کرنے کی تاریخ ہے.

en: This survey is anonymous.
ur: یہ سروے گمنام ہے

en: This survey is currently active.
ur: یہ سروے اس وقت فعال ہے.

en: This survey is currently not active
ur: یہ سروے اس وقت نہیں ہے سرگرم

en: This survey is currently not active - click here to activate this survey.
ur: یہ سروے اس وقت نہیں ہے چالو -- یہاں کلک کریں اس سروے کو چالو کرنے کے

en: This survey is currently not active.
ur: اس سروے فی الحال فعال نہیں ہے.

en: This survey is no longer available.
ur: یہ سروے اب دستیاب نہیں ہے

en: This survey is not active, data entry is not allowed
ur: یہ سروے فعال نہیں ہے، ڈیٹا انٹری کی اجازت نہیں ہے

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
ur: یہ سروے اور ابھی تک نہیں ہے چالو کر دیا تاکہ آپ کے شرکاء نے اس سروے کو بھرنے کے قابل نہیں ہوں گے

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
ur: یہ سروے ابھی تک نہیں ہے چالو. آپ کے جواب کو محفوظ نہیں کیا جا سکتا ہ

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
ur: یہ سروے اب چالو حالت میں ہے ، اور جوابات کو ریکارڈ کیا جا سکتا ہے

en: This will be the password of admin user.
ur: یہ منتظم صارف کے پاس ورڈ کیا جائے گا.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
ur: اس صارف کی شناخت ہے بورڈ کے منتظم ہے جس کے ذریعے لاگ ان کریں گے ہو جائے گا.

en: This will replace the existing text. Continue?
ur: یہ موجودہ متن کی جگہ لے گا. جاری رکھیں

en: Time difference (in hours):
ur: وقت کا فرق (گھنٹوں میں)

en: Time limit
ur: وقت کی حد

en: Time limit action
ur: وقت کی حد کارروائی

en: Time limit countdown message
ur: وقت کی حد شمار پیغام

en: Time limit disable next
ur: وقت غیر فعال اگلی حد

en: Time limit disable prev
ur: وقت کی حد کو غیر فعال سابقہ

en: Time limit expiry message
ur: وقت کی حد ختم ہونے کا پیغام

en: Time limit expiry message display time
ur: وقت کی حد ختم ہونے کا پیغام دکھانے کا وقت

en: Time limit message CSS style
ur: وقت کی حد پیغام انداز سی ایس ایس

en: Time limit timer CSS style
ur: وقت کی حد ٹائمر کے انداز سی ایس ایس

en: Time remaining
ur: باقی وق

en: Time statistics
ur: وقت کے اعداد و شمار

en: Timer
ur: ٹائمر

en: Timings will be saved.
ur: وقت بچ جائے گا.

en: Timings will not be saved.
ur: وقت کو محفوظ نہیں کیا جائے گا.

en: Title
ur: عنوا

en: Title:
ur: عنوان :

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
ur: گمنام رہنے آپ کا صارف نام کے طور پر تخلص کا استعمال کریں، ایک ای میل ایڈریس بھی ضرورت نہیں ہے.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
ur: دوبارہ ترتیب سوالات / questiongroups صرف مطلوبہ پوزیشن پر اپنے ماؤس سے سوال / گروپ ھیںچیں.

en: Token
ur: ٹوک

en: Token ID
ur: ٹوکن کی شناخ

en: Token code for this participant
ur: اس کے شرکاء کے لیے ٹوکن کو

en: Token control
ur: ٹوکن کنٹرول

en: Token fields
ur: ٹوکن شعبوں

en: Token length
ur: ٹوکن کی لمبائی

en: Token management
ur: ٹوکن کے انتظا

en: Token mismatch
ur: ٹوکن بیمی

en: Token summary
ur: ٹوکن کے خلاصے

en: Token:
ur: ٹوکن :

en: Tokens available
ur: ٹوکن دستیاب

en: Tokens have not been initialised for this survey.
ur: ٹوکن اس سروے کے لئے نہیں کیا گیا ہے initialised

en: Tools
ur: فورم کے اوزار

en: Total
ur: ک

en: Total Errors
ur: کل غلطیا

en: Total Imported files
ur: کل درآمد کی فائلی

en: Total numbers of sent reminders
ur: بھیجا یاددہانی کے کل تعداد

en: Total records imported:
ur: کل ریکارڈ برآمد

en: Total records in survey
ur: سروے میں کل ریکارڈ

en: Total responses:
ur: کل ردعمل :

en: Total:
ur: کل

en: Translate survey
ur: سروے کا ترجمہ

en: Translate to
ur: ترجمہ

en: Try again
ur: دوبارہ کوشش کری

en: Try again! Connection with database failed.
ur: دوبارہ کوشش کریں! ڈیٹا بیس کے ساتھ کنکشن میں ناکام رہے.

en: Try to submit again
ur: دوبارہ پیش کرنے کی کوش

en: Turkish
ur: ترک

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
ur: 'نام' ، تم نے اس سروے کو بچانے کے لئے استعمال کیا اور پاس ورڈ میں ٹائپ کریں

en: Type:
ur: قسم

en: UCS-2 Unicode
ur: UCS - 2 یونیکو

en: UJIS for Windows Japanese
ur: ونڈوز کے لئے جاپانی UJI

en: URL
ur: یو آر ای

en: URL description
ur: URL کی وضاحت

en: URL description:
ur: URL تفصیل :

en: URL of the survey
ur: سروے کے یو آر ای

en: URL parameters
ur: URL پیرامیٹرز

en: US ASCII
ur: امریکی آسک

en: UTF-8 Unicode
ur: UTF - 8 یونیکو

en: Un-quotes a quoted string
ur: کے حوالے سے کہا سٹرنگ اقوام متحدہ کی قیمت درج کرنے کی

en: Unable to create directory `%s`.
ur: ڈائریکٹری بنانے میں ناکام `%s`

en: Uncertain
ur: ش

en: Unchanged
ur: کوئی تبدیلی نہیں ک

en: Uncheck all
ur: غیر منتخب کریں تمام

en: Update
ur: اپ ڈی

en: Update available: %s
ur: اپ ڈیٹ دستیاب ہے : %s

en: Updater file is not writable (%s). Please set according file permissions.
ur: Updater فائل پر لکھنے کا (%s) نہیں ہے. مطابق فائل پرمیشن سیٹ کریں

en: Updates
ur: تازہ ترین معلومات کے

en: Upload
ur: اپ لوڈ کری

en: Upload a file:
ur: .کسی فائل کو اپ لوڈ کریں :

en: Upload summary
ur: کے خلاصے کے اپ لوڈ کریں

en: Uploaded CSV file successfully
ur: CSV فائل کامیابی سے اپ لوڈ

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
ur: اپ لوڈ لیبل سیٹ فائل کو ایک lsl توسیع. کرنے کی ضرورت ہے.

en: Uploading
ur: اپ لوڈ ہو

en: Uploading LDAP Query
ur: اپ لوڈ یلڈییپی سوا

en: Uppercase the first character of each word in a string
ur: ایک سٹرنگ میں ہر لفظ کا پہلا کردار کو بڑے حروف

en: Urdu
ur: اردو

en: Use CAPTCHA for
ur: استعمال CAPTCHA کے لئ

en: Use HTML format for token emails?
ur: استعمال ٹوکن ای میلز کے لیے ایچ ٹی ایم ایل فارمیٹ

en: Use all/manage templates
ur: تمام استعمال کریں / سانچوں کے انتظام

en: Use default
ur: استعمال شد

en: Use dropdown presentation
ur: لٹکتا پریزنٹیشن کا استعمال کریں

en: Use mapping service
ur: میپنگ سروس کو استعمال کریں

en: Use same default value across languages:
ur: زبانوں بھر میں ایک ہی پہلے سے طے شدہ قیمت کا استعمال کریں

en: Use slider layout
ur: استعمال سلائیڈر ترتیب

en: Used/free space for file uploads
ur: فائل اپ لوڈ کے لئے استعمال / مفت کی جگہ

en: User
ur: یوزر کے

en: User control
ur: یوزر کنٹرول

en: User groups
ur: صارف گروپوں

en: User name and/or email not found!
ur: صارف کا نام اور / یا ای میل نہیں مل سکا

en: User name:
ur: صارف کا نام :

en: User registration at '%s'
ur: پر '%s' صارف کی رجسٹریش

en: User with whom the participants are to be shared
ur: یوزر کے کس کے ساتھ شرکاء کو دوسروں کو مہیا کی جائے کر رہے ہیں

en: Username
ur: صارف کا نا

en: Username already exists.
ur: صارف کا نام پہلے ہی موجود ہے

en: Users
ur: صارفین

en: Uses left
ur: استعمال کرتا ہے چھوڑ

en: Uses left:
ur: استعمال کرتا ہے چھوڑ دیا :

en: Valid from
ur: درست س

en: Valid until
ur: درست یہاں تک ک

en: Validation:
ur: جواز دہی

en: Version
ur: ورژن

en: Version file is not writable (%s). Please set according file permissions.
ur: ورژن فائل پر لکھنے کا (%s) نہیں ہے. مطابق فائل پرمیشن سیٹ کریں

en: Vietnamese
ur: ويتنام

en: View Saved but not submitted Responses
ur: دیکھیے بچا لیا ہے لیکن نہیں جواب جم

en: View This Record
ur: دیکھیں اس کا ریکار

en: View response details
ur: جواب تفصیلات ملاحظہ کریں

en: View summary of all available fields
ur: تمام دستیاب خانوں کے کوائف کا خلاص

en: Visit our website!
ur: ہماری ویب سائٹ پر جائیں!

en: Warn and move on
ur: ڈرائیں اور چال پر

en: Warning
ur: انتبا

en: Warning!
ur: تنبیہ

en: Warning: Before turning on HTTPS,
ur: انتباہ :، HTTPS پر تبدیل کر سے پہلے

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
ur: انتباہ : آپ اب بھی پہلے سے طے شدہ پاس ورڈ ('پاس ورڈ') استعمال کر رہے ہیں. براہ مہربانی اپنا پاس ورڈ اور دوبارہ لاگ ان پھر تبدیل

en: Warnings
ur: انتباہا

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
ur: ہمیں افسوس ہے لیکن وہاں ایک نظام کی خرابی تھی اور آپ کی فائل محفوظ نہیں کیا گیا. ایک ای میل ہے سروے کے منتظم کو مطلع کرنے کے لیے روانہ کیا گیا ہے.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
ur: ہمیں افسوس ہے لیکن آپ کو اس سروے میں داخل نہیں ہیں

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
ur: ہمیں افسوس ہے لیکن آپ کو یہ کرنے کی اجازت نہیں ہے

en: We are sorry but your session has expired.
ur: ہمیں افسوس ہے لیکن آپ کا سیشن ختم ہو چکا ہے

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
ur: ہماری تجویز ہے کہ تم سے پہلے اس سروے کو خارج آپ کے مرکزی انتظامیہ کی سکرین سے مکمل سروے برآمد

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
ur: ہماری تجویز ہے کہ تم سے پہلے آگے ، آپ کے مرکزی انتظامیہ کی سکرین سے مکمل سروے برآمد

en: We recommend that these files should be replaced by the update procedure.
ur: ہماری تجویز ہے کہ ان فائلوں کو اپ ڈیٹ کرنے کے طریقہ کار کی طرف سے بدل دیا جائے چاہئے

en: Welcome
ur: خوش آمدید

en: Welcome Page
ur: صفحہ میں خوش آمدی

en: Welcome message:
ur: پیغام کا استقبال :

en: Welcome to the ComfortUpdate
ur: ComfortUpdate میں خوش آمدی

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
ur: LimeSurvey کی تنصیب وزرڈ پر خوش آمدید. یہ مددگار آپ کی تنصیب، ڈیٹا بیس کے سیٹ اپ اور LimeSurvey کی ابتدائی ترتیب کے ذریعے کی رہنمائی کرے گا.

en: Welcome:
ur: خوش آمدید :

en: Welsh
ur: ويل

en: When an imported record matches an existing record ID:
ur: ایک برآمد ریکارڈ موجود ریکارڈ کی شناخت اور جب میچ

en: When checking your file permissions we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
ur: آپ کی فائل کی اجازت ہم ایک یا ایک سے زیادہ مسائل مل پرکھنے جب. براہ مہربانی کسی خرابی کے پیغامات سے اوپر کی جانچ پڑتال اور طے کر تم سے پہلے یہ کارروائی کر سکتے ہیں

en: When checking your installation we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
ur: جب آپ کی تنصیب کا چیک ہم ایک یا ایک سے زیادہ مسائل ملی. براہ مہربانی کسی خرابی کے پیغامات سے اوپر کی جانچ پڑتال اور طے کر تم سے پہلے یہ کارروائی کر سکتے ہیں

en: Width of text input box
ur: متن ان پٹ باکس کی چوڑائی

en: Windows Arabic
ur: ونڈوز عرب

en: Windows Baltic
ur: ونڈوز بالٹ

en: Windows Central European
ur: ونڈوز وسطی یورپ

en: Windows Cyrillic
ur: ونڈوز سیریل

en: Writable
ur: قابل تحریر

en: X-Scale
ur: ایکس پیمانے پ

en: Y-Scale
ur: وائی پیمانے پ

en: Year
ur: سا

en: Yes
ur: جی ہا

en: Yes (Forced by the system administrator)
ur: جی ہاں (سسٹم ایڈمنسٹریٹر کی طرف سے جبری)

en: Yes - Delete Them!
ur: جی ہاں ، ان کو ختم

en: Yes - slider with emoticon
ur: جی ہاں -- اموٹکان کے ساتھ سلائیڈر

en: Yes - stars
ur: جی ہاں -- ستارے

en: Yes/No
ur: جی ہاں / نہی

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
ur: آپ کے بارے میں اس سروے کے سوال پر تمام شرائط کو ختم کرنا ہ

en: You are about to delete this survey
ur: آپ کے بارے میں ہیں اس سروے کو خارج کرن

en: You are not allowed dump the database!
ur: آپ کو اجازت ڈیٹا بیس کو ڈمپ نہیں ہیں

en: You are not allowed export a label set!
ur: آپ کی برآمد کی اجازت نہیں ہے ایک لیبل سیٹ

en: You are not allowed to activate this survey!
ur: آپ کو اجازت نہیں اس سروے کو چالو کرنے کے لئے کر رہے ہیں

en: You are not allowed to add a group to this survey!
ur: آپ اس سروے کے ایک گروپ میں شامل نہیں ہیں

en: You are not allowed to add new questions for this survey!
ur: آپ اس سروے کے لئے نئے سوالات شامل کرنے کے لئے نہیں ہے

en: You are not allowed to browse responses!
ur: آپ کو اجازت نہیں ہے جوابات براؤز کریں

en: You are not allowed to change user data!
ur: آپ کو اجازت صارف معلومات تبدیل کرنے کے لئے نہیں ہے

en: You are not allowed to create new surveys!
ur: آپ کو اجازت نئے سروے بنانے کے لئے نہیں ہے

en: You are not allowed to delete this group!
ur: آپ کو اس گروپ کو خارج کرنا نہیں ہیں

en: You are not allowed to delete this survey!
ur: آپ کو اس سروے کو ختم کرنا نہیں ہیں

en: You are not allowed to edit groups in this survey!
ur: آپ کو اس سروے میں گروپ کو مدون نہیں کر رہے ہیں

en: You are not allowed to edit this survey!
ur: آپ کو اس سروے میں ترمیم کرنا نہیں ہے

en: You are not allowed to import a group!
ur: آپ کو اجازت ایک گروپ درآمد کرنے کے لئے نہیں ہے

en: You are not allowed to import a survey!
ur: آپ کو اجازت ایک سروے درآمد کرنے کے لئے نہیں ہے

en: You are not allowed to order groups in this survey!
ur: آپ کو اس سروے میں گروپ کرنے کے لئے نہیں ہے

en: You are not allowed to perform this operation!
ur: آپ کو یہ آپریشن سرانجام دینے کی نہیں ہیں

en: You are not allowed to set assessment rules!
ur: آپ کو اجازت تشخیص کے قوانین مقرر نہیں ہیں

en: You are not allowed to to import a question!
ur: آپ کی اجازت سے ایک سوال درآمد کرنے کی اجازت نہیں ہے

en: You can import all old responses with the same amount of columns as in your active survey. YOU have to make sure, that this responses corresponds to the questions in your active survey.
ur: آپ کے کالم کے اپنے فعال سروے میں کے طور پر ایک ہی رقم کے ساتھ تمام عمر کے جوابات درآمد کرسکتے ہیں. آپ اس بات کا یقین کرنا چاہتے ہیں ، کہ اس کے جوابات آپ کے فعال سروے میں سوالات کا میل ہے

en: You can leave these settings blank and change them later
ur: آپ ان کی ترتیبات کو خالی چھوڑ دیں اور ان کو بعد میں تبدیل کر سکتے ہیں

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
ur: تم ایک سروے کہ آپ نے پہلے ہی اس کی سکرین سے بچا لیا ہے بوجھ کر سکتے ہیں

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a token table with the button below.
ur: بند رسائی موڈ میں آپ نیچے دیے گئے بٹن کے ساتھ ایک ٹوکن ٹیبل initialising کی طرف سے تبدیلی کر سکتے ہیں

en: You can update %smanually%s or use the %s
ur: آپ کو اپ ڈیٹ دستی %s %s یا %s استعمال کر سکتے ہیں

en: You can use now the following credentials to log into the site:
ur: آپ کو اسناد کے بعد اب استعمال اس ویب سائٹ میں لاگ ان کر سکتے ہیں

en: You can't copy a question if the survey is active.
ur: آپ نے ایک سوال کی کاپی نہیں اگر اس سروے فعال کر سکتے ہیں

en: You can't import a group which doesn't support at least the survey base language.
ur: آپ ایک گروپ جس میں کم از کم اس سروے کی بنیاد زبان کی حمایت نہیں کرتا درآمد نہیں کر سکتے ہیں

en: You can't import a question which doesn't support at least the survey base language.
ur: آپ نے ایک سوال ہے جس میں کم از کم اس سروے کی بنیاد زبان کی حمایت نہیں کرتا درآمد نہیں کر سکتے ہیں

en: You can't import answers which doesn't support at least the survey base language.
ur: آپ کا جواب جس میں کم از کم اس سروے کی بنیاد زبان کی حمایت نہیں کرتا درآمد نہیں کر سکتے ہیں

en: You can't import label sets which don't support the current survey's base language
ur: آپ کا لیبل سیٹ جو موجودہ ہے سروے کی بنیاد زبان کی حمایت نہیں کرتے درآمد نہیں کر سکتے ہی

en: You can't save changes because the template directory is not writable.
ur: آپ تبدیلیاں محفوظ نہیں کی وجہ سے سانچے ڈائریکٹری پر لکھنے کا حق نہیں کر سکتے ہیں

en: You cannot add/remove subquestions or edit their codes because the survey is active.
ur: تم شامل / نہیں subquestions دور یا کر سکتے ہیں ان کے کوڈ کی وجہ سے سروے چالو حالت میں ہے میں ترمیم کریں

en: You cannot delete the last answer option.
ur: آپ کی آخری جواب کے آپشن کو ختم نہیں کر سکتے.

en: You cannot delete the last subquestion.
ur: آپ کی آخری subquestion کو ختم نہیں کر سکتے.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
ur: تم چلو یہاں تک کہ تم ایک یا ایک سے زیادہ سوالات کے لئے کچھ متن درج نہیں کر سکتے ہیں

en: You cannot remove this item since you need at least one language in a labelset.
ur: تم اس چیز کو دور نہیں جب سے تم ایک لیبل سیٹ میں کم از کم ایک زبان کی ضرورت ہے

en: You did not provide a name
ur: آپ کا نام فراہم نہیں کی

en: You did not provide a password
ur: آپ پاس ورڈ فراہم نہیں کی

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
ur: آپ کے پاس نہیں Freetype لائبریری نصب کرتے ہیں. چارٹ بھی) کی ضرورت ہوتی ہے Freetype لائبریری مناسب طریقے سے کام کرنے کی

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
ur: آپ کے پاس نہیں جی ڈی لائیبریری نصب کرتے ہیں. چارٹ بھی) کی ضرورت ہوتی ہے جی ڈی لائیبریری مناسب طریقے سے کام کرنے کی

en: You don't have permission to delete this entry.
ur: آپ اس اندراج کو ختم کرنے کی اجازت نہیں ہے

en: You have already completed this survey.
ur: آپ نے پہلے ہی اس سروے مکمل کر لیا ہے

en: You have completed answering the questions in this survey.
ur: آپ اس سروے میں سوالات کے جواب مکمل کر لیا ہے

en: You have not provided a survey identification number
ur: تم نے ایک سروے کے شناختی نمبر مہیا نہیں ہ

en: You have not selected a survey
ur: تم نے ایک سروے کے منتخب نہیں کیا ہ

en: You have not selected a survey to delete
ur: تم نے ایک سروے کے منتخب نہیں کیا ہے کو حذ

en: You have to select at least one label set.
ur: آپ کم از کم ایک لیبل مقرر منتخب کرنے کے لئے ہے.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
ur: آپ اس سروے کے لئے رجسٹر اگر آپ حصہ لے سکتے ہیں

en: You must be registered to complete this survey
ur: آپ اس سروے مکمل کرنے کے لئے رجسٹر ہونا ضروری ہ

en: You must supply a name for this saved session.
ur: آپ اس کو محفوظ سیشن کے لئے ایک نام کی فراہمی لازمی ہے

en: You must supply a password for this saved session.
ur: یہ محفوظ سیشن کے لئے پاس ورڈ فراہم کریں

en: You need to add answer options to this question
ur: آپ اس سوال کا جواب اختیارات میں شامل کرنے کی ضرورت ہے

en: You need to add subquestions to this question
ur: آپ کو اس سوال کا subquestions میں شامل کرنے کی ضرورت ہے

en: You should have a great time doing this
ur: تم نے بہت اچھا وقت یہ کیا کر رہے ہو جانا چاہئ

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
ur: تم ایک سروے جب آپ کو بالکل یقین ہے کہ آپ کے سروے کی ترتیب ختم اور تبدیل کرنے کی ضرورت نہیں ہے ہے صرف چالو کرنا

en: Your Choices
ur: آپ کے انتخابا

en: Your DB and any changed files will be backed up.
ur: آپ ظفر 'اور کسی بھی تبدیل کر دیا گیا فائلوں تک ہو کی حمایت کریں گے

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
ur: آپ کی LimeSurvey کی تنصیب کا چیک اگر اپ ڈیٹ کو کامیابی سے چلایا جا سکتا ہے

en: Your Ranking
ur: آپ کی درجہ بند

en: Your answer
ur: آپ کا جواب

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
ur: آپ کا براؤزر کا کہنا ہے کہ اس سے پہلے کیا کرتے تھے اس سروے کا جواب دینا تھا. ہم اس سیشن کو اتنا ہے کہ آپ شروع سے ہی شروع کر سکتے ہیں ری سیٹ کر رہے ہیں

en: Your condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
ur: آپ کی حالت میں شامل نہیں کیا جا سکا! یہ سوال اور / یا جواب جس پر اس شرط کی بنیاد پر تھی کو شامل نہیں کیا تھا. برائے مہربانی اس بات کا یقین تم سے ایک سوال اور جواب منتخب کر لیا ہے

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
ur: آپ اعداد و شمار اب درآمد ہونا چاہئے ، اس data.frame نام ھے "data" ، variable.labels اعداد و شمار کی صفات ہیں ("attributes(data)$variable.labels") کے لئے غیر ملکی کی طرح ، : read.spss

en: Your passwords do not match.
ur: آپ کا پاس ورڈ نہیں ملتے

en: Your personal settings
ur: آپ کی ذاتی ترتیبات

en: Your personal settings were successfully saved.
ur: آپ کی ذاتی ترتیبات کو کامیابی سے بچ گئے

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
ur: آپ کے جوابات اور نہیں کیا گیا ہے کھو دیا ہے اس سروے کے منتظم کو ای میل کر دیا گیا اور ہمارے ڈیٹابیس میں ایک کے بعد موڑ پر داخل کیا جائے گا

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
ur: آپ کا سروے ہر جواب کے ساتھ ٹوکن ڈیٹا متعلقہ برآمد کر سکتے ہیں. کسی بھی اضافی علاقوں آپ کو برآمد کرنا چاہتے ہیں منتخب کریں

en: Your survey contains more than 255 columns of responses. Spreadsheet applications such as Excel are limited to loading no more than 255. Select the columns you wish to export in the list below.
ur: آپ کے سروے کے جوابات سے زیادہ 255 کالموں پر مشتمل ہے. مثلا ایکسل کے طور پر شیٹ درخواست نہیں 255 سے بھی لوڈ کرنے تک محدود ہیں. کالم آپ کی فہرست میں نیچے سے برآمد کی خواہش کو منتخب کریں

en: Your survey responses have been recorded.
ur: آپ کے سروے کے جوابات ریکارڈ کیا گیا ہے

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
ur: آپ کے سروے کے جوابات کو کامیابی سے بچا لیا. آپ کو ایک توثیقی ای میل بھیجا جائے گا. براہ مہربانی اپنا پاس ورڈ محفوظ کرنا اس بات کا یقین کر ، کیونکہ ہم یہ آپ کے لئے حاصل نہیں کر سکیں گے

en: Your survey responses have not been recorded. This survey is not yet active.
ur: آپ کے سروے کے جوابات درج نہیں کیا گیا ہے. یہ سروے ابھی تک نہیں ہے چالو

en: Your survey was successfully saved.
ur: آپ کا سروے کامیابی سے بچا لیا گیا تھا

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
ur: آپ کے سروے کا استعمال کرتے ہوئے کہ نام اور پاس ورڈ ، اور بعد میں اسی نام اور پاس ورڈ کے ساتھ لاگ ان کی طرف سے مکمل کیا جا سکتا ہے کو بچا لیا جائے گا

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
ur: آپ کے اس سوال کا جواب وقت تقریبا ختم ہو چکا ہے. آپ {{وقت} باقی ہے

en: Your token seems to be valid but can be used only during a certain time period.
ur: آپ کا ٹوکن درست معلوم ہوتا ہے لیکن صرف ایک مخصوص مدت کے دوران استعمال کیا جا سکتا

en: Your update key is invalid and was removed.
ur: آپ کو اپ ڈیٹ کلید درست نہیں ہے اور تھا نکال دیا

en: Your user data for accessing %s
ur: آپ کی تک رسائی حاصل کرنے کے لئے صارف معلومات %s

en: Zoom level
ur: زوم سطح

en: and
ur: او

en: check if this link works.
ur: اگر اس لنک کام کی جانچ کریں.

en: checked
ur: جانچ پڑتال

en: cp1252 West European
ur: cp1252 مغربی یور

en: directory
ur: ڈائرکٹری

en: equals
ur: برابر

en: having a token
ur: ایک ٹوکن وال

en: having already completed the survey
ur: کر پہلے ہی اس سروے مکم

en: hh:mm
ur: گھ گھ : م

en: hours
ur: گھنٹ

en: minitab method
ur: minitab طریق

en: mins
ur: من

en: not checked
ur: نہیں کی جانچ پڑتال

en: not having been sent an invitation already
ur: نہیں کی گئی ایک دعوت نامہ بھیجا ہونے پہلے ہ

en: or
ur: ی

en: quota members
ur: کوٹہ کے ارکان

en: seconds
ur: سیکن

en: selected
ur: منتخب

en: table
ur: ٹیبل

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
ur: یہ ایک خود کار طریقے سے مطلع کریں گے کہ ایک صارف کو دیا گیا ہے اس سائٹ '%s' پر تمہارے لئے پیدا کی ای میل ہے

en: to
ur: ک

en: until
ur: یہاں تک ک

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
ur: مزید معلومات کے لئے دورہ http://us2.php.net/manual/en/ref.image.ph

en: zip library not supported by PHP, Import ZIP Disabled
ur: زپ کی حمایت کی پی ایچ پی کی طرف سے نہیں لائبریری ، درآمد غیر فعال ز
